İbrahim Onur Eski
  • 19 Yazı
  • 16 Yorum

Yapay Zeka Sanatı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zekanın sanat çılgınlığı bir süredir gündemi meşgul ediyor. İlk başlarda bir eğlence aracı gibi görülen ve pek kimsenin umursamadığı yapay zekalar son zamanlardaki akıl almaz gelişimleriyle sanatçıların tepkileri ile karşılaştı. Mesleklerini kaybetme korkusu ile karşı karşıya kalan sanatçılar bu yapay zekaların acilen durdurulmasını istiyor. Peki bu çatışmalar tam olarak neyden kaynaklanıyor? Yapay zeka, sanatçıların mesleklerini ellerinden alabilir mi? Her şeyden önce, yapay zeka sanat yapabilir mi?

Yakın zamanda geliştirilmeye başlayan DALL-E, MidJourney, Jasper Art gibi çeşitli yapay zekalar, internet üzerinden buldukları veya kendilerine tanımlanan kütüphanelerden elde ettikleri görselleri analiz ederek sınıflandırmalar oluşturuyor ve kullanıcıların isteğine göre belli görselleri birleştirerek yeni görseller ortaya çıkartıyor. Buradaki en büyük sorunlardan biri ise; yapay zekaların görselleri bulma yöntemlerinden kaynaklanıyor. Yapay zekalar kütüphanelerini Google üzerinden bulduğu resimlerden, illüstrasyonlardan, fotoğraflardan veya kısaca iki boyutlu bütün görsellerden oluşturuyor olabilir. Bu durumda yapay zekalar sadece sanatçıları değil, hepimizi tehdit etmektedir, çünkü internete yüklediğiniz herhangi bir fotoğraf yapay zekalar tarafından kullanılmak veya işlenmek üzere saklanıyor olabilir ki bu da ciddi bir telif sorunu anlamına gelir.

 

YENİ SANAT DEVRİMİ YOLDA

 

Sanatçıların özellikle dikkat ettikleri ve çekindikleri konu ise; yapay zekaların “artstation” gibi sanatsal portfolyo olarak kullanılan sitelerden veri aldığından şüphelenilmesi. Maalesef ki, geliştiriciler yapay zekalarının çalışma prensiplerini tam olarak anlatmadıkları için elimizde şüpheyle yaklaştığımız teoriler haricinde neredeyse hiçbir şey yok. Araştırmalarım sonucunda öğrendiklerimi ise şu şekilde anlatabilirim: İşlemesi için çeşitli tatil fotoğrafları verilen yapay zeka öncelikle bu görselleri inceliyor: “Tatil fotoğrafları: deniz, güneş, kumsal ve yüzen insanlar içerir”. Sonrasında bu görselleri sınıflandırarak kendi kütüphanesinde kodluyor ve kullanıcıların talebi doğrultusunda farklı görselleri birleştirerek daha önce var olmayan görseller ortaya çıkartıyor.

Burada bahsedilen yapay zekalar şimdiye kadar kullandıklarımızdan çok daha farklı: birçoğu Self-Learning yani “kendi kendini eğiten” olarak isimlendirilen bu yapay zekalar, karşılaştıkları durumlar neticesinde kendilerini devamı olarak geliştirebiliyor. İlk çıktığı zamanlarda insan yüzlerini yapmakta oldukça başarısız olan MidJourney son gelişmelerle birlikte, var olmayan insanların portrelerini bile gerçekliğine şüphe uyandırmayacak şekilde saniyeler içerisinde çizebiliyor. Gelişen teknoloji ve sanallaşma tahmin bile edemeyeceğimiz bir hızla ilerliyor. Bir düşünsenize; yapay zekaların sanatçıları işsiz bırakabilme, hatta sanatı insanların yerine yapabilmesi ihtimalinden bahsediliyor…

 

SANATÇILARIN KABUSU

 

Sanatçıların en çok yakındıkları konu konuların başındaysa; senelerce süren eğitimlerin ardından edindikleri kendi özgün tarzlarının birkaç klavye komutu ile tamamen kopyalanabilmesi. Evet, yapay zekanın en korkunç yanlarından biri ise özgün tarz kavramını yerle bir etmesi. İstediğiniz bir sanatçının tarzını birebir kopyalayarak görseller oluşturabilirsiniz. Birkaç komut hayal edelim: “Sürrealizm, İstanbul, insanlar, deniz, Osmanlı, Van Gogh tarzında” ve Van Gogh’un aslında çizmediği bir resim karşımızda…

Sanatçılar için kötü haberler bununla da son bulmuyor: her geçen gün detaylandırılan komutlar, kullanıcıların yapay zekayla etkileşime girmesine olanak sağlıyor. Bu komutlardan bir tanesi de, yapay zekaya işleyeceği görseller vermekten geçiyor: Kütüphanesinde Kütahya’nın en kıymetli ressamlarından Ahmet Yakupoğlu’nun resimleri bulunmayan bir yapay zeka, Yakupoğlu’nun tarzıyla çizilmiş yeni resimler üretemezken, yapay zekaya Ahmet Yakupoğlu’nu öğrenmesi için onun çizdiği resimleri yüklenmesi halinde, belirli bir analiz süresinin ardından onun tarzıyla yeni resimler üretebiliyor. Bunun gibi durumlar sanatçıları oldukça strese sokuyor. Ücretsiz şekilde kullanılabilen bu yapay zekalar hiçbir telif hakkına takılmadan durmaksızın görsel üretiyor. Görsellerin yapay zeka tarafından üretildiğini gösteren herhangi bir ibare resimlere eklenmiyor. Bu durum karşısında sanatçıların haklarını koruyabilecek ya da en azından görsellerinin telif bedelinin ödenmesini gerektirecek herhangi bir yasa ise bulunmuyor.

 

Yazıma son vermeden önce MidJourney isimli yapay zekaya yaptırdığım bazı resimleri sizlerle paylaşmak istiyorum:

Bu görseli hazırlarken kullandığım komutlar: fütürizm, İstanbul, insanlar, Osmanlı, deniz, gökdelenler

 

Bu görseli hazırlarken kullandığım komutlar: Van Gogh tarzında, sürrealizm, İstanbul, insanlar, Osmanlı, deniz

 

Bu görseli hazırlarken kullandığım komutlar: Kübizm, İstanbul, insanlar, Osmanlı, gün batımı

Yapay Zeka Sanatı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin