Türkiye’nin turizm gelirinde milyar dolarlık artış!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin turizm sektöründen elde ettiği gelir, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,3 oranında artarak 8 milyar 690 milyon 505 bin dolar olarak kaydedildi. 

Türkiye İstatistik Kurumu, turizm istatistiklerini açıkladı ve bu yılın ocak-mart döneminde turizm sektöründen elde edilen gelirin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,3 oranında artarak 8 milyar 690 milyon 505 bin dolar olduğunu bildirdi. 

Turizm gelirinin yüzde 20,8’i yurt dışında ikamet eden ziyaretçilerden elde edildi ve bu ziyaretçilerin seyahatlerini kişisel olarak veya paket turlarla organize ettikleri görüldü. Bu dönemde yapılan harcamaların yüzde 86,4’ü kişisel harcamalar, yüzde 13,6’sı ise paket tur harcamaları şeklinde gerçekleşti. 

Ülkeden çıkış yapan ziyaretçi sayısı da yüzde 26,8 artarak 8 milyon 181 bin 566 kişiye yükseldi. Bu ziyaretçilerin yüzde 20,4’ünü yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu. 

Bu dönemde ziyaretçilerin Türkiye’de gecelik ortalama harcaması 84 dolar olarak kaydedilirken, yurt dışında ikamet eden vatandaşların gecelik ortalama harcamasının ise 69 dolar olduğu belirtildi. 

Ocak-mart döneminde spor, eğitim ve kültür harcamaları yüzde 116,5, paket tur harcamaları (Türkiye’ye kalan pay) yüzde 83,4, tur hizmetleri harcaması ise yüzde 82,1 oranında artış gösterdi. 

Bu çeyrekte ziyaretçilerin en çok “gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler” için Türkiye’yi tercih ettikleri ve bu amaca yönelik seyahatlerin yüzde 46,6’sını oluşturduğu kaydedildi. Ayrıca yurt dışında ikamet eden vatandaşların Türkiye’ye ziyaretlerinin yüzde 72,1’ini “akraba ve arkadaş ziyareti” amacıyla gerçekleştirdikleri ifade edildi. 

Yurt içinde ikamet eden vatandaşların başka ülkelere yaptıkları turizm harcamalarının toplamı ise yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 110,5 artarak 1 milyar 400 milyon 108 bin dolar oldu. Bu harcamaların yüzde 82’si kişisel harcamalar, yüzde 18’i ise paket tur harcamalarından oluştu. 

Ayrıca, yurt dışına çıkış yapan vatandaş sayısının yüzde 99 artarak 2 milyon 69 bin 229 kişiye ulaştığı ve bunların kişi başı ortalama harcaması 677 dolar olarak gerçekleşti. 

(ELİF ÇELİK)

Türkiye’nin turizm gelirinde milyar dolarlık artış!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!