HEYBENİZİN İÇİNDE NE VAR?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Biz kimiz sorusunu zaman zaman kendimize sorarız, düşünce tarzımız, aldığımız kararlar ve okuduğumuz kitapların içinde kendimize ait bir dünya ararız. Herkes yaşamı boyunca belki 1 kez ya da 10 kez kim olduğunu, nasıl bir insan olduğunu anlamaya çalışmıştır.

Yaradılışında insan kusursuzdur. Ancak bu kusursuzluğu yaptıkları ve yapmadıkları ile karartarak kendini harap eder. Kötü huylar kötü sonuçlar doğurur. İyi huylar ise iyi sonuçlar, bu heybenin içine atılan her şey insanını kişiliğini belirler. Örneğin; heybenin içinde bir poşet elma var, bir tane elma çürük zamanla tüm elmalar çürümeye başlar. Art niyet, kibir, çıkar, yalan söz, hak yemek, başkasının malına zarar vermek, bu kötü davranışlar ruhu ile irtibatı kesilen ve gönlünü tanımayan insanların vücudundaki tüm sistem bu davranışa hizmete eder. Yardımlaşma, güzel söz, iyi niyet, başkalarının haklarını korumak, bilgiyi aktarmak, bu ruhu olan insanların sergilediği davranışlar beraberinde iyiliği getirir. Kendinden olmayana hak ettiği hakkı verip adil olmaktır. Adil olmak senden olana değil, senden olmayanı da gözetmektir. Bize benzemeyen insanlara bizden değilsin diyemeyiz. Bilim bu konuyu çok güzel ele almış. Bizim için önemli olan nedir? Soluk almadan ancak birkaç dakika dayanabiliriz ve bu süre 5 dakikayı geçerse geri dönüşsüz beyin hasarları ortaya çıkabilir çünkü beyin hücreleri ortamdaki hava moleküllerine ihtiyaç duyar.

Oksijen olmadığı ya da varken kullanılamadığı bu durumlar bizi hızla ölüme götürebilirken her zaman soluğumuz normal hava da aslında uzun vadede bizi öldürmektedir. Siz bunları neden anlatıyor diye düşünürken size yaşam veren oksijen aslında sizi öldürüyor. Açıkta kalan bir elmanın kararmasını düşünün; ortamdaki havanın oksitlenme özelliğinden gelmektedir. Her nefeste ayakta kalmamızı sağlayan oksijen aynı zamanda bizlerin yavaş yavaş yaşlanmamıza ve ölüme doğru götürüyor. Nefes alıyorsan hala umut var demektir. Küfenizin içinde olması gereken; zararlı alışkanlıklardan uzak, uyku, stres kontrolü, sebze ve meyvelerden gelen antioksidan içeriği yeterli beslenmenin dahil olduğu bir hayat tarzıyla sağlıklı yaşamaktır.

HEYBENİZİN İÇİNDE NE VAR?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin