Zafer NEFER
  • 82 Yazı
  • 3 Yorum

Güzel Kütahya’mızda Yapılabilecek Çalışmalar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İdarede teknoloji ve sürdürülebilir yaklaşımları hâkim kılabilmek için öze dönük ve ilme açık yapılanmalara ihtiyaç var. Sayıları tavassut ibresine göre değişen yardımcı ve danışmanların yerine, kanaat önderleri ve akademik kurullarca belirlenen ehil kimselerden seçilen ARGE ve BEYİN-GÖNÜL FIRTINASI birimlerini ve proje odaklı, planlı ve eşgüdümlü yönetim yapılanmalarını tesis etmeliyiz… Hizmetler, bu bağlamda proje koordinatörleri tarafından uygulamaya geçirilmelidir. Merkezi ve yerel yönetimler bu yapılanmalara göre koordineli bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeli… Kalkınma planları örnekleri temel alınarak uygulanabilirlik ölçeğine göre tespiti yapılan projelere gençlerin ve düşünürlerin de katkıları sağlanıp uzlaşma sonrası her türlü günü kurtarmayı hedefleyen yaklaşımlardan arındırılmalı ve uygulamaya konulmalıdır. Merkezi danışma görevi gören ARGE birimleri, yapılacak hizmetlere Milli menfaatleri düşünerek izleme raporları sunmalıdır. Yanlış ve hata yapılmadan tedbirler alınmalıdır.

Güzel Kütahya’mızda yapılabilecek çalışmalar ile ilgili düşüncelerim:

*Tarihi Kütahya kısmı restore edilip tarihi doku korunarak açık hava müzesi ve açık serbest Pazar özelliği öne çıkarılarak sadece yayalara, belki kısmen bisikletli ve at arabalı / atlı yayalara tahsis edilmeli ve turizme kazandırılmalıdır. Tarihi Kütahya’da iskân edilmesi önlenmeli ve mevcut ahali yeni yerleşim yerlerine yerleştirilmelidir. Tarihi Kütahya dijital platformlarda da gezilebilmeli ve alış-veriş yapılabilmelidir. Kütahya, TÜRKÜLERimizin, halk oyunlarımızın / kültürel değerlerimizin öğrenildiği ve icra edilip yaygınlaştırıldığı Kültürel Olimpiyat Merkezi olmalıdır.

*Kütahya’daki bütün termal tesisler tekrar gözden geçirilip, gereksiz yapılanmaların önüne geçilmeli ve hatta bir kısmı yıkılmalıdır. (Özellikle ILICA KAPLICALARI, her türlü eğitim-eğlence-spor ve kültürel etkinlerin yapılabildiği büyük bir modern sağlık-termal kampüsü haline getirilmelidir. Her bir büyük modern sağlık-termal kampüsünün müstakil belediyelik/muhtarlık olması sağlanmalıdır.)

*Her mahalleye planlı ve sürdürülebilir sayıda okulöncesi kurumları ve oyun bahçeleri ve parklar yapılmalıdır. Cami ve mescitlerin sadece beş vakit namazın eda edildiği yerler olmamaları için bu mekânların aynı zamanda çocukların oyun oynayabildiği, eğitim görebildiği, nikâh ve düğün merasimlerinin yapılabildiği, ihtiyaç sahiplerine yemek verilebildiği, ihtiyaç sahiplerinin ve kimsesizlerin, evsizlerin ve mağdur yolcuların barınabildiği ve mahalle sakinlerinin sorunlarının görüşüldüğü toplantı merkezleri haline getirilmeleri için sosyal projeler hayata geçirilmelidir. Cami ve mescitlerin asli kimliklerine büründürülmeleri gerekir. Bunun için her mescit ve camideki görevlilerin ücretsiz son derece hijyene önem verilen tuvalet, banyo, aşhane/yemekhane, dini bilgilendirme ofislerinde de görevli sayılmaları sağlanmalıdır. Her cami ve mescitte hutbeler ve vaazlar teknoloji kullanılarak dijital ekranda görsellerle yapılmalıdır. Cami ve mescitlerin hizmetiçi eğitimlerin de yapılabildiği mekânlar haline getirilmesi pratik bir çözüm. Cami ve mescitlerin, mahalle sakinlerine, evlenecek kişilere ve işsiz kimselere eğitim verilen merkezler olması gerekir.

*Kütahya’da DİJİTAL KÜTÜPHANE ve DİJİTAL TARİHİ KÜTAHYA MÜZESİ kurulmalıdır.

*Kütahya Hisar Gazinosu Teleferiği ve Kütahya Kalesi’nde el yapımı eserlerin ve çinilerin satılabilmesi için stantlar yapılarak turizmde hareketlenme sağlanmalıdır.

*Kütahya’da ata tohumlarının ekildiği çiftlikler kurulmalı ve ilgili devlet kurumlarının desteği sağlanmalıdır.

*Kütahya, tarihindeki Anadolu Beylerbeyi Merkezi misyonunu tekrar yerine getirebilmeli… Kütahya, gerçek anlamda üretim yapılabilen, 21. Yüzyıl mesleklerinin de öğrenilip tatbik edilebildiği cazibe merkezi yapılmalıdır. Saygılarımla.

Zafer NEFER, 15.01.2021 15.00, Kütahya

Güzel Kütahya’mızda Yapılabilecek Çalışmalar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin