“Dedikodulara kanmayın”

TÜED Kütahya Şubesi Teşkilatlandırma Sekreteri Sami Eskikent, dernek hakkında çıkan dedikoduları yalanladı. Sami Eskikent,“Hakkımızda çok kötü dedikodular yapıyorlar. Aylık 230 TL kesinti yapmıyoruz. Bizim yıllık 48 lira kesintimiz var ve aybaşına 4 lira yapar” dedi.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kütahya Şubesi Teşkilatlandırma Sekreteri Sami Eskikent,dernek hakkında çıkan dedikodulara yönelik açıklamalarda bulundu. Emeklileri TÜED çatısı altında toplanmaya davet eden Sami Eskikent, “Kütahya’da 110 bin emekli var. Gelsinler şuraya üye olsunlar, gelsinler burayı yürütelim. Bakın Ankara’da misafirhaneniz var. Erdek gibi bir yerde tatil yerimiz var. Dernek olarak çeşitli yerlerde Türkiye’nin vilayetlerinde geziler düzenliyoruz. Gelin burada yardımcı olalım. Hakkımızda çok kötü dedikodular yapıyorlar. Yok 250 lira aylık kesiyorlarmış tarzı dedikodular kulağımıza geliyor. Kardeşim bizim yıllık 48 lira kesintimiz var ve ay başına 4 lira yapar. Onu da Sosyal Güvenlik Kurumu ocak ayının aylığından keser. Bunun haricinde 100 lira alıyorlarmış, 250 lira alıyorlarmış. Yok, bilmem nereye yardım ediyorlarmış. Böyle şeylerimiz yok! Aklında emeklilik ile ilgili sorular olan varsa gelsinler bize danışsınlar anlatalım. Bakın Eskişehir’de Acıbadem Hastanemiz var. Ankara’da Kalp Hastanemiz, Göz Hastanemiz var. Burada Anadolu Hastanemiz var. Hep bunlarla anlaşmalı indirimlidir.Türkiye’nin neresine giderse gitsin her bu dernek varsa onlar nerelerden faydalanıyorsa bizim Kütahyalı üyelerimizde bundan faydalanırlar. Kömür işine gelecek olursak. Ağustos’un 15 inden sonra kömür yazmaya başlarız. O da yine 6 taksitte olur. Fakat kömür fiyatları da çok acayip olacak. Ona göre de insanlar kendini hazırlasın” diye konuştu.

“EMEKLİLERİN MAAŞ VE İKRAMİYELERİ GÖZDEN GEÇİRİLSİN”

Emekli maaşları üzerinden algı yapılmaya çalışıldığını anlatan Eskikent, “Kurban Bayramı masraflı bir bayram. Bayram ikramiyelerini biraz daha arttırılmasını istiyoruz. Temmuz ayında bizim enflasyondan alacağımız var, bize devlet vermeyecek, o bizim hakkımız. Ocak ve Temmuz ayında 6 aylık bize zam veriyorlar. Yani bunu kimse zam sanmasın. Enflasyon farkı da değil. Bizim her altı ayda kanunen aldığımız zam.Bayram ikramiyesi artık çok az. Bin 100 lira. Bugün bir dilenciye 10 lira versen senin yüzüne bakmıyor, adam beğenmiyor. Onun için kurban kesecek olan emeklinin ikramiyelerinin artırılması gerekiyor.Yalnız şu 2 bin 500 liraya çıkarılan aylıklar var ya, orada da anti parantez çizeyim. Yüzde 40 enflasyon farkı alacağız zannetmesinler. O kadar gelmeyecek. 2 bin 500 den sonrasını verecek. Konu hakkında bilgisi olmayanlar burada diyor ki bana ‘Zam az olmuş’ diyor. Maalesef dullar ve yetimler bayram ikramiyelerini bizim gibi 1100 TL atamıyorlar. Çünkü mirasçı oldukları için yüzde 75’ini veriyorlar. Yani onlar da öyle unutmasınlar. Dul ve yetimler buraya gelip bu yönde danışıyor, bizde bu konuda bu bilgiyi veriyoruz. Promosyon meselesine gelecek olursak, özel bankaların hepsi derneğimizde her gün geliyorlar. Şimdi 4 bin TL ile 3 bin 500 TL civarı teklif veriyorlar. Hâlâ kamu bankaları hâlâ da 750 lira da ısrar ediyor. Bu olmaz” ifadelerini kullandı.

İŞÇİ EMEKLİLERİ PEŞİN GECİKMESİZ ZAM ALIYOR

Emeklilerin kafasını karıştıran memur emeklileri ile işçi emeklilerine verilen zamlar hakkında bilgilendirme yapan Eskikent, “Memurlara devlet; ‘Yüzde 8 zam yapacağım diyor devlet ama enflasyon farkı yüzde 10 çıkarsa yüzde ikiyi veya yüzde beşi neyse ben sana onu vereceğim diyor. 6 ayın sonunda o zam farkını veriyor. Bizim emekliler geliyor burada diyor ki bana; ‘Ya memur emeklilerine enflasyon farkı fiyatları verdiler bize yok mu?’ Ya sen onu ocak ayında peşin peşin aldın. Temmuz ayında yüzde 40 zam bekliyoruz. Memura şimdi yüzde 30 sözleşmeyle verdi. Adamların yüzde 10 alacağı var. Sonra bu yüzde 10 farkı veriyor, emekli de geliyor diyor ki bana bize yüzde 10 niye vermiyorlar? Ya sen peşin aldın o adam 6 ay bekledi” dedi.

“SEYYANEN ZAM İSTİYORUZ”

Emeklilerin seyyanen zam istediğini anlatan Eskikent, “Bizde 8-10 bin TL aylık alan var.Yeni emeklilerden günü çok olanlardan.2 bin 500 – 3 bin TL’de alanı var. Yüzde 40 verdiğin zaman 8 binin yüzde 40’ı 3 milyar 200 ediyor. 3 bin 200’ün yüzde 40’ı bin 200 lira yapıyor.Bunun kalkması lazım, gittikçe ara açılıyor. En yukarıdaki ile alttakilerin arasında uçurum oluyor. Onun için buna da 1 düzen getirmeleri lazım” ifadelerini kullandı.

“EYT’LİLER DE EMEKLİLER DERNEĞİNE BAĞLANSIN”

EYT’lilerin de bünyelerine katılmasını isteyen Eskikent, “Büyük bir sorun emeklilikte yaşa takılan EYT’liler var. Adamlar her gün geliyor buraya;‘Bize ne olacak, ne olacak?’diyor. Keşke emekli olsalar da gelseler de buraya üye olsalar.Ama bizim genel merkez bununla uğraşıyor. Yaptırmak için uğraşıyor. Sonra bizim genel başkanımız Kazım bey bakın bu çok büyük bir nimettir. Sosyal SigortalarGüvenlik Kurumunun 12 kişilik yönetim kurulunda.Yani oralarda bizim de savunuyor, savunmaya uğraşıyor” açıklamalarında bulundu.

AHMET DİNÇ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Dedikodulara kanmayın”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin