Gülizar Horoz
  • 24 Yazı
  • 3 Yorum

Sesimi duyan var mı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önce gürültü duyulur, ardından sarsıntı başlar. Esas yıkıcı sarsıntı birkaç saniye sonra gelir, yalnızca birkaç adım atılabilirsiniz. En hızlı biçimde en güvenli yere ulaşıp, en güvenli pozisyonu almanız gerekir. Korkunun ve sessizliğin en uzun sürdüğü zaman dilimidir.  Bütün hayatınız sadece saniyeler içinde gözünüzün önüne gelir. Topraktan yükseldi çığlık, saniyelere sığmayan binlerce ölüm…  Hayat verecek bir el bekler, dostça bir yürek ve herkes arayış içinde… Sesimi duyan var mı? Kazma, kürek ve tırnaklar ile kazılır toprak, bir can telaşı ve zaman saniyelere sığmaz. Herkes panik, ortalık birden sessizliğe gömülür. Çıkarsız hesapsız yüreklerin susturamadığı ses… Herkes bir çöküntünün içinde kelimeler yetersiz ve sevdiklerine hasret kalan yürekler.

Anadolu ne yazık ki, deprem açısından çok tehlikeli bir konumdadır. Anadolu’da depreme neden olan birçok aktif fayın ve fayların geçtiği bir yerdedir. Türkiye’de aktif üç tane fay hattı bulunur; Kuzey Anadolu Fay Hattı, Batı Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı’dır.

Deprem, özellikle çocuklarda derin izler bırakıyor. Önceden önlem almak gerekir, Toplumumuzda deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı daima hazırlıklı olunması amacıyla, ülkemizde her yıl 1–7 Mart tarihleri arasındaki hafta, “Deprem Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu özel ve anlamlı günde duyarlılık oluşturmak adına alışveriş merkezlerinde deprem fotoğraflarının olduğu sergiler açılıyor.  Okulda tatbikat çalışmaları yapılıyor. Deprem öldürmez, bina öldürür. Bilinçli ve tedbirli olun Depremi önleyemezsiniz, ama depremle baş edebilirsiniz. Unutma önceden hazırlıklı olmak, hayat kurtarır.

 

Sesimi duyan var mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin