Yurt dışında kullanılan oy sayısı ilk turu geçti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için yurt dışındaki oy verme işlemleri sona erdi. Oy verme süresinin 12 günden 5 güne düşürülmesine rağmen seçimlere katılım oranı tüm zamanların rekorunu kırdı.

28 Mayıst’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için yurt dışındaki seçim bölgelerinde oy verme işlemi 20 Mayıs’ta başlamıştı. 25 Mayıs itibarıyla sona eren oy verme işlemlerinin ardından açıklamada bulunan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yurt dışında oy kullanan seçmen sayısının 1 milyon 856 bin 968 olduğunu açıkladı.

İlk tur seçimleri için yurt dışında oy verme işlemi 28 Nisan’da başlamış 9 Mayıs’ta sona ermişti. YSK’nın açıkladığı verilere göre yurt dışında ilk turda 1 milyon 691 bin 287 seçmen oy kullanmıştı. Kullanılan bu oyların 15 bin 19’u geçersiz sayılmıştı. Seçime katılım oranı ise yüzde 49.40 olarak açıklanmıştı.

Gümrüklerde gerçekleştirilen oy verme işlemlerine ilişkin verilerde ise ilk tur için toplamda 148 bin 847 seçmen sandık başına gitmişti. Kullanılan oyların bin 336’sı geçersiz sayılmıştı. Katılım oranı ise 4,33 olarak açıklanmıştı.

Yurt dışında ikinci tur için oy verme işlemi sona erdi. Gümrüklerde ise 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Avrupa’da yaşayan vatandaşların ikinci tur seçimlerine ilgileri büyük oldu. Avrupa’dan sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da da sandıklar kapandı. Oylar Türkiye’ye doğru yola çıkacak. 28 Mayıs günü sandıklar kapandıktan sonra sayım başlayacak.

(BETÜL YENİLMEZ)

Yurt dışında kullanılan oy sayısı ilk turu geçti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!