FUTBOL BİZE NE ÖĞRETİR ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün ekim ayı olmasına rağmen daha güzel bir hava var, ağaçlar yaprak dökmeye başlamadan, çimlere koşmak ister gibiyim. Bugün güneş alnıma vurdukça mis gibi toprak kokusu alıyorum, spor yapmak adına muazzam bir gün olmalı. İçimden bir ses “Hadi ne duruyorsun ”diye haykırdı; sanki futbol maçı yapılsa saatlerce izlerim.

Futbolu neden bu kadar merak ederim? Gerçek hayata ayna tutmayı başarabilen bir spor dalıdır. İnsanlara mantık ve duygularımızı kontrol etmeyi öğretir. Mantık; kariyer planı, ödemeler, çalışma şartları, fiziki koşullar, teknik şartlar, görev tanımına kısa zamanda adapte oluruz. Duygu; takdir, sevgi, saygı, anlayış, arkadaşlık, beğenilme duygularını doğru bir şekilde yönetmeyi öğretir. Futbol en çok soru sormayı öğretir; çok iyi profesyonellerden oluşan bir takımsanız ve alanda rakibiniz yoksa çabanız düşmeye başlar. Hedefi destekleyen şey rakiptir, özellikle de iyi rakip. Her durumda birinci olacaksanız niye savaşasınız ki? İş yaşamı gibi her zaman kazanamazsınız. Bir ekipte, herkesin görev tanımı net yapılmış, herkes de rolünü ve diğerlerinin rolünü net biliyor,  herkes işini iyi yapıyor olabilir, ama verimli sonuç alamayabilirsiniz. Sistem liderleri bulundukları kurumlarda kalıcılığa, bilgiye ve kişilerden bağımsız yürüyen bir sistem kurmaya odaklanır. Eğer egoları baskın olan lider tarafından yönetim kurulursa sonuç her zaman başarısız olur. Eğer lider kendini düşünmez, baskın lider olmayı bırakırsa, kendileri devrede değilken de sistem devrededir, kimse liderin ruh halini takip etmek zorunda kalmaz. Konuşulan, anlatılan, paylaşıldığı ve ödüllendirildiği bir iş atmosferi oluşturun; susulan, konuşulmayan, eleştirinin olmadığı bir işyeri değil.

Adaleti siz sağlamazsanız, ekip arkadaşlarınızın sağlamaya çalıştığı adaletin dişlileri arasında ezilirsiniz. Bugün futbol konusunu ele almak istedim, çünkü Fatih Terim’in hayatını izledim ve gerçek hayatla futbolun ne kadar iç içe olduğunu fark ettim.  Eşim futbol izlerken onu hiç anlamazdım ve 90 dakika nasıl sıkılmadan izler diye hayıflanırdım. Gerçek hayatın içinde nasıl matematik olmazsa olmaz ise futbolda kişilerin kendini geliştirmesi açısında yaşamda yol gösterici olabilir. Sonrasında Ahmet Şerif İzgören hocanın bu konuda kaleme aldığı “ takım çalışması” kitabını okuyorum. Anladım ki: ”Futbol dünyasında yetenek ve hırs, iş dünyasında ise tutum ve azim kazandırır”.  Hayatımızda iz bırakan bazı sözler unutulmaz; ”Bir maçı 6-0 kazanmaktansa, 6 maçı 1-0 kazanmayı yeğlerim. “(Fabio Capello)ifadesini mutlaka göz önünde bulundurun.

FUTBOL BİZE NE ÖĞRETİR ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin