“Zarardan dönün”

Ruhsen Kumdalı öncülüğündeki 19 Cumhuriyet Mahallesi sakinin, METEM Tesisleri için açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Çıkan karar sonrası basın açıklaması yapan Kumdalı, “Daha fazla zarara ne neden olmayın. Burası bu mahallenin park alanıdır. Ve öyle kalacak” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Kütahya Belediye Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Ruhsen Kumdalı, METEM Tesisleri ile ilgili verdiği mücadeleyi şu şekilde anlattı; “Bilindiği üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyesi olarak görevim sırasında 22.05.2020 tarih ve 194 sayılı belediye meclis kararıyla Esnaf ve Sanatkârlar Odası mülkiyetindeki alanda bir plan değişikliği yapılmıştı. Bu plan değişikliği ile Yıldırım Beyazıt Mahallesi,1463 ada 6 parselde ticaret, 1463 ada 7 parselde ise konut kullanımları kararı getirilmiş, artan nüfus yoğunluğunun ihtiyacı olan yeşil alanın ise Kırgıllı Mahallesi 3114 ada 68 parselde karşılanması karara bağlanmıştı. Bu değişiklik yapılırken Belediye İmar Müdürlüğünce İmar Komisyonumuza yapılan işlemin kamu yararına çalışan Esnaf Sanatkârlar Odası için yapıldığı ve mevzuata da son derece uygun olduğu bilgisi verilmişti. Meğer yanıltılmışım. Kamu yararı değil kamu zararı oluşturan bir karara, rant yaratmayı amaçlayan bir karara alet edilmişim.

“İLGİLİ MEVZUATA VE KAMU YARARINA AYKIRI”

İmar mevzuatına aykırılığı müfettiş incelemesi sırasında saptanan ve kararı onaylayan komisyon üyesi olduğum için hakkımda benden savunma istenmesi ile haberdar olduğum 194 sayılı Belediye Meclis kararı ile getirilen plan değişikliğinin iptali amacıyla işin aslını öğrendikten sonra nasıl çırpındığımı olayı takip edenler hatırlayacaktır. İlgili mevzuata ve kamu yararına aykırı bu kararda dâhilim olduğu için büyük üzüntü duyduğum plan değişikliğinin iptalini içeren önergemin Belediye Meclis gündemine alınmaması üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunmanın yanı sıra konuyu yargıya taşımaya karar verdim. Park alanında inşaata başlamak için ağaçları belediye imkânları ile sökülmesine karşı koydum ve müsebbipleri hakkında tekrar savcılığa belediye araçlarının usulsüz kullanımı ile ilgili suç duyurusunda bulundum. Bildiğiniz gibi suç duyurularımın Kütahya Valiliğince kovuşturmaya gerek duyulmadı. Yılmadım Kütahya Bölge İdare mahkemesinde itiraz ettim. Geçen hafta itirazlarımdan biri sonuçlandı ve dava süreci başladı. Bu suç duyurularımın da sonuçlarını yavaş yavaş bekliyorum.

“YANLIŞ BİLGİLENDİRİLMENİN KURBANI OLDUM”

Plan değişikliğinin iptali amacıyla açılacak dava için Şehir Plancıları Odasının Avukatı Koray Cengiz ile kurduğum temasta, bu davada davacı sıfatı ile yer almamın mümkün olmadığını çünkü plan değişikliğini onaylayan taraf olarak görüldüğüm bilgisi üzerine parkını kaybeden mahalleli ile ilişki kurarak tüm masraflarını üstlendiğim bu davaya 19 yürekli hemşerimin davacı sıfatıyla müdahil olmasını dostlarımızla birlikte örgütledik. Kütahya Belediyesi bu dava ile ilk kez Yürütmeyi Durdurma Kararı ile tanışmış oldu.  Belediye Meclisinde 194 sayılı kararın iptali istemli önergemi gündeme almayı kabul etmeyen zihniyet hukukun üstünlüğünün anlamı ile tanıştı. Yargı yoluna gideceğimi anlayınca belediyemiz alel acele ağaç kesimini gerçekleştirenler şimdi de alel acele konutlar için ruhsat düzenleyip inşaat için kazıya başladı.  Yani İptali için çırpındığım, İmar Müdürlüğünün yanlış bilgilendirmesinin kurbanı olarak maalesef tarafı olduğum bu kararın telafisi amacıyla bu davanın maddi manevi tüm yükünü üstlendim ve bu yürekli dostlarla birlikte mücadeleyi kazandım.

“BURASI BU MAHALLENİN PARK ALANIDIR”

“Yürütmeyi Durdurma Kararı” Mahkemelerce hukuka aykırılığı açık olan konularda olası kamu zararının engellenmesi amacıyla verilir. Huzurlarınızda hem belediyede alel acele ruhsat düzenleyenleri hem de Esnaf ve Sanatkârlar Odasının inşaat işlemlerini başlatanları uyarıyorum. Bu açtığınız çukurun doldurulması ile zarardan dönünüz. Ruhsata dayanak edilen plan değişikliğinin hukuksuzluğu Kütahya İdare Mahkemesinin 31.03.2021 tarih ve 2021/867 sayılı kararı ile de tescil edilmiş durumda. Yani düzenlenmiş ruhsatın artık yasal dayanağı kalmadı. Burada yapılacak her işlem ruhsatsız, bir başka ifadeyle kaçak. Şimdiye kadar yapılan masrafların yanı sıra, bundan sonra açılacak yaratılan kamu zararının tazmini davalarının da üstlenmek zorunda kalacakları maliyetleri azaltmak adına daha fazla zarara neden olmadan yasallığını kaybetmiş ruhsata dayalı işlemleri durdurun. Daha fazla zarara ne kendiniz ne de Kütahya adına neden olmayın. Burası bu mahallenin park alanıdır. Ve öyle kalacak. Yakın zamanda hep birlikte ağaçlarımızı ve çiçeklerimizi burada ekeceğiz. Bu haklı mücadelede beni yalnız bırakmayan dostlara bir kez daha teşekkür eder, Kütahya’mızın layık olduğu biçimde hukuka uygun, şeffaf, halkın sorunlarını çözmeyi görev bilen, belli kesimlerin menfaatini değil Kütahya halkının çıkarlarını gözeten yönetim anlayışının Kütahya Belediyesinde yerleşmesi için tüm gücümle mücadeleye devam edeceğime huzurlarınızda bir kez daha söz veririm”.

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

“Zarardan dönün”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!