Tarihi konaklar restore edildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti turizme kazandırılmak üzere çevresinde bulunan konakların restorasyon çalışmaları tamamlandı.  Anadolu’daki en iyi korunmuş antik yapılarından Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Aizanoi Antik Kenti’nin etrafındaki harabe durumdaki tarihi konaklar orijinalliği bozulmadan restore edildi.

Restore edilen konaklar ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Ali  Çelik; “Zafer Kalkınma Ajansının destekleriyle hayata geçirilen proje kapsamında, Cumhuriyet’in ilk yıllarında inşa edilen ve yok olmak üzere olan tarihi konaklar restorasyonla hem yeniden hayat buldu hem de her birine fonksiyon tanımlandı. Haziran ayında faaliyete geçmesi planlanan konaklar yöresel ürün pazarı, kazı deneyimleme evi, çini seramik, hediyelik eşya tasarım, tekstil atölyesi ve antik kafe olarak hizmet verecek. Ziyaretçilerin antik kenti gezerken dinlenebileceği ve alışveriş yapabileceği konaklar, ilçe halkının gelirine de katkı sunacak” ifadelerini kullandı.

Aizanoi’nin tarih düşkünlerinin ve turistlerin vazgeçilmez yeri olması için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü dile getiren Vali Ali Çelik, ‘’Antik kentteki zenginlikleri daha geniş kitlelerle buluşturmayı hedefliyoruz. Bir zamanların bu güçlü Roma şehrinde bugün de tarihle iç içe, büyüleyici güzelliklerin içinde yaşam devam ediyor. Tarihi zenginlikleriyle turizm potansiyeli açısından oldukça önemli bir hazineye sahibiz. Tüm gaye ve çabamız da bu potansiyeli verimli ve etkin kullanarak eşsiz hazinemizi daha çok insanla buluşturmak” dedi.

Vali Çelik, antik kenti ve doğal güzelliklerin daha rahat gezilmesi amacıyla elektrikli araçlarında getirileceğini söyledi.

(ELİF ÇELİK)

Tarihi konaklar restore edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!