“Vatandaş bitik”

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Kütahya’nın sorunlarının başında işsizlik nedeniyle göç, yoksulluk, Suriyeli sığınmacılar, Eti Gümüş başta olmak üzere, Manyezit işletmeleri, Seyitömer Linyit işletmeleri ve Kütahya Azot Fabrikası gibi birçok işletmenin özelleştirilmesinin geldiğini bildirdi. Kılıç “Biz büyüyen görmedik. Aksine bitik esnaf, bitik vatandaş gördük” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Kütahya’da Tavşanlı, Domaniç, Altıntaş ve Merkez İlçe’de nabız yokladı. Sevda Erdan Kılıç’a Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ve Zeliha Aksaz Şahbaz’da eşlik etti. Ziyaretler sonucu edindiği sonucu basın toplantısıyla paylaşan Kılıç, şu açıklamalarda bulundu: “41 yıl sonra ilk kez 2018 yılında milletvekili çıkardığımız Kütahya’da çalışmalarından dolayı öncelikle korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden geçmiş dönem il başkanımız değerli büyüğümüz Makbul Sarı’ya, mevcut il başkanımız Zeliha Aksaz Şahbaz’a ve önderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya örgütümüze ve Milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap’a çalışmalarından dolayı teşekkür ederek ve Makbul Sarı’yı huzurlarınızda bir kez daha saygı ve rahmetle anarak sözlerime başlamak istiyorum.  1 haziran’da başladığımız ve 3 gün sürecek Kütahya saha çalışmalarımızın bugün ikinci günündeyiz. İlk gün ilçelerimizde yaptığımız çalışmalarda toplumun farklı kesimlerini dinleyerek sorunlarını dinledik. Bugün Kütahya merkezdeyiz ve burada da örgütümüzle birlikte sahaya çıkacağız ve kim olursa olsun, hiçbir ayrım gözetmeden vatandaşlarımızın ayağına gidip onların dertlerine ortak olacağız, Kütahya’nın kronikleşmiş sorunlarını konuşacağız ve iktidarımızda yapacaklarımızı anlatacağız.

“KÜTAHYA’DA UYUŞTURUCUYA BAĞLI SUÇLARDA ARTIŞ VAR”

Bugün ekonomik anlamda, yönetim anlamında ülkedeki krizin sorumlusunun 20 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti iktidarı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ülkemizde durum nasılsa aslında Kütahya’da da durum aynı. Kütahya’nın da ülkemizin sorunları gibi kronikleşmiş sorunları var. Bunların başında da işsizlik, işsizlik nedeniyle göç, yoksulluk, Suriyeli sığınmacılar, Eti Gümüş başta olmak üzere, Manyezit işletmeleri, Seyitömer Linyit işletmeleri ve Kütahya Azot Fabrikası gibi birçok işletmenin özelleştirilmesi gelmektedir.  Ayrıca ülkemizin kanayan yarası olan uyuşturucuya bağlı suçlarda yaşanan artış Kütahya ilimizde de gözle görülür bir şekilde artmaktadır. Kamu yatırımlarının yetersizliği, özel ekonomik bölgenin oluşturulamaması ve yine 2011 yılında AKP iktidarı tarafından söz verilen ancak halen hayata geçirilemeyen yüksek hızlı tren hattının bir türlü yapılmaması, hastane ve uzman doktor eksikliği nedeniyle hastaların çevre illere gitmesi, seramik ve çini ürünlerine uygulanan KDV’nin sektörü daraltması da Kütahya ilimizin önemli sorunlarının başında gelmektedir.  Kentimizin kronik sorunları var bunları biliyoruz. Ülkemizin kronikleşmiş sorunları var bunları da biliyoruz. Ve bunları Millet İttifakı iktidarında biz çözeceğiz. Biz milletimizin oylarına değil sorunlarına talibiz.  Buradan Kütahyalı hemşerilerimize söz veriyoruz.  Çünkü bu iktidar halkın sorunlarına çözüm olamaz. Bu iktidarın artık vatandaşa verebilecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Her gün yeni sorunlar yeni gündemler yaratarak ekonomik buhranın üstünü örtmeye algıyla ekonomi yönetmeye çalışmaktadırlar.

“BİTİK ESNAF, BİTİK VATANDAŞ GÖRDÜK”

Ancak sokakta durum ortadadır. Her ne kadar TÜİK verilerine göre enflasyon yüzde 70 deseler de vatandaşın mutfağında, çarşıda, pazarda yüzde 150’nin üzerinde bir enflasyon olduğu hissedilmektedir. Dün ilçelerimizde yapmış olduğumuz saha çalışmalarında da bu durumu birebir yaşayan vatandaşlarımızı dinledik. 3 gün önce Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati veriler bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin yüzde 7 büyüyeceğini gösteriyor dedi. Ertesi gün talimatı alan TÜİK 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’nin yüzde 7,3 büyüdüğünü açıkladı. Biz büyüyen görmedik. Aksine bitik esnaf, bitik vatandaş gördük. Dün ilçelerde yaptığımız çalışmalarda esnafa, sanayiciye, çiftçiye, emekliye… vatandaşlarımıza sorduk. Türkiye yüzde 7,3 büyümüş siz de bir büyüme var mı? diye. Bırakın büyümeyi sabit kalsak yeter diyor vatandaş. Vatandaş büyümeyi bıraktı her geçen gün daha da küçülmemek için can siperane savaş veriyor. Ancak hemen her gün elektriğe, doğalgaza, akaryakıta gelen zamlara yetişemez oldular. Bu kadar vergi artışı, bu kadar zam neden yapılıyor diye soruyor vatandaş haliyle. Bu zamlar dolar garantisi verilen köprülere, yollara, Zafer Havaalanı gibi havaalanlarına gidiyor. Sürekli borçlanan iktidarın faiz ödemelerine, sarayın masraflarına, Kur Korumalı Mevduat hesaplarına gidiyor.

“KÜTAHYALI HEMŞEHRİLERİMİZİN BU İKTİDARDAN ALACAĞI VAR”

Bunlar buz dağının daha görünen kısmı. Yoksulluk derinleşiyor, enflasyon, işsizlik artıyor ve ekonomik veriler bu artışların önüne geçilemez boyutlarda olacağını gösteriyor. Kütahyalı gençlerin, Kütahyalı hemşehrilerimizin bu iktidardan alacağı var. Tüm Türkiye’nin var. Koskoca bir yaşam borçlular bu memleketin evlatlarına. Bu borçtan da öyle kolay kolay kurtulamayacaklar. 20 yılda yaşattıkları her kötülüğün hesabını verecekler. Bütün hukuksuzluklarının hesabını verecekler. Bunca olana rağmen büyük bir yüzsüzlük ve büyük bir pişkinlikle ülkemizdeki sorunların çözümü olarak yine kendini gören iktidar her açıkladığı yeni ekonomik modelle bir öncekini aratır oldu. Türkiye’yi 20 yıldır ilk 10 ekonomi arasına sokacağız palavralarıyla oyalayıp ilk 20 ekonomiden aşağı düşürdüler. Artık yönetilemeyen bir Türkiye var. Ekonomiden tarıma, sağlıktan eğitime ve adalete kadar dibi görmüş bir Türkiye var.

“KÜTAHYA GELİŞSİN, TÜRKİYE BÜYÜSÜN”

Ancak az kaldı sözümüz söz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu karanlık tabloyu kökten değiştirmeye talibiz. Önce Türkiye’yi sonra Kütahya’yı bu zihniyetten kurtaracağız. Bu memleketi yüzü gülen insanlar ülkesi yapmaya kararlıyız. Üreteceğiz, kazanacağız ve hakça paylaşacağız. Kimse aç ve açıkta kalmayacak. Çocukları bir şey ister diye yüzüne bile bakamayan annelerin ve babaların yüzünü tekrar kaldıracağız.  Memleketin peşkeş çekilen neyi varsa geri alacağız. Fabrikaları tekrar açacağız. Dolarla yapılmış anlaşmaları Türk Lirasına çevireceğiz. Kara delik gibi kamu kurumlarını yutan varlık fonunu kaldıracağız. Liyakat ve adaleti tekrar sağlayacağız. Enflasyon, döviz kurları düşsün, alacağım ürünün fiyatına bakmadan sahip olmak istiyorum diyorsanız bize katılın. Özgür, çağdaş bir Türkiye istiyorum diyorsanız bize katılın. Festivaller engellenmesin, sanatçılar özgürce çıkıp şarkısını söylesin istiyorsanız bize katılın. Kütahya gelişsin, Türkiye büyüsün istiyorsanız bize katılın”.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Vatandaş bitik”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin