Tarihte bugün: 8 Mayıs

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

8 Mayıs’ta dünyada meydana gelen önemli tarihi olayları sizin için bir araya getirdik. İşte 8 Mayıs’ta yaşanan ilgi çekici gelişmeler:

1861 Amerikan İç Savaşı: Virginia eyaletinin Richmond kenti, Amerika Konfedere Devletleri’nin (Güneylilerin) başkenti olarak ilan edildi.

1886 Atlantalı kimyacı ve eczacı John S. Pemberton, dünyanın en ünlü içeceği haline gelecek olan Coca-Cola’yı Georgia’da icat etti.

1902  Martinik’te Pelée Yanardağı patladı: 30 bin kişi öldü. 1937 metre yüksekliğindeki bu dağ dakikalar içerisinde St. Pierre kentini tarihe gömdü.

1945  Alman General Wilhelm Keitel, Sovyet General Jukov’a teslim oldu. Almanya savaşı kaybetti. Avrupa’da savaşın bittiği bu güne “Zafer Günü” adı verildi.

1961 Dünya çapında insan hakları üzerine çalışmalar yürüten bir sivil toplum örgütü olan Uluslararası Af Örgütü kuruldu.

1972 Bülent Ecevit ve listesinin olağanüstü kongrede kazanması üzerine; İsmet İnönü, 33 yıl 4 ay 11 gün sonra CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etti.

1980 Çiçek hastalığının artık yeryüzünden kökünün kazınmış olduğu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edildi.

1984 Sovyetler Birliği, Los Angeles Olimpiyat Oyunları’nı boykot edeceğini açıkladı.

2009 21 Mart 2009 tarihinde tüm frekanslarını TRT Avaz’a devreden TRT Türk, TRT int ile birleşti. 8 Mayıs 2009 tarihinde TRT int ile ayrılan TRT Türk yeniden açılış yaptı.

2015 Tiyatro ve sinema sanatçısı olan Zeki Alasya, 72 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

(BETÜL YENİLMEZ)

Tarihte bugün: 8 Mayıs

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!