Metin Türktüzün
  • 5 Yazı
  • 0 Yorum

18 MAYIS MÜZELER GÜNÜ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), yaptığı çağrıyla müzeleri, 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü yani bugün “Uluslararası Müzeler Günü‘nü kutlamaya davet etmiştir.

Uluslararası müzeler gününün 2022 yılı için ana teması ise, “Müzelerin Gücü” olarak belirlenmiştir.

Müzeler kendi yerel topluluklarının, kültürel arka planlarının ve doğal ortamlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Koleksiyonlarına farklı biçimde yaklaşırken, müzeler teknoloji sayesinde artık çekirdek ziyaretçinin ötesine geçerek yeni topluluklara ulaşabilme gücüne sahip olmuştur.

Müzeler toplumla ilişkilerini/bağlantılarını korumaya çalışırken, dikkatlerini yerel topluluklara ve onları oluşturan çeşitli gruplara kaydırıyorlar. Sonuç olarak: geçtiğimiz yıllarda azınlıkların, yerli halkların ve yerel kurumların işbirliği ile müzeler tarafından düzenlenen sayısız ortak projenin doğuşuna müşahade ettik. Müzeler, yeni toplulukların dikkatini çekmek ve onlarla olan bağlarını güçlendirmek için koleksiyonlarını yorumlamanın ve sunmanın yeni yollarını bulmalıdırlar. Müzeler tüm dünyada her türden kültür kurumlarını bu kutlamaya katılmaya ve onları kendi topluluklarına, kültürel arka planlarına ve doğal ortamlarına bağlayan tüm bağlantıları keşfederek koleksiyonlarına olan yaklaşımlarını değiştirmeye davet ediyor. Bir ülkenin müzelerinin gücü tarihi eserlerinin zenginliği, müzelerinin koleksiyonlarının çeşitliliği, ziyaretçi sayısı ile eşdeğerdir. Her ülkenin kültür varlığı zenginliği o ülkenin geçmişi için belge niteliğindedir.

Kütahya kültürel ve doğal zenginlikleri, tarihi geçmişi ile zengin bir ilimizdir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, bu topraklarda medeniyetler inşa eden Anadolu insanı ardında büyük bir kültür birikimi bırakmıştır.

Tarih, arkeoloji ve diğer bilim dallarının birlikte değerlendirilmesi sonucu yazılmaktadır. Bu nedenle arkeolojik kazılarda ele geçen belgeler tarihin yazılmasında önem arz etmektedir.

Bugün bize geçmişten bırakılan bu kültürel mirasa sahip çıkmak onları korumak ve bizden sonra bu topraklarda yaşayacak olan insanlara devretmek çok büyük önem taşımaktadır.

Küçük yaşlardan itibaren müzelere ve eski eserlere duyulan ilgi ve sevgi bu eserlere olan duyarlılığımızı olumlu yönde geliştirmektedir.

Bugün İlimizde bulunan müzeler, geçmişimizi yansıtan ve bize söyleyecek çok şeyleri olabilecek önemli kuruluşlardır.

Koleksiyonu her geçen gün zenginleşen müzelerin artık yeni alanlara ihtiyaç duyduğu aşikardır. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak müzedeki eserlerin daha sağlıklı bir ortamda korunması ve sergilenmesi amacıyla, yeni müze projesi  Müdürlüğüm zamanında tarafımdan başlatılmıştı. Ancak çeşitli engellemeler yüzünden 2019 yılında bitmesi gereken ‘’Arkeoloji ve Maden Müzesi’’ tamamlanamamış, halen yetkililerin ilgi ve alakasını beklemektedir.

1965 yılında Ulucami yanındaki İmaret Medresesinde açılan Arkeoloji Müzesinden sonra geçen zaman içinde envanterli kültür varlıkları, İlde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarıyla birlikte 60.000 e ulaşmıştır. İlde 2022 itibariyle 3’ü Kültür ve Turizm Bakanlığına, 10’u çeşitli kuruluşlara ait olmak üzere 13 adet müze bulunmaktadır. Kentin Çavdarhisar İlçesindeki ‘’Aizanoi örenyeri’’ de önemli bir antik kenttir.

ICOM Uluslararası Müzeler Konseyince belirlenen ve tüm dünyada kutlanan Müzeler Günü nedeniyle tüm müzeci meslektaşlarımın gününü kutluyorum.

18 MAYIS MÜZELER GÜNÜ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin