Belediye paraları iade edecek mi?

CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya’da ki vatandaşların su sayacı konusunda mağdur edildiğini anlattı. Başkan Şahbaz, Kütahya Belediyesi’ne; “Bugüne kadar kaç aboneden periyodik muayene gerekçesiyle yasa dışı bir şekilde sayaç bedeli tahsil ettiniz? Bugüne kadar tahsil ettiğiniz sayaç bedellerini vatandaşlarımıza geri ödemeyi düşünüyor musunuz?” diye seslendi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz basın toplantısı düzenleyerek Kütahya Belediyesi konulu çeşitli konularda parti görüşlerini açıkladı. İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz’ın Gündem değerlendirmesi şu şekilde; “Bugün Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın Yönetim Kurulu üyesi olduğu Çinigaz’ın ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlara düzeltme adı altında aldığı fahiş ödemelerden sonra bizzat Kütahya Belediyesi’nin ön ödemeli su sayacı kullanan abonelerden kanunsuz bir şekilde yaptığı tahsilata ilişkin açıklamalarda bulunmak istedik. Bilindiği üzere yeni su aboneliği almak isteyen vatandaşlarımıza ön ödemeli sayaç zorunluluğu dayatılmaktadır. Mayıs ayında gerçekleşen Belediye Meclis Toplantısı’nda AK Parti ve MHP desteğiyle 2021 yılında 430 TL olan ön ödemeli sayaç bedeli 1.100 TL olarak belirlenmiştir. Kartlı olmayan mekanik su sayaçlarının 250-300 TL civarındadır. Ayrıca ön ödemeli sayaç kullanan abonelerden birkaç yılda bir bugünün fiyatlarıyla 120 TL civarında pil parası alınmakta. Uzun zamandır kullanılmayan sayaçlardan da kilitlenme neticesinde 60 TL servis ücreti bedeliyle sayaç açılmaktadır. Bu da vatandaşlara ek yük getirmektedir. En yakın komşu ilimiz olan Eskişehir’de abonelere su sayacı belediye tarafından ücretsiz takıldığı, su sayacı bedeli ödemiş olan abonelerden de su bedelinin yüzde 10 indirimli tahsil edildiğini biliyoruz. Hal böyleyken Kütahya Belediyesi’nin bizzat kendisinin su sayaçlarını abonelere 1.100 TL ile satması vatandaşları mağdur etmektedir. Su temel bir insan hakkıdır.

“ABONELERE SAYAÇ SEÇME HAKKIN TANINMALI”

Kontörü biten ve su alacak parası olmayan vatandaşlarımızın içme, temizlik gibi ihtiyaçlarını karşılayamayacağı ortadadır. Bu da sosyal devlet ilkesi ve bir kamu görevi olan belediyecilikle ters düşmektedir. Bu nedenle su aboneliği sırasında mekanik veya ön ödemeli sayaç takma hakkı abone/kullanıcının tercihine bırakılmalıdır. 3500 sayılı ölçüler ayarlar kanununa göre elektrik saati, doğalgaz ve su sayaçları 10 yıllık kulanım sonunda periyodik muayeneye tabi tutulmaktadır. Kütahya belediyesi tarafından abonelere 10 yıllık kullanım sonucunda periyodik muayene gerektiği aksi taktirde 620 TL ile 12 bin TL arasında para cezası uygulanacağı uyarısı yapılarak kullanmakta olduğunuz sayacın periyodik meyane işlemleri belediyemiz tarafından Baylan marka yeni kartlı su sayacıyla değişim yapılacak, ücreti abone numaranıza işlenecektir denilmekte ve güncel bedel olarak 300 ile 516 TL arasında sayaç bedeli talep edilmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili yönetmeliği uyarınca su sayaçlarının her 10 yılda bir periyodik muayenesi gerekmekte olup bu uygulamadan su sayacının kullanıcıları olarak suyu satan belediyeler sorumludur; aboneler değil!

“MUAYENE PARASININ VATANDAŞTAN ALINMAMASI LAZIM”

Konuyla ilgili olarak Kütahya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nden yazılı olarak bilgi talep edilmiştir. Müdürlüğün 24 Mayıs 2022 tarihli yazısında; “Periyodik muayenede sözü edilen yukarıdaki hususlar belirtilmekte olup periyodik muayene bedeli olarak 2022 yılında 10 metreküp/saat’lik debisi olan sayaçlar için 21 TL, 10 metreküp’ten daha yüksek olanlar için de 30 TL olarak bedel belirlenmiştir. Bu tutarın da su sayacının kullanıcısı olan suyu satan belediye tarafından karşılanması gerekmektedir”.  İlgili yönetmelik, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün yazısı ve Kütahya Belediyesi’nin uygulamalarından yapılan uygulama yasa ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde ve belirtilen tarifenin çok üzerinde 300-516 TL gibi yüksek bedelle, su sayacı değişikliği adı altında abonelerden tahsil edildiği görülmektedir.

“GERİ ÖDEMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

Buradan soruyoruz: Kütahyalı vatandaşlarımıza su aboneliğinde mekanik veya ön ödemeli sayaç seçme hakkı vermeyi planlıyor musunuz? Yönetmeliğe göre su sayacının kullanıcısı, su dağıtımını yapan belediyeyken arıza, bakım ve pil masraflarını niçin vatandaştan tahsil ediyorsunuz? Mevzuata göre belediyelerce karşılanması gereken periyodik muayene bedelinin su sayacı değişikliği adı altında abonelerden tahsil etmeye devam ediyor musunuz? Bugüne kadar kaç  aboneden periyodik muayene gerekçesiyle yasa dışı bir şekilde sayaç bedeli tahsil ettiniz? Bugüne kadar tahsil ettiğiniz sayaç bedellerini vatandaşlarımıza geri ödemeyi düşünüyor musunuz?”.

Belediye paraları iade edecek mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!