“TÜM KÜTAHYA HAKKINI ARASIN”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Kütahya Milletvekili Fazıl Kasap, CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz ve Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) Genel Başkanı Ali İhsan Nazlı düzenledikleri ortak basın açıklamasıyla Çinigaz Firmasının vatandaşa çıkardığı ek fatura hakkında açılan davanın tüketici lehine sonuçlandığını açıklarken, “1 TL alacağı olan bile Tüketici Hakem Heyetine başvursun.” Dedi.

Zafer Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına CHP Kütahya Milletvekili Fazıl Kasap, CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz ve Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) Genel Başkanı Ali İhsan Nazlı ve Dernek Üyeleri katıldı. Kütahya’da uzun zamandır gündemde olan Çinigaz firmasının kullanıcılara ek fatura göndermesinin haksız olduğu tüketici mahkemesi tarafından kararlaştırıldı. Konu hakkında açıklama yapan Başkan Ali İhsan Nazlı, “Çinigazı adil olmaya davet ediyoruz. 29 Temmuz 2018 tarihinde 30493 sayılı resmî gazetede yayımlanan yönetmeliğe istinaden hazır kart abonelerinden alınan ek fatura düzenlemesine istinaden Tüketici İl Hakem heyetine başvurmuş ve bu yönetmeliğe göre tüketici aleyhine çıkan kararı Tüketici Mahkemesine taşıyan bilinçli tüketicimizin açmış olduğu davaya istinaden, Tüketici Mahkemesi Tüketici İl Hakem Heyeti kararını bozmuştur. Bu hususta tüketici lehine çıkan kararı memnuniyet ile karşıladığımızı ve 29 Temmuz 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğin iptali için yargıya dava açan Sayın Kütahya Vekilimiz Ali Fazıl Kasap ve Sayın Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) yönetimi olarak biz Yargıtay tarafından bunun iptal edilmesini sevindirici olarak görüyoruz. Haksız uygulamalarına başta Sayın Ali Fazıl Kasap ve TÜSOYAD derneğimizin, bazı siyasi partilerimizin ve Kütahya halkının karşı çıkmasından ve bize desteklerinden dolayı çok çok teşekkür ediyoruz. “ dedi.

“BU FİRMA DERSİNİ ALMALI”

Konunun işleyişi ve davanın safhaları hakkında açıklamalarda bulunan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, “Yaklaşık 4 yıllık bir süreçti. Haklarını aradığımız Kütahyalı hemşerilerimiz aynı şekilde Ankara ve İstanbul’da bulunan yaklaşık 500 bine yakın ön ödemeli sayaç kullanan yani hazır kart kullanan gaz tüketicilerinin, hakkını 4 yıldır arıyoruz. Sürekli olarak tüketici hakem heyetlerinden vs. red cevabı geldi, haklarını arayan tüketiciler için. Sonunda adil bir yargı kararı çıktı. Ve dedi ki; bu ek faturalar daha önceden parasını ödediğiniz ve kullanmakta olduğunuz gaza gelen ek faturalar haksızdır dedi ve bunun iptali ile ilgili çok güzel bir karar çıkardı. Bu karar sonucu şöyle söyleyeyim. Tüm tüketicileri, Kütahya’da mağdur olan 35 bin tüketiciyi, haklarını savunmak için tüketici hakem heyetine ellerindeki faturalarla tüketici hakem heyetine müracaatını ve bu kararı emsal olarak kabul edeceklerdir. Tüketici hakem heyeti de ilgili firmada daha önce kesmiş oldukları ek faturaların bedellerini tüketiciye ödemek zorundadır. Bu bir kanun değişikliği gerektirmeyen, kanunda yer alan tüketicilerin, insanlarımızın haklarını savunan bir karardır. Bu kararı uygulamak zorundalar. Bu yargı kararıdır. Bunun aksine bir hareket yapamazlar. Burada içleri rahat olsun. Tüketici hakem heyetlerine başvurduklarında bu bedeller kendilerine ödenmek zorundadır. Ödenmediği takdirde kendileri için icra da dahil olmak üzere başka bir sürü yasal tedbirler çıkacaktır. Burada tüketicilerimizi özellikle istirham ediyorum. Gerekirse avukatları, gerekirse kendileri direkt olarak tüketici hakem heyetlerine başvurabilirler. Ve bundan sonraki dönemde de Çinigaz firmasının Kütahya’da ek fatura düzenlememesine, düzenlediği takdirde takipçisi olacağımıza ve burada yasayı çiğnediğini yargı kararını çiğnediğini, kendileri hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı özellikle belirtmek istiyorum. Kütahya’mıza, tüm tüketicilere hayırlı olsun. Yargı kararı aslanlar gibi bu kararı veren hâkimleri de kutluyorum. Bundan sonraki süreç de hiç korkmalarına, çekinmelerine gerek yok. 1 liralık alacakları dahi olsa bu helal kazanmış paraları için tüketici hakem heyetine, gerekirse internetten de başvurabiliyorlar ama o yol biraz sıkıntılı. Tüketici hakem heyetine başvurmalarını istiyorum, tüm Kütahyalıların. Bu firmaya dersini verelim diyorum. Bu firma dersini almalı, yıllarca gaz yüklemede 3 lira bedel aldılar. Yasal olmayan yollarla sürekli 3 Lira 5 Lira aldılar. Yükleme kiosklarını her yere koymalılardı koymadılar. Hakkımızı sonuna kadar almalıyız. Herkes 1 lira borcu bile olsa bu hakkını aramak için gerekeni yapmalı. Buradan AK Parti İl Başkanına da seslenmek istiyorum. 29 Ağustos’ta firmaya gereken dersi vereceğim demişti. O dersi veremedi hatta kendisi ders aldı herhalde hiç sesi çıkmıyor. Kütahya’nın haklarını savunan bir oluşum değil, Kütahya’yı bu zengin ve yandaş firmalara peşkeş çekmenin yeri ve zararı değil. Adalet yerini buldu.” Cümlelerini dile getirdi.

“KÜTAHYALILARA HAKLARINI ALMAYA DAVET EDİYORUZ”

Kütahyalıların mağdur olduğu ek fatura konusunda tüketici mahkemesine başvurması gerektiğini belirten CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, “2018 yılında AKP iktidarı tarafından yürürlüğe konulmuş olan bir yönetmelikle doğalgaz halkımızın en doğal ve vazgeçilmez hakkı olan ısınma hakkını kontrol eden firma Çinigaz firması. Firmalara yetkiler tanınmıştır. Bu yetkiler dâhilinde Çinigaz firması ön ödemeli olarak doğalgaz kullanan abonelere ek fatura çıkartarak mağdur etmektedir. Bu konuyla ilgili olarak Tüketici Hakem Heyetine yapılan başvuru sonrasında Tüketici Mahkemesinin kararıyla bu uygulamanın yasal olmadığı kabul etmiştir ve ortaya çıkmıştır. Biz CHP olarak her zaman halkımızın menfaatlerini, halkımızın ihtiyaçlarını ve çıkarlarını korumak için görevimizin başındayız ve ön ödemeli olarak doğalgaz kullanan abonelerimizi halkımızı Tüketici Hakem Heyetine başvurarak gerekirse mahkemeye başvurarak haklarını almaya davet ediyoruz. “ şeklinde konuştu.  ERSEL ÖZCAN

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“TÜM KÜTAHYA HAKKINI ARASIN”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin