İbrahim Onur Eski
 • 19 Yazı
 • 16 Yorum

Theseus’un Gemisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antik Yunan kahramanı Theseus, canavar Minotaur’u yenmiş ve Girit seferinden muzaffer olarak Atina’ya dönmüş. Theseus’un zaferinden çok etkilenen Yunan halkı, Theseus’un gemisini bir anıt haline getirip ve Atina’da sergilemeye başlamış. Yıllar geçtikçe geminin parçaları birer birer eskimiş ve eskiyen parçalar yenileri ile değiştirilmiş. Uzun bir sürenin ardından gemide değiştirilmeyen tek bir parça bile kalmamış. Bu durumda gemi hala Theseus’un gemisi midir?

Theseus’un Gemisi paradoksu çokça tartışılmış ve pek çok yanıt ile karşılaşmış. Kimileri yenilenen geminin hala Theseus’un Gemisi olduğunu, kimileri ise yeni geminin sefere katılmadığını, Girit’e gitmediğini, dolayısı ile Theseus’a ait olmadığını savunmuş.

Yüzyıllar sonra başka bir felsefe üstadı paradoksa yeni bir soru eklemiş; peki ya eski parçaların hepsi bulunup birleştirilseydi, Theseus’un gemisine ulaşılmış olunur muydu? Bu durumda, restore edilen ve eski parçaların birleşimi ile oluşturulan 2 farklı gemimiz olurdu. Peki hangisi Theseus’un gerçek gemisi?

Bana göre verilebilecek en doğru cevap; bahsi geçen gemiyi, Theseus’un Gemisi olarak tanımladığımız sürece onun Theseus’un Gemisi olacağıdır. Şayet gemiyi tanımlayacak hiç kimse kalmasaydı, geminin ne olduğunun hiçbir önemi kalmayacaktı.

Bu durum bizlere gösterir ki; tanımlar kişiden kişiye ve zamansal olarak değişebilir. Aslında bir tane olan ve benim iki farklı müzede karşılaştığım Laokoon ve Oğulları heykelinin hangisinin doğru olduğunun bir önemi yoktur. Belki de heykellerden ikisi de kopyaydı, belki eserin orjinali seneler önce bozuldu veya kayboldu, belki de hiç var olmamıştı…

Eserleri müzelerde görmek, onları internet üzerinden araştırmaktan, online sergilere katılmaktan daha mı değerlidir? Müzelerdeki kalabalık yüzünden görmek istediğiniz eserin karşısında uzun süre kalamayabilirsiniz, önlerindeki korkuluklar yüzünden eserlere fazla yaklaşamayabilirsiniz, oysaki internette pek çok eserin yüksek çözünürlüklü halini bulabilirsiniz. Biliyorum ki kimse sanat eserlerini internet üzerinden incelemeyi tercih etmeyecektir. Peki ya göreceğiniz eserlerin sahte olduğunu bilseydiniz? Tamamıyla kopya eserlerle dolu bir müzeyi ziyaret etmek ister miydiniz?

Theseus’un Gemisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 8 ay önce

  Aslında bu o eseri var eden kitlenin verdiği değerle alakalı. Tabii bir eseri canlı görmek çok daha iyidir ancak eserle bütünleşme, tarihle yüzleşme hissini yaşayamadıktan sonra canlı görmek de kimisi için bir anlam ifade etmez. Bu yüzden ne restore gemi ne de eski parçalarla yapılacak gemi önemlidir. Ya da online sergiler. Önemli olan eseri var edenlerin esere yüklediği anlam ve eserin kişilerde uyandırdığı histir.

  Cevapla
  • YöneticiUzman 7 ay önce

   Sizce online’a dönüştürülen herhangi bir şey orijinalinin yerini tutabilir mi? İnsanlık zamanla bu duruma alışacak mıdır?

   Cevapla
Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin