En tehlikeli uyuşturucu: METAMFETAMİN

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda maalesef yaygınlaşan bir uyuşturucu türü olan metamfetamin (ays-taş-kristal-met-buz gibi isimleri de var) birçok gencin ölümüne sebep olurken birçok insanda da tedavisi zor hastalıkların oluşmasına neden oluyor.

Malumunuz son günlerde medyada çok fazla uyuşturucu haberi karşımıza çıkmaya başladı. Güvenlik güçleri uyuşturucuyla ile mücadele için ellerinden geleni yapsa da bu illeti tamamen ortadan kaldırmak için en önemli silah toplumsal farkındalık.

Zehir tacirleri birçok genci bağımlı hale getirirken sadece ceplerindeki parayı almakla kalmıyor aynı zamanda sağlıklarını, ailelerini kısacası hayatlarını ellerinden alıyor. Bu uyuşturucu diğer tüm uyuşturucular gibi aşırı tehlikeli ve kesinlikle uzak durulması gereken bir madde.

Toplum olarak bilinçli olmak bu illetin yayılmasını önlemede en önemli silah olarak görülüyor.

Metamfetamin nedir?

Metamfetamin, merkezi sinir sistemini uyaran ve bağımlılık yapan bir sentetik uyarıcı uyuşturucudur.

Metamfetamin, kristal formda veya beyaz toz halinde satılır ve genellikle burundan veya enjeksiyon yoluyla kullanılır. Ayrıca sigara içerisinde veya eritilip dumanının solunması yoluyla da kullanılabilir. Metamfetamin, sentetik olarak üretilir.

 

Metamfetamin, enerji artışı, uyanıklık, azalmış iştah, artan özgüven, duygusal uyarılma ve cinsel uyarılma gibi uyarıcı etkileri nedeniyle tercih edilir. Ancak, bu uyarıcı etkilerin yanı sıra, metabolizmadaki kimyasal reaksiyonlar ve beyindeki kimyasal değişiklikler nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu uyuşturucu türünün kokusu olmadığı için ve görünüşü ”limon tuzu’na” benzediğinden saklandığı yerde bulunması da zor olduğu söyleniyor. Ülkemizde en çok kullanım şekli ise ‘’kalem parfüm’’ şişelerinde veya aliminyum folyo üzerinde yakılan met’in dumanının solunması yöntemiyle olduğu söyleniyor.

Bu nedenle kalem parfümü satan mekanların daha dikkatli olması gerekli. Düzenli olarak kendilerinden kalem parfüm alan ve hallerinden şüphe duydukları gençleri polise bildirmeleri halinde onların bu bataktan çıkması için gereken tedavi sürecinin başlamasını sağlayabilirsiniz.

Metamfetamin’in zararları nelerdir?

En zararlı ve bağımlılık yapıcı özelliği en yüksek uyuşturucu türleri arasında bulunan Met’in birçok zararı bilimsel olarak ispatlanmış durumda.

Met içenlerin yakalandığı hastalıklar şu şekilde:

Cinsel işlev bozukluğu ve kısırlık: Met maddesi kullanıldığında geçici olarak cinsel istek artırıcı ve güçlendirici etkisi gösterse bile uzun vadede iktidarsızlık, cinsel işlev bozukluğu, erken boşalma, kısırlık gibi cinsel rahatsızlıkların vücutta kalıcı olduğu birçok bilimsel çalışma sonucunda ispatlanmış durumda.

Beyin hasarı: Bu uyuşturucu diğer birçok uyuşturucu madde gibi beyindeki mutluluk hormonlarının yapay olarak salgılanmasını sağlayıp bu hormonların kısa sürede körelmesine neden oluyor. Ayrıca yüksek doz kullanımlarda halisünasyon görülmesini sağlayan uyuşturucu kısa sürede kullanan kişide manik depresif, şizofreni, paranoya, anksiyete gibi kalıcı zihinsel hasarlar bırakabiliyor. Bu uyuşturucu yüzünden paranoya geçirip gerçeklik algısını yitiren birçok vaka kayıtlara geçmiş durumda.

Kalp ve damar hastalıkları: Metamfetamin, kalp atış hızını ve kan basıncını artırarak kalp ve damar sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle, kullanımı kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve hatta ölüme neden olabilir. Ayrıca kullanıldığında kan akışını değiştirmesini sağlamasının sebepleri arasında kan damarlarını daraltması olarak görülüyor. Damarların bu daralması kalıcı oluyor ve met kullananların birçok damar yolu hastalığına sahip olduğu biliniyor.

Bağışıklık sisteminin çökmesi ve bulaşıcı hastalıklar: Bu uyuşturucu yüzünden vücudun bağışıklık sistemi zayıflıyor ve birçok enfeksiyon hastalığının kapısı açılıyor bunlar arasında; Hepatit-B, Hepatit-C, AİDS, HPV gibi birçok hastalık bulunuyor.

Diş ve Ağız sağlığı: Met kullananların hemen hemen hepsi bir süre sonra dişlerini kaybetmeye başlıyor ve ağız kanserine olma olasılıkları oldukça fazla.

Cilt problemleri: Metamfetamin kullanımı, deriye zarar vererek akne, sivilce, cilt döküntüleri ve hatta cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bu bağımlılığın tedavisi nasıl?

Bir bağımlılıktan kurtulmanın en iyi yolu ona hiç başlamamaktır. Ancak bir şekilde hayat şartları, ekonomik koşullar, arkadaş ortamı gibi faktörler sayesinde ‘’bir kereden bir şey olmaz’’ diyerek başlanıyor tüm bağımlılık yapıcı maddelere.

Bir bağımlılıktan kurtulmanın birçok yöntemi var ancak ilk sırada bağımlı olduğunu kabul edip bağımlı olduğu şeyi değil bağımlı bir karakteri nasıl bırakacağını araştırmalısınız. Yani sigara bağımlısı birisi sigarayı bırakıp çekirdek veya nikotin sakızı bağımlısı olabilir burada önemli olan sigaradan ziyade neden herhangi bir şeye bağımlı olduğunu düşünüp bu bağımlı olmaya yatkın karakterden kurtulmaya çalışmak.

Bu sayede kişi her türlü bağımlılıktan kolayca kurtulup güçlü bir karaktere sahip olabilir.

Ailenizden, Emniyet güçlerinden ve Sağlık Bakanlığından korkmayın!

Fakat yine de bir bağımlılıktan kurtulmak her zaman kolay olmayabiliyor bunun için Emniyet güçlerinin ve Sağlık Bakanlığının destek birimlerinden yardım almaktan korkmayın.

Unutmayın onlar sizi yargılayıp hapsetmek istemiyor onlar size uyuşturucu satan alçakları hapsetmek istiyor.

Met bağımlılarının tedavisinde uygulanan yöntemler şu şekilde:

Detoksifikasyon: Metamfetamin kullanımına bağlı fiziksel bağımlılığı olan kişiler, tedaviye başlamadan önce bir detoks sürecinden geçerler. Bu süreçte, vücuttaki metamfetamin ve diğer toksinlerin temizlenmesine yardımcı olan tıbbi destek sağlanır.

Bireysel terapi: Bireysel terapi, metamfetamin kullanıcısının özel durumuna göre özelleştirilir. Bu terapi türü, kullanıcının bağımlılık nedenlerini anlamasına yardımcı olur ve yeniden yaşamak için sağlıklı stratejiler öğretir.

Grup terapisi: Grup terapisi, benzer bağımlılıkları olan kişilerin bir araya gelmesini ve birbirleriyle deneyimlerini paylaşmasını sağlar. Bu terapi türü, kullanıcının sosyal destek sistemini genişletmesine yardımcı olur.

Aile terapisi: Aile terapisi, kullanıcının ailesiyle birlikte çalışarak, ailenin bağımlılıkla nasıl başa çıkacağını ve kullanıcının iyileşmesine nasıl yardımcı olabileceğini öğretir.

İlaç tedavisi: Bazı ilaçlar, metamfetamin bağımlılığı tedavisinde kullanılır. Bu ilaçlar, kullanıcının belirtilerini hafifletmeye ve nüksleri önlemeye yardımcı olabilir.

Rehabilitasyon programları: Metamfetamin bağımlılığı tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de rehabilitasyon programlarıdır. Bu programlar, kullanıcının bağımlılıkla mücadele etmesine yardımcı olmak için tıbbi destek, danışmanlık, terapi ve diğer hizmetler sunar.

(FATİH ÇİMEN)

En tehlikeli uyuşturucu: METAMFETAMİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!