Türkiye iş kazalarında zirveye oynuyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye iş kazalarında zirveye oynuyor. Uzmanlar iş kazalarının sayısının Türkiye’de oldukça arttığını ve bu artışın en büyük sebebinin işçilerin iş yerlerindeki davranışlarının ve iş yerlerindeki güvenlik eksikliklerinin olduğunu belirtti.

Hayatımızı idame ettirebilmek için birçok alanda çalışıyoruz. Vaktimizin önemli bir bölümünü geçirdiğimiz işyerleri bazı zamanlar sağlımızı ve güvenliğimizi olumsuz anlamda etkileyebiliyor. Özellikle de ağır iş kollarında çalışan işçiler ile ilgili iş kazaları haberlerini sıklıkla duyuyoruz. Bu alanda dünya ülkeleri sıralamasında zirvelere oynayan Türkiye’de, bu durumun önlenebilmesi için uzmanlar yasal düzenlemelerin yapılmasının ve işçilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almasının önemli olduğunu vurguluyor.

İş sağlığı ve güvenliği alanında çalışmalarda bulunan İstanbul Esenyurt Üniversitesinden Öğr. Gör. Büşra Hancı Kurt, Türkiye’nin iş kazaları sıralamasında üst sıralarda olduğunu ve bu nedenle de iş sağlığı ve güvenliği konusuna gerekli önemin verilmesini ve yasal düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesini belirtti.

Akademisyen Büşra Hancı Kurt yaptığı açıklamada, iş kazalarına neden olan üç temel etkenin bulunduğunu ve bunların; teknik sebepler, kişisel sebepler ve beklenmeyen olaylar olduğunu söyledi. Açıklamanın devamında ise Kurt, her ne kadar iş kazalarının teknik sebeplerden kaynaklandığı gibi bir algı oluşsa da kazaların büyük bir yüzdesini işçilerin davranışlarının oluşturduğunu belirtti.

İş kazalarının nasıl en aza indirilebileceği hususuna da açıklık getiren Kurt, işçilerin bütün önlemlere uyması gerektiğini, işe başlamadan evvel güvenlikleri için bütün teknik ekipmanları kullanmaları gerektiğini belirtti. İşyerinde tehlike oluşturabilecek konuların çözümlerinin ertelenmemesi gerektiğine de değinen Kurt, “Hem bizim hem iş arkadaşlarımızın güvenliği için iş sağlığı ve güvenliği şarttır.” açıklamasıyla sözlerini sonlandırdı.

(BETÜL YENİLMEZ)

Türkiye iş kazalarında zirveye oynuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!