Vurdumduymaz davranmayın!

Kütahya’da Çevre Şöleni düzenlenerek çevre bilinci farkındalığı oluşturulmaya çalışıldı. Çevre Şöleninde Kütahya Valisi Ali Çelik, yere çöp atmanın normal olmadığını bildirerek;  çöpün nasıl olsa toplanacağını düşünerek yere çöp atmanın vurdumduymazlık olduğunu söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Çevre Haftası kapsamında Kütahya Belediyesi bahçesinde Çevre Şöleni düzenlendi. Şölen Kütahya Valiliği’nin önünden Kütahya Belediyesi’ne kadar yapılan farkındalık yürüyüşüyle başladı. Etkinlikte Kütahya Valisi Ali Çelik, çevre konusunda vurdumduymaz davranılmaması gerektiğini dile getirdi. Vali Ali Çelik, “Bu etkinliklerdeki temel amaç Dünya’da misafir olduğumuz ve çevrenin korunması bilincinin güçlendirilmesi. Bir yere bir çöp attığınız zaman sanki birilerini görevlendirilmiş onun arkasından çöpü toplayacakmış duygusu sanki her şeyi yere atabilirsizin gibi bir vurdumduymazlık- sorumsuzluk duygusunu pekiştiriyor. Bizlere düşen en önemli görev doğal kaynakların sınırlı olduğunu, etkin ve verimli kullanılması gerektiği, dünyanın bir sonunun olduğunu, oksijen hacminin sınırlı olduğunu, sera gazı sınırının olduğunu, dünyanın dengesinin bozulabileceğinin hepimiz tarafından bilinmesi gerekiyor” diye konuştu.

ÇEVRE HAFTASI’NIN BU YIL Kİ TEMASI: SIFIR ATIK

Kütahya İl Çevre ve Şehircilik Müdürü İbrahim Çatladan’ın Çevre Şöleni’nde yaptığı konuşma şu şekilde; “Çevrenin korunması konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından nu yana 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl farklı bir temada, “Tek Bir Dünya” sloganıyla kutlanan Dünya Çevre Günü; 2022 yılında sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşam vurgusuyla kutlanmaktadır. Cumhurbaşkanlığımızın 21 Mayıs 2022 tarihli 2022/3 nolu Genelgesi ile; doğal çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele konularında çevre bilincinin her geçen gün giderek arttığı Ülkemizde; Dünya Çevre Günü kutlamalarının daha katılımcı, çok paydaşlı şekilde gerçekleştirilmesi, çevre sorunlarının ve gelişmelerinin değerlendirilmesi amacıyla her yıl 5 Haziran tarihinin bulunduğu haftanın Bakanlığımız tarafından duyurulacak bir temayla “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanacağı ilan edilmiştir. Bakanlığımız tarafından Türkiye Çevre Haftası’nın bu yıl ki teması, Türkiye’nin en büyük çevre hareketi olan “Sıfır Atık” olarak belirlenmiştir. Hafta boyunca, 81 ilimizde doğal çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele ve uyum konularında çevre bilincinin topluma yayılması amacıyla etkinlikler yapılmaktadır.

“BİN 100 TON SERA GAZI SALINIMI ÖNLENMİŞTİR”

Sıfır Atık projesi sayesinde, Ülkemiz genelinde %13 olan geri kazanım oranı 2021 yılında yüzde 22,4’e ulaşmıştır. 2023 yılından bu oranın %35′ e, 2035 yılında %60’a çıkarılması hedeflenmektedir. İlimizde; Sıfır Atık projesinin başladığı tarihten günümüze yaklaşık 10 bin 500 ton atık kaynağında ayrıştırılarak lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilmiş ve ekonomiye kazandırılmıştır. Bu sayede 42 bin adet Ağaç kurtarılmış, 20.375 kv/saat enerji tasarrufu sağlanmış, 70 bin metreküp su tasarrufu edilmiş ve 1.100 Ton sera gazı salınımı önlenmiştir. Sıfır Atık Projesi kapsamında, Bakanlığımızca “çevre kirliliğinin önlenmesi, çevrenin iyileştirilmesi ve çevre ile ilgili yatırımların desteklenmesi için” ilimiz dahilinde ki yerel yönetimlere 2020 yılından günümüze kadar olan süreçte 10 Milyon 473 Bin TL hibe yapılmıştır”.

ÖDÜL TÖRENİNDE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

Yapılan konuşmaların ardından Çevre Haftası nedeniyle düzenlenen sıfır atık ve çevre konulu resim ve kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri Vali Ali Çelik ve Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık tarafından verildi. Yarışmalarda ortaokullar arası kompozisyon dalında, Yunus Emre Ortaokulu öğrencisi Miray Mersinli 3., Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Enes Özdemir 2. ve Dumlupınar Ortaokulu öğrencisi Ceyda Ecrin Çınar 1. oldu. İlkokul 4. sınıflar arası resim yarışmasında Emine Arıoğul İlkokulu öğrencisi Berat Başarı 3., Çamlıca İlkokulu öğrencisi Müberra Günen 2. ve 80. Yıl Özel İdare İlkokulu öğrencisi Elif Selçuk 1. oldu. Ödül töreninin ardından Kütahya Belediyesi bahçesine kurulan stantlar Vali Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve il protokolü gezdi. Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında halk oyunları gösterisi ve çeşitli etkinlikler yer aldı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vurdumduymaz davranmayın!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin