“YILDA BİR ZAM DOĞRU DEĞİL”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Değişim Partisi Kütahya İl Başkanı Gülçin Hizarcıoğlu Karaman, son dönemde gündemden düşmeyen asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu. Asgari ücret zamlarının yılda bir defa artacak olmasının en büyük yanlış olduğunu belirten Hizarcıoğlu, “hemen hemen her kalemdeki ürünlere beş yada altı kere zam gelirken senede bir kez alınan zam ile bu hayat şartlarında ayakta kalmak asla mümkün değildir.” Dedi.

Yılsonu yaklaştığında akla gelen ilk unsurlardan olan asgari ücret zammı bugünlerde tekrardan gündemin baş sıralarına oturdu. Türkiye Değişim Partisi Kütahya İl Başkanı Gülçin Hizarcıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz sene parti genel merkezimizde Genel Başkanımız Sayın Mustafa Sarıgül’ünde hazır bulunduğu bir toplantıda asgari ücrete ilişkin görüşlerimizi ve hazırladığımız bir projeyi vatandaşlarımız ile paylaşmıştık. Bu projemizde ekonomik ve sosyal bir konseyin her sene toplanarak bu asgari ücret konusunda bir standart oluşturulsun demiştik. TÜİK tarafından her 6 ayda bir yapılacak olan açlık sınırı belirlenmeli ve bu rakamın altında kalan asgari ücretten hiçbir şekilde vergi alınmamalı, eğer o açlık rakamının üzerinde oluşan bir rakam ortaya çıkarsa bu rakamı vergilendirmeliyiz demiştik. Açlık sınırı ve üzerine yüzde beşlik bir refah payı oluşturarak bir sistem uygulanması en doğru yol olacaktır. Bu şekilde yapılacak olan sistem ile herkes ne kadar maaş alacağını yapılacak olan toplantılardan çıkacak kararla değil TÜİK tarafından açıklanan açlık sınırı ile rahatça öğrenebilir. TÜİK tarafından açıklanan açlık sınırına yüzde beş ya da yüzde on refah payının eklenmesi ile asgari ücret ile ilgili olarak her sene vatandaşlarımız beklentiler içerisinde olmaz.” İfadelerini kullandı.

“TEMMUZ AYINDA YAPILAN ZAM İLE VATANDAŞLARIMIZ RAHATLAMIYOR”

Asgari ücret zamlarının yılda bir defa yükselmesinin yapılacak en büyük yanlış olduğunu dile getiren Başkan Hizarcıoğlu, “Kamu personeli ve benzeri devlet ortaklı kurumlarda çalışanlar yılda iki kere ücretlerine zam alırken bizim asgari ücretli çalışanlarımızın sadece yılda bir defa zam alması doğru değildir. Yıl içerisinde marketteki ürünlerden tutun yakacağa, akaryakıttan tutunda kırtasiye ürünlerine kadar hemen hemen her kalemdeki ürünlere beş yada altı kere zam gelirken senede bir kez alınan zam ile bu hayat şartlarında ayakta kalmak asla mümkün değildir. Temmuz ayında yapılan enflasyon fark zamları da maalesef ürünlere yapılan son yapılan zamların çok ardında kaldı. Asgari ücretin az üstünde maaş alan vatandaşlarımızda bu sistem ile korunabilir ve de her şeyden önce bu sistemin uygulanması halinde sizler vatandaşlarımızın bu enflasyon canavarının altında kalmaktan kurtarırsınız. Temmuz ayında yapılan zam ile vatandaşlarımız rahatlamıyor. Bu zamlardan dolayı alınan gelir vergisi ile vatandaşlarımız, çalışanlarımız daha büyük bir sıkıntının içerisine giriyor. İlk 6 ay boyunca enflasyon ile mücadele eden çalışanlara Temmuz ayında yardım eli uzatırken bu defa da bu insanları yıl sonunda vergi dilimi kapsamına almak son derece yanlıştır. İlk etapta bu vergi diliminden açık sınırının altında yaşamaya çalışan bu insanlarımızı muaf tutmamız gerekir.  Türkiye Değişim partisi olarak hem il teşkilatlarımızın hem de genel merkezimiz olarak son derece şeffaf ve de paylaşımcı bir siyaset güdüyoruz. İl merkezimizde yapılan veya yapılacak olan her projede vatandaşımızın faydasını görüyorsak kimin yaptığına bakmaksızın destekliyoruz. Aynı şekilde tersine olan bir durumda da eleştirmek en doğal hakkımız. Enflasyon, ekonomi ve de asgari ücret gibi konularda da iktidar partisinin paylaşımcı olmasını ve bizlerinde tepki ve yorumlarını dikkate almasını hatta düzenlenecek olan ortak toplantılar ile bu konuların masaya yatırılması gerektiğine inanıyoruz. Enflasyon ile topyekun savaşmamız gerekiyorsa bu savaşta bizlerinde görüşleri alınmalıdır. İl il değerlendirmeler yapılmalı ve her siyasi parti içerindeki değerli ekonomistler ile bu raporlar paylaşılarak ortak yolu bulmaz çözüm anlamında en doğru yol olacağına inanıyorum.” Cümlelerini dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“YILDA BİR ZAM DOĞRU DEĞİL”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin