Zafer NEFER
  • 82 Yazı
  • 3 Yorum

ALGI MI VERGİ Mİ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaygın bir ifade “algı operasyonu”… Allah vergisi / kul vergisi deyip sorumluluktan kaçılan durum ya da durumdan vazife çıkarılan eli taşın altına koyma meselesi… Algı mı vergi mi? Bulunduğumuz yerde ve konumda gereğini yapma konusunda bize düşen veya düşmeyen sorumluluklarımız… Laf cambazlığı adına “yağmasa da gürleme” sendromu… Neticede kimine göre vergi verme veya alınan hizmetin bedelini ödeme, kimine göre hizmet karşılığı rüşvet, hediye ya da bahşiş verme… Üç noktaların ucu açık… Vatandaşlık hak ve görevlerimiz: Seçme (Milletvekili, muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerini seçme) ve seçilme hakkı; kanunlara uymak; askerlik yapmak ve vergi vermek… Rey/oy kullanımı, vergi ödeme ve diğer iş ve işlemler dijital ortamda TC kimlik/e-devlet uygulaması ile ya da belli merkezlerde konuşlandırılacak “mobil oy kullanma ve ödeme cihazları” ile yapılabilir. Ses ve parmak izi tanıtımı vb. yazılımlar ile oy kullanılabilmeli ve her türlü ödeme yapılabilmeli…

Orman Haftasını (21-26.03.2021), Vergi Haftasını (Mart ayının son haftasını) ve Berat Kandilini (27.03.2021)aftasınıHaftasını idrak ettiğimiz bu günlerde dikkatimizi vergi bilinci üzerinde yoğunlaştıralım… Vatandaş ve şirket olarak vergi verilmediğinde ve vergi ödemesinin zamanında yapılmadığında diğer görevlerin icrasında hizmetlerin karşılanabilmesi bakımından büyük bir açmaza kargaşaya düşülür. Her nimetin bir külfeti, zahmeti var…  Devletimize olan vergi yükümlülüğümüzü yerine getirmemiz, uygulamada kişinin/şirketin ihtiyarına bırakılmadan olmalı. Mal ve hizmet bedeli ödemede bütün vergiler dijital ortamda anlık ve sürdürülebilir oranlarda tahsil edilebilmeli… Böylece dönem dönem ödemek zorunda kalınmamalı… Vergide çeşitlilik, verimliliği ve teşebbüsü öldüren engeller haline gelmekte maalesef… Muhasebeci ya da vergi uzmanı değilim ancak vergisini ödeyen bir vatandaş olarak çözüm önerim var. Tabii ki bu önerim uzmanlar marifetiyle daha uygulanabilir somut bir hale getirilebilir… Vergiyi en fazla 2-3 kaleme düşürüp az kazanandan minimum vergi almak, çok kazanandan da orantılı ve adil vergi alınmasının uygun ve doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Bunlar belki şu başlıklar altında toplanabilir: Mahalli vergi (temizlik, kira, arsa vb.), ticari vergi (KDV/ÖTV/taşıt alım/MTV vb.), gelir vergisi (vatandaşlık/zekât vb.). Vergi, mümkün olduğunca banka hesapları ile ilişkilendirilip e-ödeme ve otomatik kesinti şeklinde olmalı… Vatandaşın vergi ödeme kaygısı ve çilesinden kurtarılması gerekir. Vergi, alış veriş esnasında yıla dağıtılarak küçük miktarlar şeklinde periyodik olarak mal ve hizmet bedeli ödemeleri yapıldıkça tahsil edilmelidir.

Düşüncelerden vergi alınmaz.” (Martin Luther), “Pırlantadan alınmayan vergi, kitaptan alınıyordu. Çünkü pırlanta alandan değil, kitap okuyandan korkuluyordu.” (Emile Zola) sözlerindeki derin gerçeği düşünelim. “Enflasyon + işsizlik + terör” ile de vergi kaçırılmış olacağını düşünelim. Kayıt altına alınamayan ve kayıt altına alınıp kayda değer vergi kaçıranları düşünelim… Kayda değmeyen küçük ama neticesi büyük vergi kayıplarını ve kaçaklarını düşünelim… Hak ve görevlerde gösterilen hassasiyet tenkit yaparken de ölçülü olmayı gerektirir. Fikri olmayan, basma-kalıp alıntı fikirlerle karşıt olmayı meşgale haline getirenler; nefretle dayanaksız eleştiri yapanlar, ne kadar haklı olduklarını ne kadar halt ettikleri noktasına taşıyabilseler, müspet/olumlu olduklarında, farkı fark edebilecekler. Devletimize sadece nakdi ve aynî vergi ödemekle görevimizi yerine getirebilmiş olamayız… Unutulmaması gereken verginin bir ceza ya da eza olmaması gerektiğidir. Ceza bir şeyi yanlış yapmanın vergisi, vergi ise bir şeyi doğru yapmanın cezası olmamalıdır. Dahası Devlet ve Milletimizi, bulunduğumuz her görev ve mahalde iyi ve doğru temsil etmekle de mükellefiz. Bu, vergilerimizi düzenli ödemeden de önemli… “Vergini ver kurtul mantığı” günü kurtarmak; “Vatan sevgisi imandandır.” şuuru geleceğimizi teminat altına almaktır… Vergiye ve algıya adalet ve vatan sevgisi ayarı vermeliyiz… Allah, Vatanımıza-Milletimize-Devletimize zeval vermesin… Selam, sevgi ve saygılarımla.

Zafer NEFER, 17.02.2021 17.25, Kütahya

ALGI MI VERGİ Mİ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin