Yaz hastalıklarına dikkat!

Kütahya İl  Sağlık Müdürlüğü yaz hastalıklarına karşı uyarıda bulundu. Hijyen ve gıda kaynağına dikkat edilmesi gerektiği bildirilen açıklamada; “Yaz mevsiminin başlaması ile su ve besinlerle bulaşan hastalıklarda artış var. Önlem alınmadığı takdirde salgın boyutlarına ulaşabilmektedir” denildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya İl  Sağlık Müdürlüğü’nün ishal, kusma ve karın ağrısı vakalarının önlenmesi için yayınladığı uyarısı şu şekilde: “Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafik yapı ve mevsime yönelik özellikler nedeniyle enfeksiyon hastalıkları çeşitli dağılımlar göstermektedir. Yaz mevsiminin başlaması ile artan hava sıcaklıkları su ve besinlerle bulaşan hastalıkların artmasına yol açabilmektedir. Önlem alınmadığı takdirde toplumda nadir olarak görülen hastalıklar bir anda salgın boyutlarına ulaşabilmektedir. Su ve besinlerle bulaşan hastalıklar belirli iklim koşullarını ve özellikle kötü hijyenik koşulları severler. Kişilerin temizlenme alışkanlıklarının az olduğu toplumlarda sık görülürler. Etken; genellikle ağız yoluyla alınır, sindirim yoluna yerleşir ve enfeksiyona yol açar. En sık görülen belirtiler ise karın ağrısı, ishal ve kusmadır. Kişisel hijyen için kullanılan suyun yetersiz ve kirli olması nedeniyle tifo, dizanteri gibi enfeksiyon kaynaklı ishaller ile hepatit A ve E gibi hastalıklar, Kişiden kişiye doğrudan temas ve su eksikliği nedeniyle cilt ve göz enfeksiyonları ile uyuz gibi hastalıklar, Özellikle durgun sulardan klima hastalığı olarak da bilinen lejyonella ve solunum yolu hastalıkları, Suda üreyen sinek, böcek gibi vektörlerle yayılan hastalıklar sıtma, kırım kongo kanamalı ateşi gibi hastalıklar bulaşabilmektedir. Halk sağlığının korunmasında kişisel temizlik, temiz su ve temiz gıdaların tüketimi büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve yeterli su temin edilmeli, günlük hayatımızda ellerimiz yeterli sıklıkta bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Enfeksiyon zincirinin kırılmasında en etkili yaklaşım bulaşma yollarının kesilmesi ve olumsuz çevresel etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Yaz mevsiminde; klorlu ya da  ambalajlı  güvenli sular tüketilmeli, sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalıdır. Klorlanmayan sokak çeşmelerinden su tüketilmemelidir. Portakal, muz, elma vb. meyveler ve sebzeler temiz suda yıkayıp, soyduktan sonra tüketilmelidir. Açıkta beklemiş yemekler tüketilmemeli; taze, iyi pişirilmiş, sıcak yemekler tercih edilmelidir.

SU VE BESİNLERLE BULAŞAN HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARI

Eller bol su ve sabunla sık sık yıkanmalıdır. Sağlıklı ve yeterli su temin edilmelidir. Kaynağı bilinmeyen çeşmeler kullanılmamalıdır. Çiğ yenmesi gereken sebze ve meyveler temiz su ile yıkandıktan sonra yenilmelidir. Sebzeler ev ortamında bol su ile yıkanmalı, sirkeli suda bekletilerek tüketilmelidir. Yiyecekler iyi pişirilmeli, güvenli bir şekilde hazırlanmalı ve saklanmalıdır. Besinleri hazırlama, pişirme ve servisinde kişisel hijyen kurallarına uyulmalı, eller yemek hazırlamadan önce ve tuvaletten sonra mutlaka yıkanmalıdır. Pişmiş yemekler, en az 70 derece ısıda ve yenilecek miktarda ısıtılarak tüketilmelidir. Dondurulmuş gıdalar oda ısısında (mutfak tezgahında) bekleterek çözülmemeli, çözünmesi için buzdolabında bekletilmeli ve özellikle et, tavuk, balık gibi gıdalar çözündükten sonra tekrar dondurulmamalıdır. Sebze ve meyveler dışardan gelebilecek hastalık etkilerine karşı iyi yıkanmalıdır. Yetişme süresi boyunca toz, böcek, ilaç gibi etkilere maruz kalan sebze ve meyveleri sadece su ile yıkamak yetmeyebilir, sirke karıştırılan suya koyularak bekletilmelidir. Çatlak veya kırık yumurtalar, bakteriler için çok uygun bir ortam oluşturduğundan kesinlikle kullanılmamalıdır.  Besinlerin güvenilir yerlerden satın alınmasına özen gösterilmelidir. Her türlü gıda maddesi satın alırken etiket bilgisi okunmalı, üretim ve son kullanma tarihi, üretim izni olup olmadığı ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bol sıvı gıdalar tüketilmeli, sıcak ve nemli havalar dikkate alınarak gün içerisinde uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Bebeklerin anne sütü almasına önem verilmelidir.  Bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal şikayetleriniz olması durumunda Aile Hekiminize ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir”.

 HABER MERKEZİ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yaz hastalıklarına dikkat!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin