İbrahim Onur Eski
 • 19 Yazı
 • 16 Yorum

Sanatçılar Piramidi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanatçılarla dolu bir piramit hayal edin: En uç noktasında bir devri açıp kapatan eşsiz sanatçılar, hemen altında o sanatsal devrimlerin parçaları olan kıymetli sanatçılar, ortalara doğru geldiğimizde daha çok yerel ünlere sahip sanatçılar ve aşağı indiğimizde sanat kaygılardan ziyade, zanaatkar gibi çalışan sanatçılar. Piramidin üst kısımlarındaki sanatçılar; her zaman hatırlanacak ve eserleri bugün olduğu gibi değer görecek. Piramidin alt kısımlarında kalan kalabalık kesim ise; yapay zekanın varlığı ile ezilmeye başlayacak. Kısacası piramidin üst kısımlarına ne kadar yakınsanız, sanat camiasındaki varlığınızı sürdürme şansınız o kadar fazla olacak. Bu sosyal sistemin dünyanın geneline çoktan yayılmış olduğunu düşünürsek; bunun bir teori değil, kaçınılmaz bir gerçek olduğunu kabul etmemiz gerekir.

Zaman geçtikçe logolar, posterler, çeşitli çizimler ve tasarımlar gibi basit olarak nitelendirebileceğimiz istekleri olan müşteriler, bu alanda çalışan sanatçılara yüksek miktarlarda paralar vermek yerine yapay zeka tarafından oluşturulmuş ucuz görseller kullanmayı tercih edecekler. Günbegün bu alanlarda çalışan insanlar iş bulmakta zorlanacak, normalden daha ucuza çalıştırılacak ya da işsiz kalacaklar.

Zengin olmayanlar için sanat, yapay zeka sanatına dönüşecek. Sadece sanatçılara yüklü paralar ödemeyi göze alabilecek insanlar sanata günümüzdeki gibi bakmaya devam edecek. Şu an için çok ütopik görünen bu düşünce aslında hayatımızın bir parçası değil mi? Kaçımızın evinde el dokuması halılar var ki?

Sanat bir kez daha evrilecek. Yapay zeka sanatı çok sık karşılaşılan bir durum haline gelecek ve sanatla uğraşan insanların sayısı azalacak. Dijital sanatın maliyeti düşerken, el yapımı çalışmalar daha kıymetli hale gelecek.

Bir yapay zeka bile tahmin edemeyeceğimiz sayıda kişinin yerini doldurabilir. Üretilen görsellerin ardından yaşanacak yığılma sonrasında sanat derken tam olarak neyi kastettiğimizi daha iyi anlayabiliriz. Sadece bir fikrimiz varken ondan başka bir seçeneğimiz olamaz ancak, birden çok fikre sahipsek; doğruyu daha kolay bulabiliriz. Kendisini alanının en iyisi olarak gören burnu havada sanatçıların toplumun içinde eriyip gidişine şahit olabiliriz. Kim bilir belki de ikinci bir Rönesans’ın eşiğindeyiz.

Robotlaşmanın hayatımıza katacağı iyi şeylerden biri de el emeğinin ön plana çıkması olacaktır. Ctrl+Z komutunu kullanmadan çalışma yapamayan sözde sanatçılar, belki de bu sayede el emeğinin değerini anlamaya başlayabilirler. İnsanlar sanatsal bir ürün almak istediklerinde el işi ürünleri ön planda tutacak ve normalinden daha fazla para ödemeye razı olacaktır, tabi bunu yapabilecek bir sanatçı bulabilirlerse…

 

Bu görseli hazırlarken kullandığım komutlar: sanatçılar piramidi, yukarıdan aşağı, “Atina Okulu” gibi, kalabalık, insanlar, 4k

 

Sanatçılar Piramidi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 3 hafta önce

  Ocak ayında keşfettim sizi çok güzel yazıyorsunuz başarılarınızın devamını dilerim. 👏👏👏

  Cevapla
  • YöneticiUzman 3 hafta önce

   Teşekkür ederim Halis Bey, bunları duymak çok güzel 🙂

   Cevapla
Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin