İbrahim Onur Eski
 • 19 Yazı
 • 16 Yorum

İyi tasarım nedir? İyi tasarımcı kimdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tasarım; günlük hayatta sıklıkla duyduğumuz ve birden fazla çalışma alanı ile ilişkilendirilebilecek bir kelime olsa bile, ne olduğu veya doğru tasarımın nasıl olması gerektiği yeterince bilinmemektedir. Öyle ki, “Görsel İletişim Tasarımı” bölümünde son sınıf öğrencisi olmamıza karşın, öğretmenimiz bizlere “İyi tasarım nedir? İyi tasarımcı kimdir?” sorularını sorduğunda, sınıfça bu soruları cevaplamakta zorlanmış ve neredeyse bütün sınıf bu sınavdan düşük puan almıştık. Aslında bakılırsa soruların net bir cevabı olamayacağı ve herkesin kendi düşünceleri ile yorum yapması gerektiği de ihtimaller dahilindeydi. Birçoğumuz öğretmenimizin sorularına eğitim aldığımız alan ile bağlantılı cevaplar vermiştik ve sınav sonuçları açıklandığındaki şaşkınlığımız, bizlerin arasında büyük tartışmalara sebep olmuştu. Nasıl yani? Tasarım bölümde okuyor olmamıza karşın, verilmesi gereken doğru cevapları bilmiyor muyduk?

Bu haftaki yazımı, hocamızın sorularına verdiğim öznel cevaplar üzerinden yazmaktayım. Aradan geçen zamana karşın halen, sınavda yazdıklarımın bu sorulara verilebilecek en uygun cevaplar olduğunu düşünmekteyim. Cevapları bulmakta zorlandığımız kimi zamanlarda, doğruluğundan emin olmasak bile, doğru olduğuna en çok inandığımız cevabı doğru olarak kabul etmeliyiz.

Öncelikle bilmeliyiz ki, bu sorular herhangi bir tasarım alanı (grafik tasarım, endüstriyel tasarım, moda tasarımı vs.) ile doğrudan ilişkilendirilebilecek şekilde sorulmamıştı. Soruların cevapları kapsayıcı olmalı ve hangi tasarım alanıyla ilgileniliyor olunursa olunsun doğru olarak kabul edilmeliydi. Bizleri yanıltan düşünce ise, cevabın alanımız ile bağlantılı olması gerektiğiydi.

Soruların cevaplarına gelecek olursak, bana göre iyi tasarım; soruna en iyi şekilde çözüm getiren tasarımdır. İyi tasarımcı ise; sorunu en iyi şekilde tespit edebilen kişidir.

Gün geçtikçe değişen tasarım anlayışıyla birlikte, tasarımcıların hayatlarımızı kolaylaştırmak üzere sadeleşme eğiliminde olduğu görülmektedir. Televizyon kumandalarının değişimi bile gelişen tasarım anlayışına güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Eskiden kumandaların üzerinde kimsenin ne işe yaradığını bile bilmediği pek çok tuş bulunmaktaydı. Yeni kumandalar ise son derece küçük ve neredeyse tamamen sadeleştirilmiş şekilde üretiliyor.

Sorun çözmek üzerinden anlamlandırılan tasarım, bazı mesleklerde tam olarak bunu karşılamıyor gibi gözükebilir. Dolayısıyla “Grafik tasarımcı hangi sorunu çözüyor?” diye düşünmek gayet doğaldır. İlk bakışta alakasız olarak gözükse bile aslında grafik tasarımcı da diğer tasarımcılar kadar sorun çözmektedir. Grafik tasarımcı; firmaların reklam ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Firmaların satışlarını arttırmak istemesi ve bunun için desteğe ihtiyaç duyması, bunu en doğru yöntemlerle çözümleyecek şekilde; grafik tasarımcılara kapı açmaktadır. Çözülmesi gereken sorun; firmanın yeteri kadar büyüyememesi veya istediği kadar satış yapamıyor olmasıdır.

Hayatlarımız o kadar büyük bir hızla değişiyor ki, bu hıza yetişemeyen her şeyin birer birer kaybolup gittiğini fark edemiyoruz bile. İçimize işleyen bu “hız” ihtiyacı her an karşımıza çıkıyor; telefonlarımız daha hızlı çalışmalı, yemeklerimiz daha hızlı hazırlanmalı, yürüdüğümüz yollar ve hatta ayakkabılarımız bizi evlerimize daha hızlı ulaştıracak şekilde tasarlanmalı… Bizler tahammülsüz insanlara dönüştük. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı, tasarımcılara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Tasarımcılar sorunlarımızı tespit edecek ve ihtiyacımız olan hıza kavuşmamızı sağlayacaktır.

Hız, zaman demektir. İhtiyacınız olan zamana kavuşmanız ise ancak iyi tasarımlar ile mümkün olabilir.

İyi tasarım nedir? İyi tasarımcı kimdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 6 ay önce

  Elinize sağlık

  Cevapla
 2. 6 ay önce

  Tasarım çok boyutludur. Bu boyutların efendileri de grafik tasarımcılarıdır. :D

  Cevapla
Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin