İbrahim Onur Eski

Yapayizm

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapayizm: İnsani Duygulara Veda

Sanatın insan ruhunu ve duygularını yansıttığı düşünülür. Ancak günümüzde yapay zeka teknolojisiyle birlikte, insanların duygusal yansımaları yerine makine algısının sanat üretiminde kullanılabileceği bir dönem başladı. İşte tam da bu noktada, “Yapayizm” adı verilen bir sanat akımı ortaya çıkabilir.

Belki de yapay zeka, insanların algılamadığı bir güzelliği keşfedecektir. Ancak bu durum, insan sanatçıların yok olması anlamına gelir mi? Yapay zeka sanatın makineleşmesine yol açarsa, insanlar duygularını nereye yönlendirecekler? Sanatın kendisi sadece bir araç mıdır, yoksa insanın duygusal ifadesi mi?

Sanatın güzelliği, yaratıcılığı ve ifade özgürlüğü insan doğasının bir parçası olsa da, yapay zeka ile birlikte, sanat eserlerinin yaratılış süreci daha farklı bir boyuta taşınıyor. Yapay zeka sanatının doğru anlaşılması mümkün müdür? Yapay zeka sanatı anlamak için insan merkezli bir bakış açısı yeterli midir? Sanatın özü insanın ruhundan kaynaklanırken, yapay zeka tarafından üretilen sanatın insanların ruhunu yansıtması mümkün müdür?

Belki de yapay zeka, insanın bilinçaltında saklı olanları göstererek, yeni bir anlam dünyası yaratacaktır. Ancak bu durum, insanın kendini yeterli görmesine mi neden olacak yoksa insanın varoluşsal sorularına daha fazla kafa yormasına mı neden olacak?

Yapay zeka sanatı, insanların duygusal ifadelerinin yerini alacak mı? Sanatın yapay zekaya teslim olması, insanların yaratıcılığına ve özgürlüğüne ne kadar zarar verecektir? Bu soruların cevabı henüz net değil, ancak yapay zeka teknolojisi sanat dünyasında büyük bir değişim yaratacak gibi görünüyor.

 

Merhaba ChatGPT. Sana birkaç cümle vereceğim. Cümlelerimi kullanarak yeni bir metin hazırlamanı istiyorum. Sana verdiğim cümleleri çok fazla tekrar etmemelisin, onları değiştirmeli ve geliştirmelisin. Anlamlı bir bütün oluşturmanı istiyorum. Yazın yaklaşık olarak bir A4 sayfası kadar olmalı. Karamsar bir dille yazılmış bir yazı olmasını istiyorum, yazımızın başlığı “Yapayizm” olacak. İşte örnek cümlelerin:
– Peki ya “Yapayizm” veya benzeri isimlerde sanat akımları ortaya çıkarsa? Günün birinde “yapay zeka tarafından üretilmiş oyun”, “yapay zeka sanat sergisi”, “yapay mimari” gibi kavramlarla karşılaşmaya başlarsak bunları nasıl anlatmamız gerekecek?
– Yapay zekayı anlamaya çalışırken onu istemsizce özgür bırakırsak ve bu bir sanat furyası haline gelirse sanat ne hale gelir?
– Aslında bütün bunlar hala insan merkezli bir bakış açısı anlamına gelmez mi?
– Bir yapay zeka, sanatı kendi isteğine göre yorumlayabilir mi? Yeterince iyi olmadığını düşündüğümüz yapay zekalar belki de olabilecek en doğru anlatımı yapıyordur. Belki de biz onları idrak edebilecek seviyeye henüz ulaşamamışızdır. Kendimizi yeterli görmek için elimizde neyimiz var ki? sonuçta biz Van Gogh’u da anlayamamıştık.
– Teknolojiyi sevin, bunu bir araç olarak kullanın, fikirler üretin ve onları geliştirin. Sanat sadece sanatçı tarafından mı üretilebilir? Yapay zekaya sanat eseri yaptırmış bir kişi, sanatçı mıdır?
Yapayizm

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!