Gülizar Horoz
  • 24 Yazı
  • 3 Yorum

KENDİ HAYATIMIZIN OYUNU

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayat cidden bir oyundur. Saklambaç kadar saklanıp bir süre beklemek gerekir.  Sürekli bir istop deme telaşı içinde her şeyin donmasını isteriz. Oyunlar bizi biz yapan tüm iletişimlere kapı açar. En çok oynadığımız boyutları birbirine benzeyen 5 taş bulunur. Bu oyun dikkat ister, ince motor beceresi ve el göz koordinasyonu ister…  Yere atılıp tek tek toplanma çabası… Ama nasıl… Hepsinin farklı kombinasyonları  (bir nesne grubu içinde yapılan seçimler)  vardır. Birler, ikiler, üçler, dörtler ve beşler diye gider oyun.  Diğer oyunları hatırladınız mı?

Satranç oynama başladığımızda, en iyi taşları daha en başında kaybederiz. “vezirle kaleleri daha ilk hamlelerde ilerletip kaptırırız. Sonra elimizde bir tek piyonlar ve bir iki at kaldığı için oyunu kaybetmiş gibi davranırız. Oyun bitene kadar hiçbir şey bitmiş değildir. Elinde tek bir piyom kalmış olsa bitmez. Bir tarafta tek bir piyon ve şah varken, karşı tarafın bütün taşları duruyor olsa da, Oyun devam eder.  Sen bir piyon olsan da belki hepimiz öyleyiz, piyonun en sihirli taş olduğunu asla unutmamalısın.  Ufacık ve sıradan bir şey gibi görünebilir ama öyle değildir. Çünkü hiçbir piyon piyondan ibaret değildir.  Senin tek yapman gereken, ilerlemeye devam etmenin bir yolunu bulmaktır.  Her seferinde tek bir kare…  Bu şekilde karşıya geçip bütün güçlere sahip olabilirsin.  “Kafanız karışıksa, satranç oynayın” hayat size hangi hamleyi yapmanız gerektiğini söylemez. Gelecek hakkında ne biliyoruz?

Köpekler yağmurun kokusunu alır ve yağacağından emin olursa bir yere sığınırlar. Süper değil mi? Geleceğini burunlarıyla görebilmeleri? Düşünün. Hayatta… Ne olacağını belirlenmiş bir ağaç tohumu gibi. Ardından büyürüz, büyürüz… Sonrasında bu yaşamımız olan ağaçtan dallar çıkar. Gövdeden farklı yükseklikte onca dalı düşünün. Aynı daldan çıkan ince dalların uçlarını,  hepsinin nasıl da ayrı yönlere doğru gittiğini düşünün.  Geçmişte farklı yönlere gitmiş olsanız çok farklı olacak başka hayatlar. Yaşam ağacından söz ediyorum. Tek bir şeyi farklı yapmak çoğu zaman her şeyi farklı yapmaktır, öğrenmenin tek yolu yaşamaktır. En sıradan görünen şey seni zafere götürecek şey olabilir.

Herkes bu hayatta bir döngü içinde herkesin birbirine ihtiyacı var. Hayatında kendi çapında kuralları var.  Domino taşları gibi bir tanesi yıkıldığında sistem değişir.   Yaşamın tadına varmak istiyorsanız; mutlaka oyun oynayın ya da doğayı izleyin.  “Kelebek bir defa kanatlandı mı, bir daha asla tırtıl haline gelmez”. Colin Wilson

KENDİ HAYATIMIZIN OYUNU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin