Tarihte bugün: 5 Mayıs

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

5 Mayıs tarihinde dünyada meydana gelen önemli olayları sizin için bir araya getirdik. İşte 5 Mayıs’ta yaşanan ilgi çekici gelişmeler:

1260 Kubilay Han, Moğol İmparatoru oldu.

1494 Kristof Kolomb, Jamaika adasına ayak bastı ve adaya “Santiago” adını verdi. Karaya çıktığı koyu ise, “Saint Gloria” olarak adlandırdı.

1762 Rusya ve Prusya, aralarındaki Yedi Yıl Savaşı’nı sona erdiren Sankt-Peterburg antlaşması imzalandı.

1821 Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart, ikinci sürgün yeri olan Güney Atlantik Okyanusu’ndaki Saint Helena Adası’nda öldü.

1865 ABD’deki ilk tren soygunu, Cincinnati (Ohio) yakınlarında gerçekleşti.

1925 Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş çalışmalarına başlandı.

1947 Belçika, İngiltere, Danimarka, Fransa, Hollanda, İrlanda, İsveç, İtalya, Lüksemburg ve Norveç; bir araya gelerek Avrupa Konseyi’ni kurdu. Türkiye, Avrupa Konseyi’ne Ağustos 1949’da katıldı.

1955 Türk Kadınlar Birliği’nin girişimiyle, her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. TKB, Nene Hatun’u yılın annesi seçti. Anneler Günü’ne ilişkin ilk resmi öneri, 1872’de Amerikalı Julia Howe’dan geldi.

1960 Sovyetler Birliği, bir süredir kayıp olan ABD’ye ait casus uçağı, U-2’yi düşürdüğünü açıkladı. Soğuk Savaşı şiddetlendiren bu olaya, U-2 Krizi adı verildi.

1961 Alan Shepard, ABD’nin uzaya gönderdiği ilk insan oldu.

1994 Naim Süleymanoğlu, Çek Cumhuriyeti’nde yapılan Avrupa Halter Şampiyonası’nda, 64 kiloda dünya rekoru kırarak üç altın madalya aldı.

2000 Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye’nin 10. cumhurbaşkanı seçildi.

2005 İngiltere’de yapılan genel seçimleri, Tony Blair’in başında olduğu İşçi Partisi üçüncü kez kazandı.

(BETÜL YENİLMEZ)

Tarihte bugün: 5 Mayıs

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!