Gülizar Horoz
  • 24 Yazı
  • 3 Yorum

ZORLUKLARA ÇÖZÜM ÜRETMEK

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş çıkışı eve gidiyordum, karşıdan karşıya geçerken, aniden yola çıkan arkadaşı uyarmak için seslendim. Yüzüme bakmadı. Ses yok. Uzun süre davranışlarını inceledim ve dikkatli bakınca fark ettim; İşitme Engelli olduğunu kısa birkaç cümle kurmak adına İşaret dili ile konuşmaya başladım. Beni anladı ve  yüzünde tebessüm belirdi. İşitme Cihazı olduğunu fark ettim; nasıl kullanıldığını, devlet bu konuda vatandaşlara sağladığı imkânlar, yaşanılan problemler nelerdir? Beraber göz atalım. Bu konuda neler yapılmış ve değişiklikleri dile getirmek istedim.

İşitmeyi tedavi yoluyla düzeltme imkânı kalmadığı zaman kullanılan ve protezle işitme kazancı sağlamayı amaçlayan cihazlara “İşitme Cihazı” adı verilir.

SGK 18 yaş üzeri kişiler için BRÜT bin 12,5 Türk lirası  işitme cihazı katkısında bulunmaktadır. Yaşa ve emekli/çalışan durumuna göre yapılan NET SGK katkısı ise aşağıda yer almaktadır:

SGK 18 yaş üzeri kişiler için BRÜT bin 12,5 TL işitme cihazı katkısında bulunmaktadır. Yaşa ve emekli/çalışan durumuna göre yapılan NET SGK katkısı ise aşağıda yer almaktadır:

  • 0-4 yaş için veli çalışıyor ise net 1bin 458 TL, veli emekli ise 1bin640,25 TL
  • 5-12 yaş için veli çalışıyor ise net 1bin 296 TL, veli emekli ise 1bin458 TL
  • 13-18 yaş için veli çalışıyor ise net 1bin 215 TL, veli emekli ise 1bin 366,87 TL
  • 18 yaş üzeri için kişi çalışıyorsa net 810 TL, emekli ise 911,25 TL

Emeklilerin ödemesi gereken yüzde 10 katılım payını SGK emekli maaşından düşmektedir, çalışanlar ise %20 katılım payını cihaz aldığı firmaya öder.

18 yaş altındaki çocuklara her iki kulak için KBB hekimi çift işitme cihazı raporu veriyorsa, SGK katkısı iki katına çıkmaktadır.

18 yaş üzeri yetişkinlerde, ilk defa işitme cihazı kullanılacak ise;

Bir tarafta cihaz kullanılmaya başlandıktan 6 ay sonrasında cihaz faydası kanıtlandığında ikinci cihaz raporu çıkarılabilir. Daha önce cihaz kullanmış ise; sağlık kurulu raporunda “daha önce kullandığı cihazdan fayda gördüğü” belirtildiğinde ve SGK/Medula kayıtlarında en az 5 yıl önce bir cihaz aldığı görülebiliyor ise, SGK katkısı her iki taraf için de alınabilir.

2.basamak düzeyindeki hastaneler tek cihaz verebiliyor. 3. Basamak örneğin Kütahya Evliya Çelebi hastanelerde 2 cihaz alınıyor.

Kullanılan İşitme engelli cihazında kanal ve bant sayısı çok önemli.. Bant sayısı kanaldan yüksek olmalı. Cihazdaki kulak kalıbı yılda 1 kez değiştirilmelidir.

İşitme kaybının, kişilerin yaşam kalitesi üzerinde önemli etkisi vardır. Örneğin işitme kaybı olan yaşlı yetişkinlerde sıkça görülen sorunlar şunlardır:

*Depresyon

*Kaygı

*Duyamadığı için başkalarının kendisine kızgın olduğu düşüncesi. Bu düşünceler, kişinin hem sosyal, hem de iş yaşamını olumsuz etkiler.

*İşitme engelli olan bireylerin, sözel dil edinimini etkiler.
*İşitme kayıpları erken tanılanabilir ve teşhis edilebilirse, tıbbi önlemler ve eğitsel hizmetler sağlanabilir.

 

ZORLUKLARA ÇÖZÜM ÜRETMEK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin