Türk bilinen yabancı markalar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde oldukça popüler olan bazı markalar sanılanın aksine yerli olmayabiliyor. Türk sanayici ve işadamlarının kurduğu ve bir yerlere getirdiği markalar yabancı firmalara satılmış olabiliyor.

İşte Türk bilinen yabancı markalar:

1- Hacı Şakir

Hacı Şakir, Hacı Ali Bey’in oğludur. Hacı Ali Bey 19. Yüzyılın ortalarında Kırım’da sabun ve mum üreticiliği yapan Kazan Tatarı bir müteşebbistir. Türk bilinen yabancı markalar arasında olan Hacı Şakir 1987’de Maya Grubuna ve daha sonra Colgate’e satıldı.

2- Atasun Optik

Türkiye’ye özel olarak açılmış bir mağaza zinciridir. 2007 yılında ana şirket olan GrandVision tarafından Türkiye’ye gelip Atasun Optik adını almıştır. Almanya’da Apollo-Optik, Amerika’da Pearle Vision, Fransa’da Grand Optical isimleriyle faaliyetlerini sürdürmekte.

3- Kent Şekerleme

Temellerini 1927 yılında atan Kent Gıda, 1956 yılında İstanbul’a taşınarak üretim yapmaya başladı. 1960 yılında şeker üretiminin yanında birde sakız üretimine başladı. 2002 yılında Cadbury, Kent gıda hisselerinin büyük bir kısmını satın aldı. 2010 yılında ise Cadbury, Kraft Foods tarafından satın alındı ve Kent gıda, Kraft Foods bünyesine dahil oldu. 2012 yılında Kraft Foods temel gıda ürünleri işini ayırarak Mondelez İnternational adı altında dünya çapında ilk küresel atıştırmalık ürünler şirketini kurmuş oldu.

4- Doğadan

Doğadan markası ilk kez 1975 yılında Ankara’da Nevzat Karpuzcu tarafından kuruldu. Eczacı Nevzat Karpuzcu, 1975 yılında Almanya’dan ilk çay poşetleme makinesini ithal etti. Bununla ilk çay poşeti Türkiye’de tanıtıldı. Karpuzcu özellikle bitki çaylarına odaklandı. İlk ürünler “Demle” markası ile eczanelerde satılmaya başladı. Satışların büyümesi ve gelişmesi ile 1985 yılında isim değişikliği yapıldı ve Doğadan markası ilk kez kullanıldı. Türk bilinen yabancı markalar arasındaki Doğadan 2007 yılında The Coca-Cola Company tarafından 50 milyon dolar karşılığında satın alındı.

5- Canbebe

1990 yılında kurulan Türk bilinen yabancı markalar arasından Canbebe bebek bezi sektöründe öncü isimlerden olmuştur. Daha sonra ürünlerini bebek kozmetik ürünleri, ıslak mendil gibi çeşitlerle genişletti. 2000 yılında Avrupa’nın hijyenik ürünler devi olan Belçika merkezli Ontex firmasına satıldı.

6- Falım

Falım sakızı, Türkiye’de şekersiz sakız kategorisine önderlik eden ve geniş bir ürün skalasına sahip olan bir markadır. Kent şekerleme bünyesinde olan Falım sakız İngiliz Cadbury firmasına satıldı.

7- Çamlıca Gazoz

 

Ekrem ve Nezif Erkli kardeşler tarafından 1946 yılında ilk üretimini gerçekleştiren gazoz markası, 2002 tarihinde Ülker tarafından satın alındı, daha sonra Çamlıca Gazoz Japon DYDO DRINCO şirketine satıldı.

8- Yemeksepeti

Türk bilinen yabancı markalar serimizdeki Yemeksepeti ise Nevzat Aydın tarafından 2001 yılında kuruldu. Türkiye’nin yemek sektörünün önemli şirketlerinden biri olan şirket 2015 yılında Delivery Hero tarafından satın alındı. Delivery Hero, 589 milyon dolar (1 milyar 596 milyon TL) toplam değerleme üzerinden Yemeksepeti hisselerinin tamamını bünyesine kattı.

9- Erikli

1960’lı yılların başında Nuri Nihat Aslanoba tarafından kurulan Erikli markası da ülkemizin en yüksek dağlarından Uludağ’ın zirvesinden çıkıp, ambalajlı içme suyu olarak Türkiye’de tanınan bir markaya 1970’li yıllardan itibaren dönüşmeye başladı. 2006 yılına gelindiğindeyse 55 milyon dolar ciroya sahip Erikli Su %60 hissesini Nestlé Waters’a devretti.

10- Maçkolik

Dijital spor içeriği ve pazarlama alanında faaliyet gösteren İngiliz merkezli Perform,   2012 yılında, Maçkolik İnternet Hizmetleri’nin yüzde 51’lik hissesini 40,8 milyon  TL’ye satın almıştı. Türk bilinen yabancı markalar arasından Maçkolik 2016 yılında ise tamamen satın alındı.

(BETÜL YENİLMEZ)

Türk bilinen yabancı markalar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!