Zafer NEFER
  • 82 Yazı
  • 3 Yorum

BAŞARI ÇOK UZAĞIMIZDA DEĞİL

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üretim ve tüketim dengesinin tüketim ağırlıklı israf üzerine kurgulanması toplumdaki huzursuzluğun esas sebebi… Bu sebebi besleyen, kanaatkârlık yoksunluğu ve zihinlerdeki ego merkezli tamahkârlık ve yansımalarıdır. Bu durum iktisadi çöküşleri hızlandırmaktadır. Vicdanın yerini alan güvenlik kameralarının açıklarını bulmak zor değil. Kapılardaki kilitler ve alarm sistemleri dostlar için. Her nerede olursa olsun promosyon (özendirme) ürünlerinin dağıtımında görülen kapışmaca izdihamı tatminsizliğin en güzel göstergesi. Elindeki ekmeği bile yanındaki ile paylaşma bilincinden, gelinen bugünkü içler acısı nokta beyinlerimizde ve yüreklerimizde kendimize gelmek için önemli bir noktalı sopa (ünlem !) olmalı… Ne idik, ne olduk? Ellerimizi başımıza koyup ‘vav و‘ ve ‘dal د‘ olmalı,  ‘elif ا‘   kararlar vermeliyiz özümüze dönebilmek için.*

Kapılara kilidin vurulmadığı, en büyük zenginliğin kanaatkârlık olduğu, boş görünün yerini hoşgörüye bıraktığı, lokmaların paylaşıldığı, “Nefsimi elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, bir kişi hayırdan kendisi için istediğini, Müslüman kardeşi için de istemedikçe mükemmel bir şekilde iman etmiş olmaz.” (İmam Ahmed b. Hanbel) hadis-i şerifinin düstur edildiği bir hayat tek dileğimiz…

Reuters tarafından havadan çekilmiş bir fotoğraftan da anlaşılacağı üzere 11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem sonrasında Sendai’deki bir okulda, içme suyu alabilmek için kuyrukta bekleyen Japonların, su kuyruğu oluşturmaları ve su alabilmek için okul bahçesinin zeminine çizilmiş kıvrımlı hattın dışına çıkmamaları, usulca sıralarını bekleyip sularını alıp oradan ayrılmaları bizim yitirdiğimiz değerlere güzel bir örnek…

Huzurlu, mutlu ve müreffeh bir toplum inşa edebilmek ve mevcut problemlerin üstesinden gelebilmek için beyin ve gönül fırtınaları oluşturmalıyız… Öncelikli olarak insanı sevmek merkezli yaklaşım ve öğretilerin temel alındığı, sonrasında tabiat-hayvan sevgisinin ve adalette Milli-beynelmilel mikyasın dikkate alındığı değerler eğitimi ve adab-ı muaşeret kurallarının öğretilmesi ve bütün bunların davranış haline getirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, yabancı ve yerli kargaşasını bırakıp, bilimi, kültürü, sanatı, teknolojiyi kısacası medeni olmanın icabını yerine getiren proje ağırlıklı faaliyetlere yer verilmelidir.

‘Türkiye’nin Bölgesel Kalkınma Projeleri’nde eski Anadolu Beylerbeyliği merkezi Kütahya’ya özel yer verilmeli ve Kütahya’mızda, yerel yönetim, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ve merkezi yönetim işbirliği ile ortak projeler hayata geçirilmelidir. ARGE çalışmaları ise bir merkezde ve diğer kamu ve özel kurumlarla koordineli olarak yapılmalıdır. ARGE birimi proje yapmak isteyen her birime ve bireye hızlı bir şekilde yardım hizmetinde bulunmalıdır. Bütün okullarda mesleki ve proje odaklı eğitim teşvik edilmelidir.

Başarı çok uzağımızda değil. Yeterki isteyelim ve harekete geçelim. Bulunduğumuz her mekânı en verimli hale getirebilmenin iksiri, özümüzde yapacağımız kaliteli ve sürdürülebilir kararlı yenileşmeleri gerçekleştirebilme gücüdür. Selam ve saygılarımla.

* “’Elif ا‘ olmak zordur. Çünkü elif olmak, yuvarlak bir dünyada dik durmanın, dik ve önde, belki acıyla, ama vazgeçmeden durmanın, dünya ne kadar dönerse dönsün, olduğu yerde kalmanın adıdır elif olmak.” (Mevlana İdris)

“Elif okuduk ötürü, pazar eyledik götürü, yaradılmışı hoş gördük Yaradan’dan ötürü.” (Yunus Emre)

“’Elif ا gibi doğru konuş, yalan söylemesin dilin… Vav gibi edepli ol, göstersin bunu lisan-ı halin… İnsan ‘vav’ şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini ‘elif’ sanır. İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün ölmüştür. Kulluğun manası ‘vav و‘dadır, ‘elif’ ulûhiyetin ve ehadiyetin simgesidir. O yüzden Lafz-ı İlahi ‘elif ا  ‘le başlar. ‘elif’ kâinatın anahtarıdır, ‘vav’ kâinattır. Rabbi ‘vav’ gibi mütevazı olsun ister kulları. Musa (A.S.) ‘dal د‘ olmuştur ama Firavunun gözü elif’te kalmıştır. İbrahim ateşte vav`dır, Nemrut bizzat ateşe odun.” (Mevlana Celaleddin-i Rumi)

Zafer NEFER, 19.01.2021 16.50, Kütahya

BAŞARI ÇOK UZAĞIMIZDA DEĞİL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin