Türkiye Gündemi

5 milyon ton Linyit üretildi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Linyit satılabilir üretimi Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artarken, bir önceki aya göre yüzde1,9 azaldı.

Taşkömürü satılabilir üretimi Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 9,9, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 azaldı.Taşkömürü koku satılabilir üretimi Şubat ayında 342 bin 20 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim bir önceki aya göre yüzde 11,9, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 azaldı.

TAŞKÖMÜRÜ İTHALATI 3 MİLYON 529 BİN 598 TON OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Taşkömürü ithalatı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,8 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,4 arttı.Taşkömürü koku ithalatı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 52,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 44,0 azaldı.

ŞUBAT AYINDA ÜRETİMİN TESLİMATLARI KARŞILAMA ORANI EN YÜKSEK LİNYİTTE GERÇEKLEŞTİ

Üretimin teslimatları karşılama oranı(2) Şubat ayında yüzde 105,9 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda yüzde 75,9 iken taşkömüründe yüzde 2,6 olarak hesaplandı.

TAŞKÖMÜRÜ VE LİNYİT TESLİMATI EN FAZLA TERMİK SANTRALLERE YAPILDI

Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Şubat ayında taşkömürü teslimatının yüzde 58,5’i termik santrallere, yüzde 14,0’ı kok tesislerine, yüzde 12,5’i demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 83,5’i termik santrallere ve yüzde 10,5’i demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimat yüzde 97,1 ile demir-çelik sanayine yapıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu