Z kuşağı prestijli iş tanımı değiştiriyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gençler, prestijli mesleklerde çalışma baskısı altında hissediyor ve kendi değerlerine uygun işler arıyor. Z kuşağı, bu algıyı yıkmaya çalışıyor ve önceki kuşaklarda da benzer eğilimlerin arttığı fark ediliyor. Bu nedenle, gençlerin meslek seçimlerinde kendini ifade edebilecekleri işleri tercih etmesi yaygınlaşıyor.

Z kuşağı işgücünün artmasıyla birlikte, yüksek statülü işlerin öneminin azalabileceğini düşünüyor. Özellikle hayat pahalılığı hızla artarken, bazı genç çalışanlar hala para kazanmanın prestijli olduğunu ve belirli firmalarda veya sektörlerde çalışmanın kariyerlerini ilerletebileceğini düşünüyor.

Ancak birçok genç çalışan artık sadece maddi kazançlara odaklanmıyor. Kurumsal değerler, esneklik, özerklik ve uzun çalışma saatlerinden kurtulma gibi diğer unsurlar da onlar için önemli hale geldi. Bu nedenle, işverenlerin, çalışanlarının ihtiyaçlarına uygun bir iş ortamı sunmaları ve kariyer gelişimlerini desteklemeleri gerekiyor. Aksi takdirde, genç çalışanlar diğer iş fırsatlarını yönelebiliyor ve işverenlerin yetenekli çalışanlarını kaybetmeleri kaçınılmaz olabiliyor.

(ELİF ÇELİK)

Z kuşağı prestijli iş tanımı değiştiriyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!