İbrahim Onur Eski
  • 19 Yazı
  • 16 Yorum

Sanatçının Kıymeti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aslında köşe yazıma “sanatın kıymeti” ismini de verebilirdim; ancak sanatçı olmadan sanatın varlığından bahsedemeyeceğimizi düşünüyorum. Bu tartışmayı elmanın elma ağacından kıymetli olup olmadığı şeklinde de yorumlayabiliriz. Elmanın var olabilmesi için elma ağacının varlığının zorunlu olduğunu biliriz ama bunu düşünmeye ihtiyaç duymayız.  Düşünün ki şimdiye kadar gördüğünüz en güzel elmaya sahipsiniz; peki ya bu güzel elmayı üreten ağaç, onu kim umursuyor?

Bizler sanatın ne kadar kıymetli olduğunu bildiğimizi düşünüp ondan övgüyle bahsederiz. Buna rağmen, bu güne kadar sanata nasıl bir katkımız olmuştur ki? Siz evinizi güzelleştirmek için hiçbir sanat eseri aldınız mı? Sanat galerilerini ya da müzeleri gezdiniz mi? Sanatçı bir arkadaşınız oldu mu? Peki ya bir sanatçıyı takdir ettiniz mi?

Sanatın özel bir ilgi alanı olduğunu ve her insana bu sorumluluğun yüklenmesinin anlamsız olduğunu düşünenler de vardır elbet; oysa sanat kültürün yansımasıdır. Kültür ise: Toplumsal değerlerimizin bütünüdür. Bu bağlamda sanat; toplumun tümünü ilgilendirmektedir.

Günümüz şartları düşünüldüğünde, yapılabilecek en gerçekçi destek maalesef ki maddiyatla ilişkilenmektedir. Bu durumu her ne kadar doğru bulmasam da, sanatçıların maddi imkansızlıklar ile boğuştuğu durumlarda sanat üretmelerini bekleyemeyiz.

Elbette ki bahsettiğim “destek” tanınmış sanatçılara değil; henüz yolun başındaki sanatçılara yapıldığında daha anlamlı hale gelecektir. Genç bir sanatçı adayının eserini alarak onu sanat üretmeye devam etmesi ve daha iyi eserler ortaya koyması konusunda teşvik edebiliriz. Eseri satın almak mümkün değilse, sanat üretirken kullanacağı malzemeleri onun için tedarik edebiliriz. Bu onun sanatının daha kaliteli hale gelmesini sağlayacaktır. Tabii ki her şey maddiyat değildir; bu genç sanatçılara mentorluk edip daha iyi bağlantılar kurmasını, daha çok insana ulaşmasını da sağlayabiliriz. Bunların hiçbiri elden gelmiyorsa, sizden ricam en azından alkışlarınızı eksik etmemenizdir. Bu insanları destekleyip kendi sanatsal kimliklerini bulmalarına yardım edin…

Sanatçının Kıymeti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin