Gülizar Horoz
  • 24 Yazı
  • 3 Yorum

HANGİ OYUN ENGEL TANIMAZ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Goalball (Goltopu), 1946 yılında Avusturyalı Hanz Lorenzen ve Alman Sett Renidle tarafından, savaşta görme yetilerini kaybeden savaş gazilerinin rehabilitasyon yardımcı olmak amacıyla icat edilmiş bir oyundur. Oyun, dünyaya 1976 yılında Kanada, Toronto’daki Paraolimpiyatlarda tanıtılmıştır ve o zamandan beri her Paraolimpiyatlarda oynanmaktadır. İlk dünya şampiyonası 1978 yılında Avusturya’da gerçekleştirilmiştir ve o yıldan beri her dört yılda bir gerçekleştirilmektedir. O zamandan beri goalball’un popülaritesi giderek artmıştır, oyun bugün tüm IBSA(Uluslararası Görme Engelliler Dünya Oyunları) üye ülkelerinde oynanmaktadır.

Uzun zaman önce bir maç hayalimde canlandı. Futbol sahası düşün; ekip aylar öncesinden hazırlıklara başlar, zor bir süreç ama sonrasında herkes düzenli antreman yapmayı öğrendi.  Kısa zamanda uzun yol aldık. Sahaya çıkan kişilerin sessizliği arasında maçı izliyoruz. Bu sahada kimse bağıramaz, engelli bireylerin dikkati dağılır.  Kazanılan her sayıdan sonra yükselen tezahüratları ardından oluşan sessizlik tekrar oyuna dönüldüğünün işaretidir. Goalball bir turnuva oyunudur. Goalball sporundaki önemli nokta, engelliler için her yıl düzenenlenen  olimpiyat oyunlarının vazgeçilmez bir parçası olmasıdır.

İzlemek ve çalışma çok keyifli anlamında, başımla onaylıyorum. Bir betimleme eksik diye hayırmak geliyor içimden sessizlik içinde bu sefer bende yok oluyorum.

Goalball, bir salon oyunudur. Oyun sahası dikdörtgen biçimindedir Saha, 18 m uzunluğunda ve 9 m genişliğindedir. Oyunda, karşılıklı iki kale bulunmaktadır. Kaleler, futboldaki gibi konumlandırılır ve sahanın iki ucunda yer alır. Kalelerin yüksekliği 130 cm, genişliği ise 9 metredir. Oyunda kullanılan top, basketbol topu büyüklüğünde ve 1250 gram ağırlığındadır. Bu topun içinde ses çıkaran ziller vardır. Topun yüzeyinde, içerisinde bulunan zillerin sesinin dışarıya yayılmasına yarayan delikler bulunur. Goalball karşılaşmasında oyuncular belli kurallarla ve atış tekniğini kullanarak topu birbirlerine doğru sırayla fırlatırlar. Oyunda en çok gol atan takım karşılaşmayı kazanmış olur. Oyun üçer kişilik iki takım arasında oynanır. Müsabakalar sırasında her takım 6 oyuncudan oluşur. Bunların üçü asıl, üçü de yedektir. Goalball oyuncuları değişik şiddette görme bozukluklarına sahip kişiler olduklarından, oyun sırasında şansları eşitlemek için görmelerini tamamen engelleyen gözlükler veya göz bandı takmak zorundadırlar. Böylece oyuna katılan tüm oyuncular tamamen ve eşit şekilde kör olur ve sadece işitme ve dokunma duyularına güvenirler.

Maç, 10’ar dakikalık iki devre halinde ve 20 dakika oynanır. Devre arası3 dakikalık dinlenme bulunur. Maçı normal süresi beraberlikle biterse, 3 er dakikalık iki devre daha oynanır. Bu sürede de beraberlik bozulmazsa, kazanan tarafı serbest atışlar belirler.

Topun içindeki zillerin oyuncuları yönlendirmesine, sporcuların iyi konsantre  olabilmelerine ve topa anında tepki verebilmelerine olanak vermek için, oyun sırasında salon bütünüyle sessiz olmalıdır. Kazanılan her sayıdan sonra yükselen tezahüratları izleyen sessizlik tekrar oyuna dönüldüğünün işaretidir.

Kalp gözüyle görmeden, topun sesini takip eden, başarı hikâyeleri yazan insanları kaleme alıyorum, yolu bir gün Görme engelli bireylerle kesişen birileri olursa, Kütahya da Görme Engelli kadınlar bu konuda farkındalık oluşturuyor.  Kütahya da Altınokta Körler Derneği’ne mutlaka uğrayın.

HANGİ OYUN ENGEL TANIMAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin