Uzun ve soluksuz bir yol hayal edin. Yalnız yanınızda kimse yok. Yürümeye başlıyorsunuz, yolun sonu görebilirsiniz ama mesafe bilinmez. Kaç kilometre olduğunu anlamak için gitmeye devam edersiniz. Biraz sonra yüzünüze vuran güneş yakmaya başlıyor ve bunu fark edince inatla yola devam ediyorsunuz. İşte tam bu mücadele noktası yükün ağır olduğu yerde azim hikâyesi böyle başlar. Ne sırtınızdaki yük önemli ne de yolun uzunluğu paha biçilmez, mücadele verdiğiniz zafere bayrak asanların hikâyeleri anlatmalıyız. Engeller arasında engelsiz hayatlara bir pencere açalım.

Engelleri aşmak biraz zaman alır. Hangi oyun Engel tanımaz diye kaleme aldığım yazıda şunu söylemek istiyorum; hangi maç hangi şartlarda kazanılır ve biz kendi kafamızda oluşturduğumuz duvarlarımızı ancak kendimiz yıkabiliriz. Türkiye adına,  2018 Para Atletizm Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden milli atlet Zübeyde Süpürgeci, kendi kategorisinde rekor kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Avrupa şampiyonu Sümeyye Boyacı, Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası 50 metre sırtüstünde dünya ikincisi oldu. Milli atlet Hamide Doğangün, Dünya Para Atletizm Şampiyonası kadınlar T53 kategorisi 800 metre finalinde dünya 4’üncüsü oldu ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılma hakkı kazandı. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nda yapılan açıklamaya göre, Hollanda’nın Stadskanaal Kasabası’nda düzenlenen ve   2020 Tokyo Paralimpik Oyunları için puan veren turnuvada milli sporcular, ferdi müsabakalarda 1 altın, 1 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam 5 madalya elde etti.

Engelsiz sporcuları izlemek ve onlara destek olmayı ihmal edilmemeli. Mustafa Kemal Atatürk’ün dile getirdiği sözü;” Sporda başarılı olmak için bütün milletçe sporun niteliği ve değeri anlaşılmış olmak ve ona kalpten sevgiyle bağlanmak ve onu vatan görevi saymak gerekir” sözünü anlamak gerekir. Çağdaş toplumlar, sporu sosyal hayatın ayrılmaz bir parçası saymaktadır. Geri kalmış ya da gelişmekte olan toplumların çoğunda sporun sosyal hayattaki yeri ve önemi henüz keşfedilmemiştir.