İbrahim Onur Eski
  • 19 Yazı
  • 16 Yorum

Ölmek mi gerekir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün her zamankinden daha kötü uyandım. Anlamlandıramadığım bir his var içimde, sanırım o ilginç rüya yüzünden böyle hissediyorum. Nedendir bilmem ama uyandığımda uzun uzun düşünürüm; çocukken yaşadığım bir olayı, yürürken karşılaştığım ilginç görünüşlü insanları, bugün yapmam gereken işleri ve yarınların kaygısını. Aslında ne olduğu önemli değil, ben hep düşünürüm…

Bütün bu düşünceleri derin bir süzgeçten geçirerek doğruyu ve yeniyi ararım. Bulabildiğim sürece var olurum. Bu sorumluluk yola çıktığım andan beri omuzlarımdadır.

Alkışlandığım sürece omuzlarım bu yükün altında ezilmez. Ancak bu durumda diğerleriyle mücadele edebilirim. Aslında, onlardan daha iyisini yapabilecek potansiyele de sahibim. Hiç çalışma yapmadığım bir alanda bile neler yapabileceğimi hayal edebilirim. Sonuçta ben yetenekli olarak dünyaya geldim*.

Bilirim ki; kibirli olmak kötüdür ve bunu herkes söyler. Eskiden böyle davranan insanlara kızardım. Ustam ise bunun istemsizce oluştuğunu söylerdi. Sanki bu bizim kaderimizmiş gibi… Bizim gibi olup alçakgönüllü olan var mıdır ki?

Biz demek de içime sinmez, onlar beni anlayamaz. Geçmiş bunun izleri ile dolu değil midir? Toplum önce beni ayrıştırır, sonra da beni özlemle hatırlar. Oysa ki, benim onların en güzel yansıması olmam gerekir…

Aslında başta ailem olmak üzere, çevremden bir çok kişi beni defalarca kez uyarmıştı. Kim bilir, belki de bunlar bana inanmayan insanların yapacağı türden eleştirilerdi. Onları umursamamaya alışmıştım ama hayatın herhangi bir anında karşıma çıkan olumsuz bakış açılarıyla mücadele etmek hiç de kolay olmuyordu. Paulo Coelho’nun “Veronika Ölmek İstiyor” isimli kitabında söyledikleri bir türlü aklımdan çıkmıyor; “Sanatçı olmak istiyordu ki ailede herkes bunun toplumdışı yaşamaya ve yoksulluk içinde ölmeye götürecek tek yol olduğuna inanmaktaydı”. Sahiden, sanatçı olmak böyle bir şey miydi?

Ölmek mi gerekir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin