Gülizar Horoz
  • 24 Yazı
  • 3 Yorum

TOPLUMDA KADININ SESİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun süredir gündemde olan bir konudan bahsetmek istiyorum; kadın nedir?

Kadın toplumun yapı taşını oluşturur, korur, sever, yar, doğurur, bakar, emek verir. Toplumda rol model kimlik kazanmamızda en büyük destek olan,  hayatımızdaki manevi değerlerin oluşmasında en büyük etkiyi oluşturan bebeklik, çocukluk, gençlik her türlü evrede bizleri yalnız bırakmazlar. Toplumda belirli bir rol kazanmamızda yol arkadaşlığı yapan her zaman her koşul ve şartta koruyucu olarak çocuğunu en içten kucaklar.  Kadın mükemmeldir; çünkü şartlar ve koşul ne olursa olsun. Bilinçli, aydın, çağdaş bir birey olmalıdır. Toplumun sesini oluşturan kadınlar, kendinden sonraki kuşaklara aktaracak bilgi düzeyine sahip olmalıdır.

Toplumda bir rol model kimlik oluşturan ve yolundaki engellerin kaldırılması için mücadele eden ikinci kez omzuna yük binen kadın ve bu zorluklar altında konuşma hakkında elinden alınmak isteniyor. Yüzde 40 cinayet, yüzde 21 tespit edilemeyen, yüzde 18 kesici alet, yüzde 6 boğularak, yüzde 4 yüksekten düşme, yüzde 3 şüpheli ölüm ve darp, yüzde 2 asılarak, yüzde 1 sert cisim, yakılarak ve işkence altında kalan kadın, toplumunda konuşma yetisi her gün elinden alınmak istenir ve sesi kesiliyor.  Toplumda her gün yeni bir olayın içinde kendini bulmaktan alı koyamaz. Sorgulamadan ya da yargısız infaz mağduru olmaktan, halsiz düşen cansız bir beden ve buna karşı çaresiz bir şekilde adliye koridorlarında ifadeleri alınırken,  kravat takarak gelen şahıslar söz sahibi ya da egemen olduğunu iddia edenlere karşı mücadele etmek yorar. Her gün haberlerde üzücü bir kadın cinayeti yaşıyoruz.  Göz atılan listeler ve raporlar son 11 yılda çığ gibi büyüyor.

Anıt Sayaç’ı 2013 yılında kadına yönelik şiddetten öldürülen kadınları gösteren ve öldürülen kadınların isimlerinden oluşan bir sayfa içeriği düzenlenmiştir. 2008-2015 yılları arasında öldürülen kadınların isimleriyle adeta bir duvar ören bu sayfa her gün güncellenecektir. İsimlerden oluşan bu duvarda, her yıl için değişik bir renk kullanılarak yıllar arasındaki farklılıkları göstermek amaçlanmıştır. Sayfada yer alan her bir kadın ismi aynı zamanda üzerine tıklandığında yeni bir sayfaya açılmaktadır.  Kim tarafından ve neden öldürüldü bu sorular arasında her gün sayısı artıyor. Şiddetten ölen kadınlar için dijital anıt; 2017 yılında 348 kişi, 2018 yılında 398 kişi, 2019 yılında 340 kişi hayatını kaybetti. Anne, baba ve çocuklardan oluşan en küçük insan topluluğuna ailedir. Toplumu oluşturan bu bireylerden biri eksik olursa aile olamaz. İçgüdü, yardımlaşma, dayanışma ve güvenliği sağlama ihtiyacının bir sonucudur. Bunlar biri eksik olursa aile kavramı doğru bir şekilde ele alamayız. Kadınlar başarı hikâyelerini yazmaya devam edecekler. Hangi meslek ya da hangi yaşam koşullarında yaşadığı önemli değil, Söz onların olacaktır.

“Bir kadını ortadan ikiye böl…

Yarısı annedir, yarısı çocuk,

Yarısı sevgili

Yarısı aşk…

Duyanlar bunu bilmez,

Görenler anlamaz bunu!

Yarısı rivayettir,

Yarısı gece”

Cemal Süreya

TOPLUMDA KADININ SESİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin