Zafer NEFER
  • 82 Yazı
  • 3 Yorum

DİJİTAL ZEHİR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji, medeni olmanın son ya da ön halkası, motoru… Önceki yazılarımda da dile getirdiğim bilim-sanat-kültür ve teknoloji birlikteliği, kısacası medeni olmak… Teknoloji belki taşı, ağacı ve tekeri kullanmakla başladı. Günümüzde dijital hale gelen vetire (süreç)… Türkiye’mizde savunma sanayimizde (s/t)iha vb.lerinde kullanılan teknolojideki başarılarımız bunun somut örnekleri olarak düşünülebilir… Özümüze sahip çıkmalıyız; özümüzdeki gücün farkına varıp onu harekete geçirebilmek için MİLLİ olmalıyız…

Medeni olmanın edeple olan alakası yok edildiğinde, medeni olmanın bilim-sanat-kültürle olan kısmının da Milli olan bağlantısı yok edildiğinde yüz yüze gelinecek hakikat; kendi canavarımızı kendimizin yaptığıdır. Düz mantıkla meseleyi analiz ettiğimizde bile gerçeği anlayabiliriz… Teşbihte hata olmasın… Kastettiğim mana dijital zehir… Bıçakla adam da kesilir, kurban da kesilir, ekmek de kesilir… Basiret sahibi olan, iradenin, niyetin, hedefin, icraatın ve neticenin öz değerlerimiz ile yoğrulduğunda akıbetin maziden atiye kıymet arz edeceğini anlayabilir… Bu kıymet, Hakk’a ram olan fikir ile zikir ile ve nihayetinde şükür ile mümkündür.

Ölçüsüzlüğün dik âlâsı rasgele bir hayat tarzı… Doğruluk diye doğru olmayan yaklaşım ve teknikleri kullanmak marifet değil. Marifet sessizlikten bile anlamlı bir ses çıkarabilmekte… Takıntı ve saplantılardan arınmış bir öngörü ve hoşgörü, her sorunun tek çözümü… Eğer gerekli akıl ve gönül süzgecinden süzülmezse, sorunun bir kısmı dahi, çözümün bütününü sorun haline dönüştürüverir… Psikolojik ve rehberlik bağlamındaki her destek ve yardım ise, böyle bir durumda kişiyi, kişi ve kişilere bağlı ve bağımlı kılacaktır. Ruhsal bağışıklık sistemine de fırsat verilmeli. Kişilik ve karakter zorlama ve hazırcılıkla elde edilemez.

Özellikle cep telefonlarının emzik haline geldiği* bir alışkanlığı dikkate aldığımızda; modern emzikler ile zaman nimetini nasıl heder ettiğimiz anlaşılabilir. Bu, gerçekten, zihinleri uyuşturan,  uyuşturucu almakla eşdeğer bir durum. Bu dijital zehir… Bununla teknoloji tutkunluğu olan hastalığa maruz kalıp, ortam dinlemeden tutun bilgi kirliliği ve sanal bataklığa doğru, sanal âleme bireylerin göçüne alet oluyoruz. Daha tehlikeli olanı ise, sanal âlemde yapılan fake (sahte) montaj ve kurgu çekim ve yanıltmaları gerçeğinden ayırmada çekilen güçlükler de ayrı bir tuzak…  Nasıl bir akıl, nasıl bir üst akıl? Akıl ve yüreklerin esareti… Savaş yapılmadan esir olmak. Toplum değerlerinin fosladığı ve bireysel tutkuların toslaştığı bir hayat tarzı… Misalleri çoğaltabiliriz… Bütün bu vahim tehlikelerden berî olmak için Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.S)’in  “Ya Rabbi eşyanın hakikatini bana göster.” duasının gereğini yapmalıyız…  Hatırda tutulması gereken “Müminin ferasetinden sakınınız, zira o Allah’ın nuru ile bakar.” (Hz. Muhammed S.A.S. -Tirmizi, 5/298) düsturudur…

Dijital zehirden korunmak için çözüm dijital teknolojiyi terk etmek değil, beyin ve gönüllere öz değerlerimizi zerk etmek, eğitim sistemimizde teknolojiyi doğru, kararlı ve ölçülü kullanma yetisini kazandırma projelerini harekete geçirmek ve Milli olmak şuurunu ve erkini (iş yapabilme gücü/her istediğini yaptırabilme gücü, sözü geçerlik) esas kılmaktır. Önemli olan mikyas/ölçü… Dijital zehrin ve gönülleri tarumar eden ifrat ve tefritin çaresi “Hiç mi öğüt alıp düşünmüyorsunuz?” (Saffet Suresi 155) ayetinin hikmetinde gizli…

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün, Kütahya Belediye’mizin, Kütahya Müftülüğü’müzün ve Kütahya’daki sivil toplum kuruluşlarımızın “dijital zehir ve zehirlenme ”ile ilgili eğitici broşürler hazırlaması ve seminar/webinar etkinlikleri düzenlemesi dileği ile…        Selam, sevgi ve saygılarımla.

* Bkz. MÜHÜR (Muzaffer ÇEVEN – Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık KDY ISBN978-625-77774-6-9 s.17-20 https://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/productdetail&product_id=558572)

Zafer NEFER, 30.01.2021 16.43, Kütahya

DİJİTAL ZEHİR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin