Gülizar Horoz
  • 24 Yazı
  • 3 Yorum

NEDEN ENGELLERİMİZ VAR

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya adına ilk kez kalemi elime alıyorum. Öncesinde Kütahya da Kısa bir süre çalıştım. Köşe yazma fikrini engelleri aşmak için başladım. 4 yıldır gazeteciyim. İşaret Dili Tercümanı  olarak  insanları bilgilendirmek ve  her konuda engelsiz bir Kütahya için araştırma yapamaya devam ediyorum. Engelleri aşalım işaret dili, brail alfabesi konusunda duyarlı olalım.

Akşamüstü röportajla ilgili dernek kapısını çalıyoruz. Bizi kapıda dernek  başkanı  karşılıyor. Uzun süre tercüman eşliğinde konuşuyoruz. Röportaj bittikten sonra herkes vedalaşıp ayrılıyor. Ben çocuklarla kalmak istiyorum. İşitme Engelli çocuklarına Coda denir. Uzun süre oyunlar oynuyoruz beni dinliyorlar. Koridordan ağlama çığlıkları yükseliyor. Oyun arkadaşı olduğum küçük kız beni istemiyor. Anne, anne sesi yükseliyor. Anne de hiç tepki yok. Uzun süre soluksuz izliyorum. Sonra koluna dokunup, abla benim gel işareti yapıp odaya gidiyoruz. Anne hemen çocuğu kucaklıyor. Anne sevgisi görünce anlam buluyor. Sessiz bir ortamda yalnız çocukların sesi. Kendi başına birey olan insanların sadece ihtiyaç duydukları zaman hastanelere, adliye veya emniyet her zaman bu kurumlarda kimse sesimiz olmuyor. Bu ses, sessizlik ve kimse bu dili bilmiyor.

İşitme Engelli gördüğümüz zaman empati(duygudaşlık)  kurmak yerine onlara boş gözlerle bakıyoruz. Toplumun içinde olan bireylerin çoğu yetenekleri keşfedilmemiş. Birçok kişi işsiz ve onlara açılabilecek iş olanakları çok az bu konuda toplum bilincine ihtiyacımız var.

Toplumun büyük kısmını oluşturan Türkiye  İşitme Engeliler Milli Federasyonu bu rakamı “3 milyona yakın” olarak açıklıyor.  Bu konuda kimse kayıtsız kalmasın. “İşaret Diliyle Herkes Dahil!” temasıyla bu yıl 19-25 Eylül tarihlerindeki İşitme Engelliler Haftası, bu yıl Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen “23 Eylül Uluslararası İşaret Dili Günü”  önemli günler dışında engel bir ömür sürecek.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu nedenle tam oturabilen, konforlu ve maddi olarak karşılanabilir işitme cihazları ve koklear implantların üretimini teşvik ediyor. Bunun yanı sıra işitme engellilere yazılı metinleri okuyabilmenin yanı sıra dudak okuma yetilerinin geliştirilmesi ve işaret dilini öğrenmeleri için gerekli eğitimlerin verilmesi önem arz ediyor.

DSÖ ayrıca içinde bulunulan iletişim dünyasında çeşitli medya platformlarında işitme engelliler için altyazılar ve işaret dilinin kullanımının yaygınlaştırılmasının önemine vurgu yapıyor.

Bunların yanı sıra uzmanlar, çocukların yenidoğan döneminde işitme taramalarından geçmesi, kızamık, menenjit, kabakulak ve kızamıkçık aşılarını olması, özellikle iç kulağa zarar verici özellikte ilaç kullanırken seçici davranılması, orta kulak iltihabı için etkin tedavilerin yapılması, aşırı gürültülü ortamlardan kaçınılması öneriliyor.

Hepimiz Engelli adayı olduğumuzu söyleriz, engelleri kalmayı denemek gerekir.

 

NEDEN ENGELLERİMİZ VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin