Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İl Temsilciliği
  • 7 Yazı
  • 0 Yorum

SINAV ENGEL DEĞİL BASAMAKTIR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversiteye giriş sınavlarına girecek sevgili öğrenciler, sınavlara çok az bir zaman kala hepiniz heyecanlısınız ama aynı zamanda bir parça kaygılısınız farkındayım. Yaklaşık 1 yıldır sınava hazırlık yolculuğunda sürdürdüğünüz yorucu çalışma macerasının finalini yapma zamanı geldi. Zorlu pandemi koşullarında, derslerin uzaktan yapıldığı bir dönemde sınava hazırlanmak çok kolay değildi. Öncelikle bunun için tebrik ederim sizleri. Sınava bu kadar kısa bir süre kala öğrenciler ve velilerden en çok duyduğum cümle “NE YAPACAĞIZ HOCAM?” En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim artık çalışmalarınızı tamamlama zamanı. Sınava 1 hafta kala sadece ihtiyaç duyduğunuz konuları tekrar gözden geçirebilirsiniz. Yeni konu öğrenme anlamında sınav hazırlığı bitti. Deneme sınavları ile uygulamalı sınav hazırlığınızı da yaptınız. Sınava sayılı günler kala artık rahatlama zamanı, artık kaygı düzeyini kontrol altına alma zamanı, sosyal ve kültürel faaliyetler yaparak hayatın sadece sınavdan ibaret olmadığını kendinize söyleme zamanı, sevdiklerinizle bir arada zaman geçirerek kitapları kapatma zamanı. Yani odağınızı sınavdan uzaklaştıracak aktivitelere yönelme zamanı. Kendimde şöyle bir yöntem uygulamıştım: Sınava yaklaşık 2 ay kala ders çalışmayı bırakmıştım. Sadece soru çözümü ve deneme sınavı yapıyordum. Sınava on gün kala da tüm çalışmaları bitirip sınavın bir an önce gelmesini ve sınavın üniversiteye gitmek için bana engel değil basamak olmasını sabırsızlıkla beklemeye başlamıştım. Unutmayın son ana kadar ders çalışmak hala tereddütlerinizin olduğunun göstergesidir. Bu da sınav performansınızı olumsuz etkileyebilir. Kendinize güvenmek başarılı olmanın anahtarıdır

Son bir hafta her gün sınav günü yapacaklarınıza dair metabolik sisteminizi hazırlama zamanı. Mesela sınav gününden bir gün önce kaçta uyuyacaksın? Sınav günü kaçta uyanacaksın? Kahvaltıda ne yiyeceksin? Kahvaltıda ve bir gün önceki akşam yemeğinde ağır, midenizi yoracak, ağrı ve hazımsızlık yapacak yiyeceklerden uzak durun. Klasik bir kahvaltı tabağı fiziksel ihtiyacınızı karşılayıp sizi sınava hazırlayacaktır. Düşüncelerinizde sınav gününü, ne kadar “normal bir gün” alışkanlığına dönüştürebilirseniz kaygı düzeyiniz de o derece kontrol altında olacaktır. Sınava giderken giyinmeniz bile sınava bakış açınıza yönelik örtük bir mesaj barındırır aslında. Kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetler giyin. Başkalarının sizi nasıl gördüğünden çok sizin fiziksel rahatlığınız önemli giyiminizde. Sınavdan önce sınava gireceğiniz yere gitmek, mümkünse sıranıza oturmak sizi rahatlatacaktır. Gerçek sınava denemelere girdiğiniz gibi girin. Gerçek sınavı denemelerden ayıran en büyük özellik bizim ona atfettiğimiz anlamdır.

Her ihtimali düşünerek hazırlık yapın. Sınav evraklarını akşamdan hazırlayın. Sınava gireceğiniz yere giderken oluşabilecek trafiği göz önünde bulundurarak vaktinde çıkmayı planlayın. Sınav kaygısını yönetebilmek ve kontrolü kaybetmemek adına sorularla inatlaşmayın. Kendinize net sayısı anlamında gerçekçi hedefler koyun. Yapamadığınız ve yapabildiğiniz konu listelerini çıkarıp sınavda pozisyonunuzu ona göre ayarlayın. Ancak hiçbir soruya ön yargıyla yaklaşmayın. “Ben zaten bu konuda iyi değilim!” deyip hiçbir soruya bakmadan geçmeyin. Kendinizi şu kadar net yapacağım, şu başarı sıralamasına gireceğim diye koşullandırıp kendinizi baskı altına almayın. Sınavı, sahip olduğunuz bilgiler değil o bilgileri kullanabilme ve bilişsel süreci yönetebilme yeteneğiniz belirler. Sınav esnasında kaygınız yoğun olur veya yorulduğunuzu hissederseniz kısa bir ara verip nefes egzersizleri ile rahatlayabilirsiniz. Kodlamayı soruyu çözdükten hemen sonra yapın, toplu kodlamadan uzak durun. Turlama tekniğini kullanın. Birinci turda çözmeyip işaretlediğiniz sorulara tekrar dönebilirsiniz.

Sevgili öğrenciler, başkalarının koydukları hedefe vardığınızda değil kendi koyduğunuz hedefe vardığınızda başarılı sayılırsınız. Hedeflerinize emin adımlarla yürüyün. Bizler de okul psikolojik danışmanları olarak sınav öncesinde olduğu gibi sınav sürecinde ve sınav sonrasında da sizlerle birlikte olacağız. Sınav sonucu ne olursa olsun sizlere olan sevgimiz ve bakışımız değişmeyecek. SEVİLİYORSUNUZ. BAŞARILAR.

 

MUTLU ALABAŞ

PSİKOLOJİK DANIŞMAN

SINAV ENGEL DEĞİL BASAMAKTIR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin