Sürmanşet

Stokçular 2’inci el piyasasını yükseltiyor

Akkaya Otomotiv’in sahibi Murat Akkaya, araba fiyatlarının düşmeme nedeninin dolar ve stokçular olarak açıkladı. Murat Akkaya, “2.el araçta yeni arabalar gelmediği için 2.el de yükseliyor. 2.eldeki yükselişin en büyük sebeplerinde biri stokçulardır” dedi.

Akkaya Otomotiv’in sahibi Murat Akkaya, 2. el araç piyasasını ve stokçuların çalışma şeklini açıkladı. Murat Akkaya’nın piyasa değerlendirmesi şu şekilde; “2. elde doların düşmesiyle fiyatlar oturdu. 400 bin TL’lik bir araba ortalama 60 bin TL değer kaybı oldu. Araç satışları 2. Elde yaklaşık yüzde 20 düştü. Bu düşüş satışlara yansımadı. En ufak hareketlenmede fiyatların çıkacağını düşünüyorum. Bizde temkinli davranıyoruz. Hem kıştan dolayı hem de son gelen çok yüksek zamlardan dolayı satışlar düşük.  Kurun yükselmesiyle birlikte insanlar kendi araçlarını, piyasayı yükselttiler. Bizde yüksek fiyattan aldık bu arabaları. Yüksek fiyata aldığımız arabaları maliyetine bile veremiyoruz. 340 bin TL’ye aldığımız araçları 320 bin TL’ye veriyoruz. Piyasanın belirsizliğinden dolayı araba satışları çok düştü.

“STOKÇULAR BİR ARAÇTAN EN AZ 200 BİN TL KAZANIYOR”

Sıfır otomobilleri kendi ya da yandaş şirketlere faturayla plakalı satıyorlar, otoparkta bekletiyorlar. Hem indirimleri kendilerine alıyorlar hem kendi otoparkında duruyor. 2 aya piyasa yükseliyor. Stokçuluk ile 1 arabadan 200-300 bin TL para kazanıyorlar. 2.el araçta yeni arabalar gelmediği için 2.el de yükseliyor. 2.eldeki yükselişin en büyük sebeplerinde biri stokçulardır. Biz araba bekletmiyoruz, bütün arabalarımız ilanda duruyor. Onlar stoklayıp saklıyorlar. Şu anda 15 tane aracım satılıkta. Şu anda 150 bin TL’ye kadar olan araçlara talep var”.

AHMET DİNÇ- ÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu