Gülizar Horoz
  • 24 Yazı
  • 3 Yorum

HUZUR BULMAK BEDAVA

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Söze nasıl başlamalı? Bütün cümleler hep aynıdır, yüklem özne mutlaka bütünlük kurar; bütün cümleyi kendi içinde özetlemek ister. Asıl mesafe sizin cümle bütünlüğü içinde anlamı kavramanızdır. Uzun süredir yazamıyorum. Biraz dinlenmek ve kendi iç dünyamıza dönmek gerekiyor.

Bugün evden çıktım; iş yerine yürüyerek giderim, özellikle sabah saatlerinde insanları izlemek ve onların yüzündeki durgun ifadelere bakarım. Herkes sessiz olmayı seçer; isterseniz adres sorun, yüzünüze bakıp neden bu soruyu soruyorsun, diyecek kadar sıkılmış yüz ifadeleri yer alır. Bu kadar yorgun insanlar arasında yönümü Porsuk Çayı kıyısındaki banklara çeviriyorum. Banklara bakıyorum; uyuyan birini gördüm, bir yanındaki bankta ise Sevgililer suyu izliyor aynı manzara karşısında biri uyuyor, diğer kişiler suyu izliyor. Bir dedenin adım atış hızını saydım sanki yürüyüş yapma telaşı vardı. Bankların her birine farklı insanlar oturmuş.  Banklar sabahtan akşama kadar bütün yük omuzlarında insanların sevinç ve üzüntülerine tanık olur. Manzaraya karşı diğer banka bende ilişi verdim. Kendi başına oturup sohbet edeni gördüm. Kimse yok onu dinleyecek yalnızca Porsuk onu dinler. Deniz her şeyi alır içine dert etme. Sonrasında sabahtan fotoğraf çekenlerin aceleci tavrını fark ettim. Görüntülü arama yapan kız, sevdiklerine bu şehri gösterme çabası içindeydi. Şehrin güzel huzurunu yaşamayı unutuyoruz.  Şehir kalabalık ve insanlar manzarayı izlemeyi unutuyor. Şehrin telaşı yok. İnsanlar koşturmaca içinde bütün gün güzelim manzarayı göremiyor, evden erken çıkın. Yalnız kalan ağaç olsun siz sırtınızı dayayın; kimse yalnız kaldığı için suyla sohbet etmesin. Fotoğraf çekmeyin ve manzaranın fotoğrafını hafızanızda yer edin.

Bilimsel olarak en güzel ilacınız serotonin seviyenizi yaşam tarzındaki değişikliklerle arttırılabilirsiniz. Bunların yanı sıra güneş ışığından yararlanarak D vitamini almak, gün içerisinde egzersiz yapmak ve en önemlisi stresi hayatınızdan uzaklaştırmak, size iyi gelen hobilere zaman ayırabilmek serotonin miktarını arttırarak daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Yaz aylarında Porsuk Çayı kadar güneşi iyi gören bir yer olamaz. Yaşam bir dakika olsun sizi beklemez. İçinizde sizi hayata bağlayan hücrelere kulak verin çünkü Onlar her zaman doğruyu söyler.

HUZUR BULMAK BEDAVA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin