Sanat kopyalanabilir mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müzelerde gördüğümüz o eşsiz eserler gerçek değilse, sanat ile kandırılmış sayılır mıyız? Kopyalanmış eser orjinali kadar değerli olabilir mi? Orjinalinden daha iyi bir kopyalama yapılabilirse, kopya eser orijinalden daha kıymetli olur mu? Sanatın doğurduğu bir başka çelişki ise; eserlerin orijinal, restoreli ya da kopya olma durumu. Heykelcilikte karşıma çıkan bu durum bir süredir kafamı karıştırıyor…

Erasmus öğrencisi olarak Avrupa’ya gittiğim 2019 yılında, İtalya’da birkaç gün geçirmek için fırsat bulmuştum. Sırası ile Venedik, Floransa ve Roma’dan oluşan gezim bana eşsiz bir deneyim katmış ve birçok yönden sanata bakış açımın değişmesine sebep olmuştu.

Türkiye’den ayrılmadan önce, sanat hakkında temel bilgiler edinmek için Susie Hodge’nin “Sanatın Kısa Tarihi” isimli kitabını okumuştum. Genel anlamda sanat akımlarından ve sanat tarihi için kıymetli eserlerden bahseden kitapta gördüğüm bazı tablolar ve heykellerle İtalya’da karşılaşma fırsatı buldum. Kafamı fazlasıyla karıştıran bu durum ise Floransa’nın gözbebeği Uffizi Müzesinde başlıyor…

Müzenin eşsiz koridorlarında gezerken, daha önce kitaplarda karşılaştığım “Laokoon ve Oğulları” adlı heykeli gördüm. Eser; Truvalı rahip Laokoon’un, oğulları Antiphantes ve Thymbraeus’la birlikte, deniz sürüngenlerine karşı verdiği savaşı anlatır. Uffizi müzesine gitmeden önce Laokoon’un heykelinin orada sergilendiğini bilmiyordum. Laokoon’un çaresiz ve yorgun yüz ifadesi adeta içime işlemişti, heykeli çok beğenmiştim. Onunla karşılaştıktan sonra kendi kendime “iyi oldu, bu heykeli de görmüş oldum.” demiştim.

İtalya seyahatim devam ediyordu ve bir gün sonra Roma’ya gitmiştim. Başkent Roma, Floransa’ya kıyasla oldukça büyük bir şehirdi. Bir zamanlar içinde bulunduğu ülkeye ismini vermişti Roma, geçmiş ve gelecek arasında bir köprüydü adeta. Ah güzel İtalya…

Şimdi ise sırada Uffizi’den bile büyük, Vatikan Müzesi vardı. Müzeyi gezerken birkaç kere kaybolmuştum. Neyse ki hatıra olması için aldığım müze el kitapçığı yolumu bulmamda yardımcı oldu. Vatikan Müzesinin uçsuz bucaksız salonlarında gezerken Laokoon’un heykeli ile tekrar karşılaştım. Nasıl yani, ben zaten onu Floransa’da görmüştüm?

Kafam karışmıştı ve hayal kırıklığına uğramıştım. Bu eşsiz eserler fark edilemeyecek kadar iyi derecede kopyalanabiliyor, yeniden yapılabiliyormuş. Hangi Laokoon heykelinin gerçek olduğunu bilmiyordum. Peki ben o eserin gerçeğini görmeyeceksem, ona baktığımda Laokoon’u günümüzde üzerine konuşacak kadar iyi yapan; o muazzam heykeltıraşın elinden çıkmış, orjinal eseri karşımda bulamayacaksam, neden müzeleri gezmeye gidiyorum? Bu durumun, Laokoon’un ismini Google’da arttığımda karşıma çıkan görseli görmekten ne farkı olabilir ki? Sanatın bu soruya cevabı nasıl olmalıdır?

Sanat kopyalanabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

1. 4 ay önce

Merhaba, yazınızı ilgiyle okudum. Tebrik ederim. Sanat eserine nasıl bakmak gerektiğine bir örnek olmuş.
    Sanat kopya edilir mi, edilince ortaya çıkan ürüne sanat eseri denir mi? Belki bu bağlamda “sanatçı” ile “zanaatkar” kavramları irdelenmeli. Selamlar…

• YöneticiUzman 3 ay önce

Dediklerinize katılıyorum, kopya eserler sanattan çok zanaat ile bağdaşıyor. Bu da bizlere önemli olanın “fikir ve düşünce” olduğunu gösteriyor. Fikirlerimiz ve düşüncelerimiz yaptığımız işi özgün ve eşsiz hale getiriyor. İlk düşünen ise kazanan oluyor…

2. 4 ay önce

Değişen çağ ile birlikte bence sanat eserleri de yavaş yavaş ürün halini alıyor. Özbenliğinden sıyrılıp kapital bir meta haline gelmeye başlıyor. Turizm pazarı da sizin şahit olduğunuz bir örneği.

• YöneticiUzman 3 ay önce

Günümüzdeki kadar yoğun şekilde olmasa da sanat benzeri durumlarla karşılaşmış ve kendini yenilemeyi daima başarmış. İnanıyorum ki sanat bir yolunu bulup yalamaya devam edecektir…

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin