Ücretsiz doğalgaz hakkında bilmedikleriniz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz gazının keşfinden sonra 1 yıl boyunca mutfak ve sıcak su için sarf edilen doğalgaz’ın ücretsiz olarak tüm hanelere dağıtılması haberinden sonra detaylar gelmeye başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, konut ve ibadethane abonelerinin 24 Nisan 2023’ten 31 Mayıs 2023’e kadar olan ilk fatura tahakkuklarında sistem kullanım bedelleri ve vergileri ödeyeceğini açıkladı. Ancak hesaplanan tüketim bedeli üzerinden yüzde 100 indirim yapılacak ve fatura üzerinde sıfır TL olarak gösterilecek.

24 Nisan 2023’ten sonra yanlış tahakkuk edilen faturalar iptal edilecek ve gerekiyorsa abonelere geri ödenecek. Geri ödeme, mekanik sayaç kullanan aboneler için ilk faturada mahsuplaşma yoluyla, ön ödemeli sayaç kullanan aboneler için ise hesaplarına kredi yüklenerek yapılacak.

Faturalandırma dönemi 60 günü aşarsa, doğalgaz tüketimi en fazla 25 metreküp olan her ay için önceki faturanın bildirilmesinden itibaren düşülecek.

Merkezi sistem tüketicilerine uygulanacak tüketim indirim miktarı, merkezi sisteme bağlı toplam konut, ibadethane ve cemevi sayısından bireysel abonelik sayısı düşülerek bulunan sayının 25 metreküp ile çarpılmasıyla hesaplanacak.

Ön ödemeli sayaç kullanan abonelerin sayaçları, 24 Nisan 2023’ten sonraki ilk okunmalarında hesaplanan tüketim miktarı, abonenin hesabına alacak olarak yansıtılacak ve sonraki alımlarında bu alacakları bedelsiz olarak kartlarına kredi yüklenecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu da (EPDK)uygulamaya yönelik esasları belirledi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı açıklamada, 19.7 milyon doğalgaz abonesi olduğunu belirterek, “Merkezi sisteme bağlı mesken sayısı 2.8 milyon. Yaklaşık 320 bin de ön ödemeli abonemiz var. Usul ve esasları belirlerken ince eleyip sık dokuduk.

Hiçbir abonenin hakkının zayi olmaması için gerekli bütün detayları kapsayan bir düzenleme yaptık. Dağıtım şirketleri de gerekli hassasiyeti ve özeni göstererek vatandaşlarımıza hizmet verecek.

Elbette biz de süreci yakından takip edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı düzenlemeleri ile sağlanan bedelsiz kullanım ve akabinde uygulanacak indirimle birlikte yaklaşık 40 milyar TL vatandaşlarımızın cebinde kalacak” diye konuştu.

(FATİH ÇİMEN)

Ücretsiz doğalgaz hakkında bilmedikleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!