Gülizar Horoz
  • 24 Yazı
  • 3 Yorum

AZMİN ZAFERİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arkadaşlık bazen tesadüfen olabilir, her zaman inanırım; tesadüfen hayatımıza giren kişiler her zaman kalıcı olmayı başarıyor. Kendine verebileceğin en güzel hediye, iyi bir dostluktur. İyi bir dostum olan Büşra’dan ve yaptığımız keyifli sohbetten bahsetmek istiyorum sizlere. Yaşadıklarıyla kendine bir kez daha hayran kalıyorum.
Büşra Daldaban Gümüşhane’de doğmuş. Doğum sırasında hiçbir sıkıntı yaşanmamış ancak sonrasında 10 aylık olduğumda ateşli bir hastalık geçirmiş. Tedavi yönteminde yapılan hata sonucu işitme duyusunu kaybetmiş. 3 kardeş içinde ortanca kardeş olarak güçlü bir mücadele savaşında kendini bulmuş Ailesi eğitim konusunda bilgi sahibi olduğu için zorluklarla her zaman mücadele etmişler.
Büşra’nın yaşadıkları zorluklar arasında en önemlisi eğitim problemi oluyor. Samsun’da İşitme Engelliler okuluna gitmiş. 4 sınıfa kadar konuşamamış. Başarısız olduğu  için okuldaki eğitim sistemini değiştirmek istemiş ve şehir değişikliği yapmışlar. Ailesiyle birlikte Eskişehir’e taşınmış. Büşra 10 yaşına girdiği zaman  işaret dili yasaklanmış. 15 yaşında Eskişehir’de ameliyat olmuş. Anadolu Üniversitesi’nde Bilgisayar Operatörlüğü bölümünden mezun olmuş. Üniversite müfredat yönünden işaret dili konusunda eğitim veriyor, yeniden işaret dili öğrenmiş. Ekpss sınavına girmiş ve memur olarak kamu kurumuna atanmış. Ailesi ona her zaman destek olmuş ve bu sayede başarılı olmuş.  Büşra çok emek verdiğinin söyledi. Ailesi için Büşra, “Ailem benim nefesim, onlarla gurur duyuyorum. Kendi imkânlarımla onlara destek çıktım. Kendime araba aldım. Hayallerimde her zaman okumak vardı. Toplumda söz sahibi olmayı seviyorum. Mücadele konusunda güçlü biriyim” dile getirdi.
İŞİTME ENGELLİ OLARAK, KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR
İş konusunda yaşadığı zorlukları sizlerle paylaşmamı isteyen Büşra’nın sözlerini dinleyelim; “İş konusunda okuduğumu anlıyorum; ama çalıştığım kurumda her zaman zor işler verildi ve bu nedenle tayin istedim. İşitme Engelli bireyler iş konusunda genellikle sıkıntı yaşıyor. Kanun bizlerin hakkını savunuyor. İşitme Engelli bireyler iş bulamıyor. Bu konuda toplumda onların haklarını savunmayı ihmal etmemeliyiz. İşitme Engellilerin en genel sorunu iletişim kurmak, yapamadığımız işlerde görevlendirme yapılıyor. Herkesin işini yapamayız. Mobbing ( psikolojik şiddet) uygulanmasına karşıyım. Kanun bizden yana her zaman hakkımı aradım. Başarılı olmak için çok çalışmayı tercih ettim. Veteriner olmak çocukluk hayalim. İşitme Engelli bireyler için zor meslek dediler, ben de çok çalıştım ve ekpss sınavını kazanarak memur oldum. Hayatıma giren arkadaşların normal bireyler olarak işaret dili bilmesi beni mutlu ediyor. Onlarla konuşmaya, türkçe kelimeleri zamanla daha iyi anlamaya başladım. diyerek  ifade etti.
Büşra’nın en dikkat çekici cümleleri arasında mücadeleci ve meraklı olmak geliyor. Sohbet sonrası teşekkür ediyorum. İşaret dilinin çok önemli olduğunun bir kez daha altını çiziyor. İşitme Engelli bireylerle duygudaşlık(empati) kurmak gerektiğini söylemeyi ihmal etmiyor. Büşra hayalleri arasında engelleri aşanlar başarıyı hak eder bunu unutmamak gerekir. Büşra’dan sonra yalnız yürümeye başladım ve engeller hayal kurmaktan alı koyar. Hayatta en güzel başarılara sahip olmak zorunda değiliz; ama en büyük kazanç okumaktır. Bilgi, beynin kendi içindeki en büyük devrimidir.

AZMİN ZAFERİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin