Metin Türktüzün
  • 5 Yazı
  • 0 Yorum

Kütahya’nın kültür ve turizm potansiyeli

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’ye 2020 yılında son 10 ayında 13,6 milyon turistin geldiği, gelen turistlerin uyruklarına bakıldığında ilk sırayı Rusların aldığı anlaşılmaktadır. Pandeminin tüm dünyada ve ülkemizde her bakımdan olumsuz bir etki yaptığı görülmektedir.

İç Batı Anadolu’nun 250.000 nüfuslu bir kenti olan Kütahya’nın, komşuları arasında Bursa, Bilecik, Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak, Balıkesir, Manisa gibiiller bulunmaktadır.

Kütahya’nın uygarlık tarihine baktığımızda binlerce yıl önceye giden kadim bir geçmişibulunmaktadır. İl’de turizm açısından öne çıkabilecek dört önemli unsurbulunmaktadır.

Bunlar;

1-Osmanlı Devletinin kuruluşunda önemli bir yerinin olması,

2-Kurtuluş Savaşı tarihinde önemli bir yerinin olması.

3-Frigya Vadilerinin bir bölümünün İl sınırları içerisinde kalması,

4-Termal kaynaklarının çokluğu.

Kütahya’nın tarih ve termal turizmi açısından diğer illere göre önemli bir şansı bulunmaktadır. Turizm yönündenele alındığında,iç turizm bakımındanşu anda daha avantajlı görülmektedir. Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığında yapılan yemin törenleri için her yıl önemli sayıda asker vatani görevi için İl’e gelmektedir. Ayrıca Dumlupınar Üniversitesinde okuyan yaklaşık 45.000 öğrencinin de il ekonomisine katkısı yadsınamaz.

Kütahya’da turistik otel ve konaklama sayısı yeterli değildir. İl’e gelen ziyaretçilerin en az bir gece burada konaklatılması gerekmektedir. Bu sayı ne kadar artarsa esnafın kazancıda o derece artacaktır. Konaklama için nitelikli otel sayısı çoğaltılmalıdır.

Ziyaretçilerin Kütahya’da ilgisini çekebilecek konulardan biriside tarihi yapıları ve müzeleridir. İl’de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı üç müze,mutlaka görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken Çavdarhisar İlçe merkezinde,Azianoiörenyeri ile çeşitli kurumlara ait özel müzeler bulunmaktadır. Arkeolojik kazı ve araştırmaların yoğun bir şekilde olduğu ve Türkiye’nin en büyük arkeolojik kazısının yapıldığı SeyitömerHöyük’te önemli arkeolojik bulgular ortaya çıkarılmaktadır. Bu Kütahya için önemli bir şanstır. Kütahya’da yapılmakta olan ve inşaat faaliyetlerinin durdurulması sonucu yarım kalan ‘’Arkeoloji ve Maden Müzesi’’ bir an önce bitirilmeli ve hizmete açılmalıdır. Eğer bu yapı bir müddet daha bu şekilde kendi haline bırakılırsa harcanan kamu kaynakları boşa gitmiş olacaktır.

Bir diğer ziyaret edilmesi gereken yer,Ulucami yakınındakihalen cami olarak kullanılan Mevlevihane’dir. Konya ve Afyonkarahisar’dan sonra önemi açısından üçüncüsırada gelmektedir.Mevlevihane halen yapıldığı amaca hizmet etmemektedir. Yan tarafındaki aşevi de Mevlevihane’nin fonksiyonuna uygun Mevlevi müzesi haline dönüştürülmelidir.

Erken 5.yy’da yapımına başlanan Kütahya Kalesinin restorasyonuna daha çok kaynak ayrılmalı, iç kısmındaki mülkiyet sorunları çözümlenmeli, alan düzenlemesi yapılmalı, kale içine araç girişi engellenmeli, çevresinde bulunan ağaçlık alanda bakım ve rehabilite çalışmaları Belediyesince yapılmalıdır. Kalenin aydınlatılması olumlu bir gelişmedir. Döner gazino ile alt kısımdaki kır kahvesi daha cazip hale getirilmeli, kale içinde piknik yapılmasına engel olunmalıdır. Buranın güvenlik sorunu mutlaka çözülmelidir.

Kütahya’nın çiniciliği ekonomik anlamda kente büyük getirisi olabilecek bir iş alanıdır. Ancak bu konuda çiniciler ve işletmeler arasında birlik sağlanmalı, çiniye emtia olarak değil, eser olarak bakılmalı, geniş bir alanda tanıtımı yapılmalı, yapıların dış kısmında orantılı bir şekilde çiniye yer verilmelidir.

Anadolu Beylerbeyliği merkezi ve uzun yıllareyalet merkezliği yapmış olan Kütahya’da Germiyan ve Osmanlılardan kalma çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Ancak bunların korunması ve fonksiyon kazandırılmasına yönelik daha büyük çaplı projeler düşünülmelidir.Sivil Mimarlık örneği olarak nitelendirilen tarihi evler yönünden oldukça zengin olan Kütahya’da,Germiyan Sokakta yapılan çalışmalar olumlu olmakla birlikte burası için ayrı bir proje hazırlanmalıdır. Bu alandaki evler ve sokak bütünüyle değerlendirilmeli, kafe restorant gibi yerler faaliyet göstermelidir. Ayrıca bu sokakdizi filmler içinde set olarak değerlendirilmeli, bu konuda yapımcıların dikkati çekilmelidir.

Ulusal Kurtuluş savaşımızınzaferle sonuçlandığı bu topraklarda, Altıntaş ve Dumlupınar İlçe sınırlarında tarihi sit ve milli park alanı bulunmaktadır. Ancak bu alanlar, Çanakkale gibi ele alınmalı, ilgili Bakanlıkça hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı bir an önce uygulanmalıdır. Bu alanlar yılda bir kez hatırlanmamalıdır. Milli Mücadele tarihimizi yansıtacak şekilde, İstanbul Topkapı’daki‘’Panoroma 1453 Müzesi’’ gibi, Kurtuluş Savaşı tarihimizi yansıtacak bir müze yapılması için çaba gösterilmelidir. İlimizde bulunan ve hala izleri duran savaş mevzileri ve şehitlikler için projeler hazırlanmalıdır.Bu alanlara gelecek ziyaretçiler için tarih turizmi gezi programı düzenlenmeli, yeterli bilgilendirme levhaları konulmalıdır. Kütahya merkezde bulunan ve Belediyeye ait olan Milli Mücadele Müzesi ziyarete açılmalıdır.

Kütahya,Afyonkarahisar ve Eskişehir İlleri sınırları içerisinde yer alan ve Frigya Vadileri olarak adlandırılan bölgenin, Kütahya bölümü arkeolojik yönü yanında doğal güzelliği ile ayrı bir öneme haizdir. Bu alanlarda, ziyaretçilerin gereksinimlerini karşılayacak tesislerçoğaltılmalı, Porsuk ırmağının su toplama havzası olan Sofça Barajı değerlendirilmeli, kıyısına dinlenme tesisleri yapılmalı, motor ve kayıklarla gezinti düzenlenmelidir. Afyonkarahisar Emre gölünde olduğu gibi. Hafta sonları mesire yerlerine insanların gitmesi için cazibe merkezleri oluşturulmalıdır. Bu amaçla danışmanlığını yaptığım Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliğinden ayrılan 450.000 TL ile ilgili uygulamanın neden yapıldığı sorgulanmalıdır.

Termal kaynaklarımızın yeterince değerlendirilemediği, daha çok hamam kültürü şeklinde değerlendirilen termal kaplıcaların kaynak sularının çoğunun boşuna aktığını görüyoruz. Bu boşa akan suların sağlık turizmi açısından değerlendirilmesi önemlidir. İlimizde mevcut Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafındanbu alanlar değerlendirilmeli, alana yatırım yapacak müteşebbislere de kolaylıklar sağlanmalıdır.Komşuilimiz Afyonkarahisar’da halen 25.000 yatak kapasitesi bulunmakta, bir iki yıl içinde bunun 35.000 e çıkarılması için çalışma başlatıldığını biliyoruz. Belediyeler Termal kaplıca işletmeciliğinimutlaka özel sektöre devretmelidir.

Kütahya’ya gelen ziyaretçilerin Kütahya’nın yöresel yemeklerini yiyebilmeleri için kaliteli hizmet sunacak yeterli lokanta ve restoranların açılması teşvik edilmelidir.Çorum’un leblebisi dizi filmlere konu olmaktadır. Tavşanlı’nın leblebisi, Gediz’in Tarhanası gibi yiyeceklerimizinde daha çok tanıtımının yapılması için girişimler yapılmalıdır. Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler.

Eski Gediz için kapsamlı bir turizm projesi hazırlanmalıdır. Burada iç turizm açısından büyük bir potansiyel bulunmaktadır. Safranbolu, Beypazarı, Cumalıkızık gibi yerlerden hiçbir eksiği bulunmamaktadır.

Marka kent imajı sadece fikir olarak kalmamalı, üzerinde daha fazla çalışma yapılmalıdır.

Ulucami ve çevresi yeniden düzenlenmelidir. Burada bulunan tarihi mekanlaragelen turist otobüslerinin park yeri sorunu çözümlenmelidir. Ulucami ile Paşam Sultan Türbesiarasında kalan sokaktaki seyyar satıcılar kaldırılmalıdır. Buraya gelen ziyaretçilere bu durum olumsuz etki yapmaktadır.Ulucami karşısındabulunan Ulucami İşhanının yapılması uygun olmamıştır. Bu yapı kaldırılmalı ve bu alanın altı otopark üstü yeşil alan olarakyeniden düzenlenmelidir.

İshak Fakih Medresesine giden yolda bulunan rahmetli Hisarlı Ahmet’in eskiden dükkânının bulunduğu iki katlı yapı kamulaştırılmalı ve onun anısına düzenlenmelidir.

Selçuklu’dan, Germiyan’a ve Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet Dönemine kadar geçen zaman içinde, öne çıkan ve görev yapan önemli şahsiyetlerin büstleri bir park alanında sergilenmelidir.

Kütahya’nın tarih ve termal turizmden önümüzdeki dönemde payını alabilmesi için, yukarıda belirtilen hususlarıngelecek yıllar için hazır olabilmesi için şimdiden ele alınması ve hazırlıkların yapılmasının yararlı olacağı kanaatindeyim. Belirtilen hususlardaki çalışmalar yapıldığı taktirdeKütahya ekonomisine ve ülke ekonomisine önemli girdiler sağlayacaktır.

Kütahya’nın kültür ve turizm potansiyeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 10 ay önce

    Çok yerinde ve doğru bir yazı olmuş gerçekten iyi tespitleri bulunan okurken keyif aldığımız bu tespitler ve bilgiler için çok teşekkürler müdürüm.

    Cevapla
Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin