YAKLAŞIK 3 BİN İSTİHDAM FIRSATI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kütahya Şubesi düzenlediği basın açıklamasıyla Zafer OSB’de orta ölçekli bir sanayi sitesi kuracağını açıkladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Şube Başkanı İsmail Tosun, “ Kütahya’nın sanayi şehri olması amacıyla kurulan sanayi sitesinde tahmini üç bin kişinin istihdam edilmesini bekliyoruz.” dedi.

MÜSİAD Kütahya Şubesi Başkanı İsmail Tosun ve Yönetim Kurulu üyeleri Bengi Su sosyal tesislerinde düzenlenen kahvaltı etkinliğinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Burada önemli açıklamalarda bulunan Şube Başkanı İsmail Tosun, Zafer OSB’de yer alan 321 dönümlük arazide KÜMÜSKOOP olarak 2 bin metrekare den aşağı olmamak şartıyla 2 bin, 4 bin ve 6 bin metrekarelik kapalı alanlı bitişik nizamda sanayi sitesi oluşturacaklarını, Yaklaşık 700 milyon TL’ye mal olacak sanayi sitesinde ise OSB’deki büyük fabrikalara yan ürün üretileceğini ifade etti. Hedeflerinin kiraya verilecek binalar yapmak değil, Kütahyalıların çalışacağı ve ekonomiye katkı sağlayacak fabrikaların kurulması olduğunu dile getiren Tosun “Amaçlarımızın biri de burada Kütahyalı sanayicilerin iş yapması. Kalan yerler olursa da dışarıdan gelen sanayicilere yer vermek istiyoruz. Kütahyalılardan ricam, böyle ileriye dönük bir arazide yer almalarını talep ediyorum. Hem onlar kazanacak hem Kütahyalı kazanacak.” Dedi.

“ÇALIŞMALAR 2019 YILINDAN BU YANA SÜRÜYORDU”

Bahsi geçen sanayi sitesinin fikir oluşumundan ve planlanma hikayesinden bahseden Başkan Tosun, “Bilindiği gibi Kütahya MÜSİAD 2014 yılında kuruldu. Ben de 3 buçuk yıl önce Kütahya MÜSİAD Başkanı olarak göreve başladım. Göreve başladığım günden itibaren hedef olarak Kütahya’da istihdamın arttırılmasıyla ilgili çalışmalar yapmak, başta ülke ekonomisi olmak üzere Kütahya’mızın ekonomisine faydalı olabilecek çalışmalarla ilgili girişimlerde bulunduk. Yönetime geldiğimiz ilk yılın başlarında Türkiye’de ilk örneği yapılmış olan MÜSİAD’ların oluşturduğu orta ölçekli sanayi sitesinin Tekirdağ da ki TEKMÜSKOOP yapı kooperatifini gördük ve ziyaret ettik. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Bey’in temelini attığı temel atma törenlerine katıldık ve döndüğümüzde ikincisinin Kütahya’da kurulmasıyla ilgili çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar esnasında birkaç bölgede araziler tespit ettik ve bunlarla ilgili çalışmalar yaptık ama bu dönemde pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte biz bu çalışmalarımıza ara vermiştik fakat 3-4 ay öncesinde yeniden ülkede meydana gelen bu hızlı değişimden etkilenerek bu yarım kalan işimiz ile ilgili çalışmalara başladık. 3 yıl önce kurmuş olduğumuz Kütahya MÜSİAD orta ölçekli karma sanayi sitesi, yani KÜMÜSKOP adı altında kooperatifimizi kurmuştuk. Bununla ilgili başta Belediye Başkanımız olmak üzere Sayın Valimizle de görüşmeler yaparak yer belirleme işine girdik. Değerli Valimiz Ali Bey’in önerisiyle Zafer OSB’nin bir bölümünde hizmet destek alanı olarak ayrılan bölüme MÜSİAD olarak orta ölçekli sanayi sitesinin kurulması konusunda çalışmalar yaptık ve olumlu geçen çalışmalar sonucunda müracaatımızı yaparak Zafer  OSB’de 321 dönümlük bir araziyi  bize önerdiler. Bizde incelemeler sonucunda bize uygun olduğu kanaatine vararak resmi müracaatımızı yaptık. Bununla ilgili ilk ödememizi yaptık.” İfadelerini kullandı.

“HEDEFİMİZ KÜTAHYA’NIN SANAYİ ŞEHRİ OLMASI”

Sanayi sitesinin planlanan özelliklerine değinen Tosun, “321 dönümlük arazide KÜMÜSKOOP olarak 2 bin metrekare den aşağı olmamak şartıyla 2 bin, 4 bin ve 6 bin metrekarelik kapalı alanlı bitişik nizamda sanayi sitesi oluşturacağız. Burada ayrıca sosyal yeşil alanlarıyla birlikte 321 dönümlük arazi içerisinde güzel bir destek alanı, orada ki büyük fabrikaların yan ürünlerinin üretilmesiyle ilgili ve küçük ölçekli sanayicilerin ufak olması sebebiyle, büyük sanayilerin ise şartlarının ağır olmasıyla ortada sıkışıp kalan orta ölçekli sanayi mensuplarına bu sanayi sitesini kurduk. Burada ki tahmini olarak yaptığımız mimari çalışmalarda toplam 92 adet ile 100 adet arasında 2 bin metrekarelik kapalı alanda iş yeri sığıyor. Bunun yanında sosyal tesislerle birlikte ofis, cami, spor alanları oluşacak. Tahmini olarak 700 milyon TL’ye mâl olacak. Tesisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle yapmaya çalışacağız ve bu da Kütahya’mızda ki orta ölçekli sanayimizin ortakları olan işletmecilerimize büyük kolaylık sağlayacak. Bu fabrika binalarında yaklaşık olarak 2500-3000 kişilik bir istihdam sağlanacak. Buda Kütahya için azımsanamayacak bir destek olmuş olacak. Burada bizim amacımız artık Kütahya’nın vermeye çalıştığı; Tarım ili mi Sanayi ili mi? sorusu. Bu konuda ortada kalan Kütahya’mız sayın valimizin de aktif çalışmalarıyla, oluşturulan sanayi alanlarıyla çoğalmasıyla ve Kütahya’nın dışından ve yurtdışından gelen yatırımcılarla birlikte yolunu çizmiş ve Kütahya’nın sanayi şehri olma yolunda büyük adımlar atması. MÜSİAD olarak bizde sanayi şehri olmasına elimizden geldiği boyutta katkı sağlayarak bir Kütahyalı olarak bizde bu çorbada bir tuzumuzun olmasını düşündük ve bu yönde adımlar attık.” Şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YAKLAŞIK 3 BİN İSTİHDAM FIRSATI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin