İbrahim Onur Eski
 • 19 Yazı
 • 16 Yorum

Başarının Sırrı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanatın Serüveni ismiyle başlayan yolculuğum gün geçtikçe daha derin bir anlam kazanıyor. Her yeni haftayla birlikte yazı yazmak kolaylaşıyor ve yazarlığa duyduğum aidiyet duygusu güçleniyor. Tahmin ediyorum ki; artan özgüvenim ile tetiklenen özgürlük hissiyatım, zihnimde yaşadığım kavgaları birer birer kağıda dökecek ve kalemim gün geçtikçe daha cesur hale gelecek.

İçtenlikle yazdığım yukarıdaki paragraf bu haftaki köşe yazısına örnek olarak verilebilir. İlköğretim ve lise hayatımı düşündüğümde, hiçbir zaman dil bilgisi ve edebiyat derslerinde başarılı bir öğrenci olamadım. Türkçeyi çok karmaşık bulur ve bana direttiği ezber kuralların altında boğulduğumu hissederdim. Öte yandan matematik, her zaman zevk aldığım ve etrafımdakilerin beni “yetenekli” olarak gördüğü ders olmuştu. Aradan geçen senelerin ardından bakıyorum ki; matematik sadece sınavlardan aldığım notları ve markette harcadığım paraları hesaplarken kullandığım bir araç olarak hayatımdayken; edebiyat, benim için meslek niteliği taşıyabilecek bir konuma gelmiş. Ani bir karar ile başlayan köşe yazarlığı maceramı “başarılı” olarak görecek olsaydık, bunun sebebi yetenekli olmak mı, çok çalışmak mı olurdu?

Öncelikle “yeteneğin” ne olduğunu bilmemiz gerekiyor, sözlük tanımı ile yetenek: bir kimsenin bir şeyi anlama, yapabilme ya da bir etkiyi alabilme yeterliliği, gücü. Tanımda bahsedilmiyor olsa da, ben yeteneğin doğuştan geldiğini düşünüyorum. Müzik yeteneğine sahip olmak, konuşmaya başlamanın hemen ardından anlaşılabilir. Doğuştan gelen güzel ses, iyi bir dinleyici olma ve sesleri doğru şekilde duyup taklit edebilme net bir yetenek örneğidir. Yine de yetenek yegâne başarı kriteri olamaz. Yeteneğin getireceği özellikler elbette ki sonradan da öğrenilebilir. Herhangi bir kişinin, düzenli çalışma ve doğru eğitim ile doğuştan yetenekli kabul edilen birinin önüne geçmesi gayet normaldir. Buradan bakıldığında, yetenek ikinci plana atılmış gibi gözükebilir, ancak aşikardır ki; yetenekli ve çalışkan kişi bütün dengeleri bozacak güce sahip olacaktır.

Yetenekli olanlar güce sahip olacaktır, evet ama nerede bu yetenekli insanlar? Bizlerin çevresinde kaç ressam, kaç müzisyen, daha geniş anlamda düşünecek olursak kaç sanatçı vardır ki? Ressamlıktan örnek verecek olursak; resim yeteneği ne zaman bu kadar ender hale gelmiştir? Oysa hepimizin çok iyi resim yapabilen en az bir akrabası vardır. Bu akrabalarımızın, ressamlardan ne farkı vardır da birisi ressam, diğeri yetenekli akraba olarak anılmaktadır?

Belki de şans burada kritik rol oynamaktadır. Hayatın akışı ya da kader, bizleri kontrolümüz dışında sürüklüyordur.

Genel anlamda bütün sanat dallarını hobiler olarak düşünebiliriz. Hobilerimiz mesleğe dönüşebilirse sanatçı veya zanaatçı olabiliriz. Olabiliriz de, kimilerinin hayatı buna müsaade etmez ki? Maddi imkansızlıkların olduğu bir ortamda, kim hobileri ile ilgilenebilir, kim hayallerinin peşinden koşabilir ki?

Kolay değildir ressam, müzisyen olmak. Öncelikle hayat müsaade etmelidir. Bazen ne yetenekli olmak, ne de çok çalışmak sizi bir yerlere getirmeye yeterli olacaktır. Hani “yetenekli akraba” demiştik ya, kim bilir belki aynı imkanlara sahip olsa Picasso’dan bile başarılı olacaktır. Belki de bu akraba küçücük yaşta aramızdan ayrılıp gitmiştir. Belki içinde bulunduğu aile ve yaşadığı toplum, sanata yönelmesine müsaade etmemiştir. Belki lise bitmeden çalışmaya başlamak zorunda kalmış, eline fırça bile alamadan ömrü akıp gitmiştir…

Böyle şeyler olur ülkemizde. Kimisi yetenek der, kimisi çok çalışma… Bizler ise nasip deyip geçeriz.

Başarının Sırrı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 7 ay önce

  Söylenecek çok şey var bu konuda ancak ne söylesek kifayetsiz kalacak. Çok çalışmayla bir noktaya gelinir, yetenekle bunun bir üstüne, yetenek ve çok çalışmayla ise her yere. Ancak yazıda da söylediğiniz gibi imkan ve koşullar el vermedikten sonra ister çok çalışılsın isterse de çok yetenekli olunsun fayda etmez.

  Cevapla
  • YöneticiUzman 7 ay önce

   Yetersiz imkanlara ve koşullara sebebiyle hayallerine ulaşamayan insanları düşünsenize, sadece sanat için vermiş olduğum örnekler aslında hayatın her yerinde ve oldukça kırıcı…

   Cevapla
Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin